Tabletki powlekane Drovelis należą do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W ich składzie znajdują się dwie substancje czynne drospirenon i estetrol. To kobiece hormony płciowe. Właściwe stosowanie leku Drovelis wykazuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Preparat dostępny jest tylko na receptę.
Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną leku Drovelis, jego składem, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania, a także potencjalnymi działaniami niepożądanymi.
Drovelis - co to za lek?
Zgodnie z klasyfikacją medyczną lek Drovelis to złożony hormonalny środek antykoncepcyjny w postaci tabletek powlekanych. Preparaty złożone to takie, które zawierają dwie substancje czynne w postaci kobiecych hormonów. Każda tabletka Drovelis zawiera w sobie niewielkie ilości estetrolu i drospirenonu. Lek stosowany jest w ramach antykoncepcji hormonalnej i może być stosowany tylko na wyraźne wskazanie lekarskie. Ze względu na swój skład i działanie, dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę. Jedno opakowanie leku Drovelis zawiera 24 tabletki aktywne oraz 4 tabletki placebo.
Drovelis - cena, refundacja
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 września 2023 roku lek Drovelis nie podlega refundacji na żadnym poziomie. Pacjentka musi ponieść całkowity koszt zakupu leku, który uzależniony jest od marży narzuconej przez aptekę. Średnia cena Drovelis 3 mg 14,2 mg (28 tabletek powlekanych) to 65,80 PLN.
Drovelis - pełny skład leku
W każdym opakowaniu leku Drovelis znajdują się 24 tabletki aktywne oraz 4 tabletki placebo. W każdej tabletki zawierającej substancje czynne znajdują się: 3 mg drospirenonu, 14,2 mg estetrolu w postaci estetrolu jednowodnego oraz składniki dodatkowe: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa, stearynian magnezu, hypromeloza, powidon K30, hydroksypropyloceluloza E463, talk E553b, tlenek żelaza czerwony E172, dwutlenek tytanu E171 oraz uwodorniony olej z nasion bawełny.
Tabletki placebo nie zawierają substancji czynnych. W ich składzie znajdują się: stearynian magnezu, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, dwutlenek tytanu E171, uwodorniony olej z nasion bawełny, talk, hydroksypropyloceluloza oraz hypromeloza.
W jakim celu stosuje się lek Drovelis?
Złożone hormonalne
środki antykoncepcyjne takie jak Drovelis stosuje się w celu zapobiegania zajściu w niechcianą ciążę. Odpowiednie przyjmowanie tabletek gwarantuje wysoką skuteczność antykoncepcyjną. O możliwości zastosowania leku Drovelis decyduje lekarz prowadzący, który ma na względzie dobro i bezpieczeństwo pacjentki.
Drovelis - mechanizm działania leku
Po zażyciu różowej tabletki zawierającej substancje czynne do organizmu trafiają esterol i drospirenon. Niewielkie ilości tych hormonów płciowych wykazują skuteczne działanie antykoncepcyjne. Esterol odpowiada za zahamowanie wydzielania hormonów LH i FSH. Dzięki temu hamuje się owulację. Ponadto lek skutecznie działa na zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co utrudnia przedostawanie się plemników do zarodka. Skuteczność leku Drovelis oceniana jest na poziomie 0,44 (wskaźnik praktyczny) oraz 0,26 (wskaźnik teoretyczny) zgodnie ze skalą Pearla.
Drovelis - jak dawkować?
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku rozpoczynania stosowania leku należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania. Pierwszy dzień przyjmowania różowych tabletek zawierających substancje czynne z nowego blistra leku Drovelis różni się od wcześniejszej historii medycznej pacjentki.
Dawkowanie leku Drovelis polega na przyjmowaniu jednej tabletki zawierającej substancje czynne dziennie o podobnej porze, popijając wodą. Po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne należy rozpocząć przyjmowanie tabletek placebo. W tym czasie powinno wystąpić tzw. krwawienie z odstawienia. Nowe opakowanie leku Drovelis rozpoczyna się dzień po przyjęciu ostatniej tabletki placebo.
Jeżeli pacjentka nie stosowała antykoncepcji hormonalnej w poprzednim miesiącu, to przyjmowanie leku Drovelis rozpoczyna się w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego. Jeżeli następuje zmiana złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, to tabletkę należy przyjąć wtedy, gdy powinno się przyjąć pierwszą aktywną tabletkę wcześniejszego leku. W sytuacji przechodzenia z tabletek jednoskładnikowych na dwuskładnikowe, pierwszą tabletkę Drovelis można przyjąć dowolnego dnia w zamian za wcześniej stosowany preparat. Indywidualne wytyczne ustalane są w przypadku pacjentek po poronieniu i po porodzie. Rekomenduje się rozpoczęcie stosowania leku na 21-28 dni po porodzie. Szczegóły w tym zakresie należy ustalić z lekarzem.
Nie wolno stosować większej niż zalecana dawki leku Drovelis. Nie wpływa to na skuteczność antykoncepcyjną preparatu i może powodować zwiększone ryzyko występowania działań niepożądanych.
Drovelis - co zrobić w przypadku pominięcia tabletki?
