Naraya
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat Naraya zaliczany jest do grona złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Tego typu środki cechują się posiadaniem w składzie dwóch hormonów. W przypadku Naraya są to: etynyloestradiol oraz drospirenon. Preparat przyjmowany jest w celu zapobieganiu niechcianej ciąży i dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego.
Każde opakowanie leku posiada 28 tabletek. W tym znajduje się 21tabletek antykoncepcyjnych z hormonami. Po ich przyjęciu następuje zażywanie 7. tabletek placebo. To przerwa w przyjmowaniu hormonów, podczas której dochodzi do tzw. krwawienia z odstawienia. Nie powinno to być powodem do niepokoju pacjentki. O konieczności stosowania leku Naraya w danym wypadku każdorazowo decyduje lekarz w konsultacji z pacjentką i na podstawie specjalistycznych badań.
Tabletki antykoncepcyjne Naraya zawierają w sobie dwie substancje czynne w postaci hormonów płciowych. Są to drospirenon (3 mg) oraz etynyloestradiol (0,02 mg). Ponadto substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, powidon K30, żelowana skrobia kukurydziana, polisorbat 80, kroskarmeloza sodowa, stearynian magnezu, dwutlenek tytanu, alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, talk, makrogol, tlenek żółty żelaza, tlenek brunatny żelaza, tlenek czerwony żelaza.
Zapoznanie się ze składem leku jest niezwykle istotne. Stosowanie preparatu nie jest wskazane w przypadku uczulenia na substancje czynne lub którykolwiek inny składnik Naraya.
Tabletki Naraya przyjmuje się po jednej dziennie i nie należy zmieniać ustalonego schematu dawkowania. Po zażyciu pierwszej tabletki, kolejne tabletki należy przyjmować o podobnej porze. Na początku przyjmuje się 21 tabletek zawierających hormony. Po przyjęciu ostatniej tabletki tego typu i przed otwarciem następnego opakowania należy rozpocząć zażywanie tabletek placebo. Ten okres trwa 7 dni i wówczas powinno nastąpić krwawienie z odstawienia. Stosowaniu tabletek tego typu powinna towarzyszyć regularność, dlatego dzień po ostatniej pigułce placebo należy przyjąć tabletkę z hormonami z kolejnego opakowania.
Przyjmowanie tabletek należy rozpocząć zgodnie ze wskazaniami lekarza. Jeżeli wcześniej pacjentka nie przyjmowała doustnego złożonego środka antykoncepcyjnego, to terapię rozpoczyna się w pierwszym dniu miesiączki. Wówczas kobieta od razu jest chroniona przed niechcianą ciążą. W przypadku rozpoczęcia stosowania w kolejnych dniach miesiączki, dla bezpieczeństwa warto stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne przez 7 dni.
Nieco inaczej rozpoczęcie przyjmowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych Naraya wygląda u kobiet, które zmieniają preparat w terapii. Wówczas powinno się rozpocząć przyjmowanie preparatu Naraya od razu po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki poprzedniego środka.
Inne wytyczne dotyczą także kobiet po poronieniu, po porodzie, w okresie laktacji, czy też zmianie środka z jednoskładnikowego na dwuskładnikowy. Przerwanie stosowania leku we własnym zakresie, bez konsultacji lekarskiej, zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych i wpływa na znaczne zmniejszenie skuteczności antykoncepcji.
W przypadku takiej sytuacji pacjentka powinna postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pominięcia tabletek. Jeżeli od tego czasu minęło mniej niż 12 godzin, to ochrona przed zajściem w ciążę została zachowana. Zapomnianą tabletkę należy przyjąć jak najszybciej. Nieco inaczej sytuacja wygląda wtedy, gdy minęło więcej niż 12 godzin. Wówczas ochrona przed ciążą może realnie słabnąć. W celu zwiększenia bezpieczeństwa w trakcie stosunku płciowego warto zastosować dodatkowe metody antykoncepcyjne.
W przypadku pominięcia tabletek (więcej niż jednej), ryzyko zajścia w niechcianą ciążę znacznie wzrasta. Największe występuje jednak wtedy, gdy pominięto pierwszą lub ostatnią tabletkę aktywną z opakowania. Jeżeli jest ich więcej niż jedna, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wpływ na skuteczność środka ma również to, w jakim tygodniu cyklu terapii doszło do przerwania stosowania i pominięcia tabletek.
Ze względu na skład i sposób działania leku istnieją określone przeciwwskazania do jego przyjmowania. Wówczas rekomenduje się przyjmowanie innego złożonego środka antykoncepcyjnego lub alternatywnej formy antykoncepcji. O tym decyduje jednak lekarz ginekolog, który prowadzi pacjentkę.
Do podstawowych przeciwwskazania w przyjmowaniu tabletek należą:
reakcja alergiczna na jakikolwiek składnik leku;
zakrzepica żył głębokich;
zatorowość płucna;
niedobór białka S lub C;
zawał serca (również przebyty);
udar mózgu (również przebyty);
ciężkie nadciśnienie tętnicze;
krwawienie z dróg rodnych niewiadomego pochodzenia;
wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
zwiększone ryzyko zapalenia trzustki;
przewlekłe zapalne choroby jelit;
występowanie innych tętniczych zaburzeń zakrzepowo zatorowych (m.in. żylnej choroby zakrzepowo zatorowej);
ciąża;
ostra niewydolność nerek;
migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi;
przewlekłe zaburzenia czynności wątroby;
nowotwory wątroby;
i inne schorzenia.
