Rigevidon
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek należy do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zawiera zarówno odpowiednik progesteronu, jak i estrogenu, dzięki czemu zapewnia skuteczne działanie zapobiegania ciąży.
Rigevidon 0,03 mg + 0,15 mg należy do stosunkowo tanich tabletek antykoncepcyjnych. Jego cena w przypadku 100% odpłatności wynosi 8,10 zł, natomiast po refundacji - 2,99 zł.
Lek Rigevidon 0,03 mg + 0,15 mg jest refundowany, jeśli pacjentka otrzyma receptę od lekarza posiadającego kontrakt z NFZ. W takim przypadku odpłatność wynosi 37% pełnej ceny preparatu.
Lek zawiera dwie substancje czynne będące syntetycznymi hormonami żeńskimi: etynyloestradiol, czyli odpowiednik estrogenu, w dawce 0,03 mg oraz lewonorgestrel — odpowiednik progesteronu w dawce 0,15 mg. Innymi składnikami są substancje pomocnicze. Jeśli stwierdza się u pacjentki nietolerancję niektórych cukrów, ważną informacją jest to, że lek Rigevidon zawiera laktozę i sacharozę.
Rigevidon 0,03 mg + 0,15 mg jako lek z grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych działa na podstawie trzech następujących mechanizmów:
Nawet jeśli zawiedzie jeden z mechanizmów zapobiegania ciąży, istnieją pozostałe dwa sposoby uniknięcia zapłodnienia lub implantacji zarodka.
Lek Rigevidon jest przeznaczony dla kobiet w wieku rozrodczym, które potrzebują złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Preparaty hormonalne zawsze powinny być odpowiednio dobrane i przepisane przez lekarza ginekologa na podstawie wywiadu z pacjentką i wyników zleconych przez niego badań. Leku Rigevidon nie należy stosować w ciąży ani w okresie karmienia piersią. Nie jest też wskazany do stosowania u dzieci i młodzieży, tzn. dziewcząt przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.
Rigevidon jako lek z grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych posiada bardzo wysoką skuteczność. Przy odpowiednim przyjmowaniu tabletek lek w ok. 99% chroni przed zajściem w ciążę. Zmniejszoną skuteczność leku może powodować m.in. jednoczesne stosowanie innych leków, które są wymienione w ulotce.
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Prawidłowe dawkowanie preparatu to jedna tabletka na dobę przyjmowana w całości codziennie o tej samej porze dnia.
Należy rozpocząć przyjmowanie tabletek w pierwszym dniu cyklu, tzn. w pierwszym dniu miesiączki, a przy zmianie z innego złożonego środka antykoncepcyjnego, w kolejnym dniu po zakończeniu stosowania poprzednich tabletek. W przypadku preparatu zawierającego wyłącznie progestagen można zmienić przyjmowany lek na Rigevidon w dowolnym dniu cyklu. W pierwszych 7 dniach przyjmowania tabletek konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.
W blistrze znajduje się 21 tabletek, które należy przyjmować codziennie. Po 21 dniach następuje 7 dni przerwy w stosowaniu leku, w czasie której występuje krwawienie. Przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania należy rozpocząć ósmego dnia po zakończeniu poprzedniego blistra. Jeśli kobieta rozpoczyna przyjmowanie tabletek po poronieniu lub porodzie, należy skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami.
Pominięcie zastosowania leku Rigevidon może spowodować obniżenie jego skuteczności antykoncepcyjnej. Jeśli kobieta zapomniała przyjąć tabletki, jednak nie minęło 12 godzin od planowanej godziny jej zaaplikowania, to ochrona antykoncepcyjna nie jest zmniejszona. Należy wówczas niezwłocznie przyjąć pominiętą tabletkę, a następnie kontynuować przyjmowanie tabletek o zwykłej porze.