Pominięcie tabletki placebo nie ma wpływu na skuteczność leku Drovelis i nie powoduje żadnych konsekwencji. Jeżeli dojdzie do pominięcia tabletki zawierającej substancje czynne i minęło mniej niż 24 godziny, to należy ją nadrobić i nie wpłynie to na skuteczność leku. Jeżeli minie więcej niż 24 godziny to może wpływać to na nieskuteczność leku Drovelis. Wówczas rekomenduje się stosowanie dodatkowej metody zabezpieczeń, np. w postaci antykoncepcji mechanicznej. W przypadku pominięcia więcej niż jednej tabletki należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Drovelis - przeciwskazania i środki ostrożności
Ze względu na skład i działanie preparatu Drovelis, nie może być on stosowany przez każdą kobietę. Podstawowe przeciwwskazania do przyjmowania tabletek Drovelis to uczulenie na dowolną z substancji czynnych lub którykolwiek składnik preparatu, niepełnoletność, ciąża i okres karmienia piersią. Ponadto wśród przeciwwskazań wymienia się:
- zakrzepów krwi w naczyniach żylnych;
- zawał serca;
- udar mózgu;
zaburzenia krzepnięcia krwi (również spowodowane przez: niedobór białka S, niedobór białka C, niedobór antytrombiny III, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, obecność czynnika V Leiden);
- ciężka postać cukrzycy;
- bardzo duże stężenie tłuszczów we krwi;
- bardzo wysokie ciśnienie tętnicze;
- hiperhomocysteinemia;
- konieczność przeprowadzenia operacji lub długotrwałe unieruchomienie pacjentki;
- dusznica bolesna;
- choroby wątroby, gdy organ nie powrócił do właściwego stanu;
- zaburzenia czynności nerek (np. niewydolność nerek);
- migrena z aurą;
- rak piersi lub narządów płciowych;
- krwawienia z pochwy o nieznanym pochodzeniu.
Ponadto podczas stosowania leku Drovelis należy zachować szczególne środki ostrożności, jeżeli u pacjentki występują takie stany jak:
- rak piersi u członka bliskiej rodziny;
- dziedziczny obrzęk naczynioruchowy;
- zwiększone ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w naczyniach;
- choroba pęcherzyka żółciowego;
- choroba wątroby;
- depresja;
- cukrzyca;
- padaczka;
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego;
- choroba Leśniowskiego-Crohna;
- zespół hemolityczno-mocznicowy;
- toczeń rumieniowaty układowy;
- niedokrwistość sierpowatokrwinkowa;
- podwyższone stężenie tłuszczów we krwi;
- zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych;
- żylaki;
- ostuda;
- niedawne narodziny dziecka.
Przed stosowaniem leku Drovelis lekarz powinien przeprowadzić dokładne badania pacjentki pod kątem bezpieczeństwa stosowania preparatu.
Drovelis - możliwe działania niepożądane
Tak jak w przypadku innych leków, podczas stosowania tabletek zawierających substancje czynne Drovelis mogą wystąpić niepokojące działania niepożądane. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjentki. Skutki uboczne nie występują u każdej kobiety, jednak mogą pojawiać się w trakcie wielu miesięcy przyjmowania leku Drovelis. Preparat może powodować takie działania niepożądane jak m.in.:
- zaburzenia nastroju;
- bóle głowy;
- bóle brzucha;
- nieregularne miesiączki;
- wahania masy ciała;
- zakrzepy krwi w naczyniach (zwiększone ryzyko);
- trądzik;
- ból piersi;
- bolesne miesiączki;
- zakażenia grzybicze;
- wymioty;
- biegunkę;
- utratę włosów;
- ból pleców;
- zawroty głowy;
- zaburzenia snu;
- migrenę;
- zaburzenia psychiczne;
- zaburzenia apetytu;
- zmęczenie;
- suchość oczu;
- nadwrażliwość;
- problemy z koncentracją;
- i inne.
Wszystkie odnotowane skutki uboczne zostały wymienione na ulotce dołączonej do opakowania leku przez producenta. Niepokojące objawy należy zgłaszać lekarzowi.
Interakcje z innymi lekami
Pacjentka ma obowiązek poinformowania lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko dlatego, że preparat Drovelis może wchodzić z nimi w interakcję i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę podczas stosowania hormonalnych leków antykoncepcyjnych należy zwrócić na takie preparaty jak:
- leki stosowane w leczeniu gruźlicy;
- leki stosowane w leczeniu zakażenia grzybiczego;
- leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego krwi;
- leki stosowane na zakażenia wirusem HIV;
- leki stosowane na zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C;
- leki stosowane w leczeniu padaczki;
- preparaty ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.
O możliwości łączenia wybranych preparatów decyduje lekarz. Lista substancji mogących wchodzić w interakcję z lekiem Drovelis znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Przechowywanie
Lek Drovelis należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu oraz w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Różowe tabletki zawierające substancje czynne nie mogą być stosowane po upływie terminu ważności.
Zamienniki
Preparat Drovelis nie ma zamienników o identycznym składzie i stężeniu substancji czynnych. Na rynku dostępne są inne złożone hormonalne środki antykoncepcyjne. O ich zastosowaniu decyduje lekarz prowadzący, który ma na względzie bezpieczeństwo pacjentki i skuteczność prowadzonej terapii.
FAQ - pytania o lek Drovelis
Lek Drovelis dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej.
Stosowanie leku Drovelis w trakcie ciąży jest przeciwwskazane. Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub ją podejrzewa, to należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Drovelis. Może on powodować zagrożenie dla nienarodzonego dziecka.
Substancje czynne leku Drovelis mogą przenikać do mleka matki. W związku z tym nie należy przyjmować preparatu w okresie karmienia piersią. Decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący.
Podczas stosowania leku Drovelis nie powinny występować objawy, które ograniczają zdolność pacjentki do prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz do obsługi maszyn.