Szczegółowy wykaz przeciwwskazań do stosowania preparatu Naraya w ramach antykoncepcji hormonalnejznajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. Należy bezwzględnie się z nią zapoznać, a także poinformować o swoich wątpliwościach lekarza prowadzącego.
Stosowanie antykoncepcji hormonalnej w oparciu o lek Naraya zwiększa ryzyko występowania zakrzepów krwi u pacjentki. W skrajnych przypadkach mogą one powodować zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, dlatego niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie terapii. Jakiekolwiek niepokojące symptomy powinny być od razu zgłaszane lekarzowi. Ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi wzrasta między innymi u kobiet z nadwagą, gdy wskaźnik masy ciała przekracza 30kg/m2. Wykaz najbardziej niepokojących objawów znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania tego produktu leczniczego.
Objawy, które należy zgłosić lekarzowi to m.in.:
tkliwość lub ból nogi;
zmiana koloru skóry nogi;
ciężkie zamroczenie;
silny ból żołądka;
zaburzenia lub utrata widzenia;
silny ból piersi;
uczucie ściskania w klatce piersiowej;
zdrętwienie twarzy.
To przykładowe objawy, które mogą sugerować wystąpienie poważnych powikłań związanych z przyjmowaniem tabletek Naraya. To nie tylko potencjalna zakrzepica różnych części ciała, ale także udar lub zawał serca.
Dzięki tabletkom Naraya można opóźnić wystąpienie krwawienia. Jest to możliwe, dzięki pominięciu tabletek placebo i przyjmowaniu pigułek z hormonami w ciągu z dwóch opakowań. Takiej decyzji nie należy jednak podejmować we własnym zakresie. Jeżeli chcesz przesunąć termin wystąpienia krwawienia, to najpierw skonsultuj się z lekarzem. Stosowanie leku wbrew zaleceniom producenta lub zmienianie obecnego schematu przyjmowania preparatu może powodować groźne konsekwencje.
Przyjmowanie leku Naraya, podobnie jak innych środków antykoncepcyjnych, może powodować występowanie potencjalnych skutków ubocznych. Zalicza się do nich m.in.:
powiększenie piersi;
zaburzenia snu;
zaburzenia miesiączkowania;
zwiększenie masy ciała;
zmniejszenie masy ciała;
suchość pochwy;
objawy obrzęku naczynioruchowego;
znaczne zwiększenie ciśnienia tętniczego.
W określonych przypadkach lekarz może zalecić pacjentce odstawienie tabletek, jeżeli wywołują one niepokojące objawy niepożądane lub są one na tyle groźne, że mogą powodować zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentki. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem stosowania należy przeprowadzić odpowiednie badania diagnostyczne.
W pierwszych miesiącach stosowania tabletek występowanie skutków ubocznych jest bardziej prawdopodobne. Ponadto po zaprzestaniu stosowania leku Naraya może występować niespodziewane krwawienie.
Przed rozpoczęciem przyjmowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych takich jak Naraya, należy poinformować lekarza o innych stosowanych lekach. Szczególną uwagę należy zachować przy przyjmowaniu preparatów wykorzystywanych w leczeniu:
gruźlicy;
padaczki;
wysokiego ciśnienia w naczyniach krwionośnych płuc;
zakażeń wirusem HIV;
leków z zielem dziurawca w składzie;
Ponadto Naraya może oddziaływać na leki przeciwpadaczkowe i zawierające cyklosporynę.
Kobiety w ciąży nie mogą stosować leku Naraya. Jeżeli w trakcie terapii dojdzie do zapłodnienia, to należy zakończyć przyjmowanie środków antykoncepcyjnych. Kontynuacja ich zażywania może negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój płodu, a także powodować zagrożenie dla dziecka i matki.
Przed zastosowaniem leku w przypadku karmienia piersią, należy skontaktować się z lekarzem. Preparat może być wtedy przyjmowany tylko w określonych okolicznościach.
O skuteczności antykoncepcji hormonalnej decyduje ciągłość i regularność przyjmowania tabletek. Oznacza to, że pacjentki muszą regularnie realizować e-recepty na zakup leku. W przypadku preparatu Naraya, możliwe jest otrzymanie e-recepty w ramach zdalnej konsultacji medycznej recepty online na naszym portalu. Usługa polega na wypełnieniu formularza kontaktowego. Następnie lekarz zweryfikuje zgłoszenie i sprawdzi historię leczenia pacjentki. Jeżeli będzie to uzasadnione, to podczas recepty online zostanie wystawiona e-recepta na kolejne opakowania Naraya. E-receptę można zrealizować w dowolnie wybranej aptece.
Zapraszamy do skorzystania z usługi recepty online na https://e-recepta.net/. Jeżeli w trakcie przyjmowania tabletek pojawią się niepokojące sygnały, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.