Jeśli minęło więcej niż 12 godzin, należy postępować zgodnie ze schematem przedstawionym w ulotce leku, zależnie od momentu cyklu, może być konieczne odpowiednie skorygowanie przyjmowania tabletek lub stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji przez pewien okres. W przypadku pominięcia tabletek w większej ilości tabletek należy skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami.
Nie należy stosować leku Rigevidon 0,03 mg + 0,15 mg przede wszystkim u kobiet, które cierpią na chorobę zakrzepowo-zatorową. Przed przepisaniem preparatu lekarz przeprowadzi z pacjentką wywiad pod kątem czynników ryzyka choroby zakrzepowej, takiej jak zakrzepica żył głębokich. Inne przeciwwskazania obejmują:
Ryzyko stosowania leku jest oceniane indywidualnie dla każdej kobiety na podstawie wywiadu i ewentualnych badań. Ostrożność przy stosowaniu leku Rigevidon należy zastosować także w przypadku, gdy u pacjentki występuje:
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Rigevidon 0,03 mg + 0,15 mg nieznacznie zwiększa ryzyko powstania zakrzepów krwi, dlatego należy regularnie wykonywać badania na krzepliwość krwi. Ponadto przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych mogą wystąpić takie działania niepożądane, jak:
Nie należy stosować leku Rigevidon w czasie jednoczesnego stosowania takich preparatów, jak:
Niektóre farmaceutyki mogą wpływać na skuteczność leku lub lek może wpływać na skuteczność innych preparatów. Zawsze należy poinformować lekarza przepisującego inne leki o przyjmowaniu tego środka medycznego. Czasami lekarz może zalecić używanie dodatkowych metod antykoncepcji na czas jednoczesnego stosowania innych leków. Szczególną uwagę należy zwrócić na preparaty stosowane w leczeniu:
Lek Rigevidon należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25ºC. Po upływie terminu ważności należy pozbyć się tabletek z opakowania. Leki usuwamy w odpowiedni sposób, nigdy nie wyrzucamy do domowego śmietnika, czy kanalizacji, ponieważ to powoduje zanieczyszczenie środowiska.
Dostępne zamienniki leku zawierające takie same substancje czynne w identycznej dawce to: Levomine, Stediril 30 i Microgynon 21. Wszystkie wymienione doustne środki antykoncepcyjne dostępne są w podobnej cenie.
W przypadku wystąpienia zaburzeń żołądka, takich jak wymioty lub biegunka w okresie do 3-4 godzin po przyjęciu ostatniej tabletki, wchłanianie substancji czynnych leku może być zaburzone. Należy postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pominięcia leku, by zapobiec zmniejszeniu skuteczności antykoncepcyjnej.
Nie ma określonego czasu zakończenia stosowania tabletek. Istnieje dowolność w zaprzestaniu stosowania leku Rigevidon w każdym momencie cyklu.
Przesunięcie terminu wystąpienia krwawienia miesiączkowego następuje poprzez zrezygnowanie z 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek. Należy kontynuować stosowanie tabletek tak długo, jak jest to potrzebne, aż do wyczerpania zawartości drugiego blistra, do kolejnej 7-dniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek.
Lek dostępny jest tylko na receptę. Wizyta lekarska, wywiad i ewentualne badania są potrzebne, aby dobrać odpowiedni środek antykoncepcyjny i ocenić bezpieczeństwo jego stosowania. Należy również pamiętać o tym, że konieczne jest wykonywanie regularnych badań w czasie stosowania leku Rigevidon.
Jeśli tabletki są stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza i przedstawionymi w ulotce leku, wykazują znaczną skuteczność w zapobieganiu ciąży, na poziomie 99%.
Lek Rigevidon może powodować zatrzymywanie się wody w organizmie wraz z obrzękiem i przyrostem masy ciała. Takie działanie niepożądane może występować nawet częściej niż u 1 na 10 osób.
Inne popularne tabletki antykoncepcyjne to m.in.: Ovulastan, Ovulan, Tasmin, Naraya, Mercilon, Micorgynon, Diane-35, Yasminelle czy też Qlaira.