Yaz
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Opakowanie tych dwuskładnikowych, hormonalnych środków antykoncepcyjnych składa się z 28 tabletek powlekanych.
Pierwsze 24 jasnoróżowe drażetki, określane inaczej jako tabletki złożone, posiadają substancje czynne - 0,02 mg etynyloestradiolu oraz 3,0 mg drospirenonu.
Ostatnie 4 tabletki o kolorze białym nie zawierają substancji czynnych i określane są mianem tabletek placebo.
Złożony doustny preparat antykoncepcyjny na organizm kobiety oddziałuje w następujący sposób:
zatrzymuje proces związany z dojrzewaniem pęcherzyków Graafa i hamuje owulację;
zmienia właściwości endometrium macicy - w takim przypadku utrudnione jest zagnieżdżenie się zarodka;
śluz szyjki macicy ulega zmianie;
zmniejsza się perystaltyka jelit.
Preparat Yaz powinien być zażywany codziennie, w dawce wynoszącej jedna tabletka na dzień, o stałej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu preparatu.
Po zażyciu wszystkich 28 drażetek, nie należy robić przerwy i od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek z następnego opakowania preparatu.
W chwili rozpoczęcia stosowania tabletek placebo, w ciągu 2-3 dni pojawi się tzw. krwawienie z odstawienia. Może ono nie minąć do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania. Nie ma to żadnego wpływu na skuteczność antykoncepcji.
Pacjentka nie używała żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w ostatnim miesiącu - przyjmowanie preparatu należy rozpocząć pierwszego dnia wystąpienia miesiączki tj. 1 dnia cyklu.
Pacjentka stosowała inny złożony doustny preparat antykoncepcyjny - kobieta tabletki Yaz przyjmuje kolejnego dnia po przyjęciu ostatniej dawki poprzednich środków antykoncepcyjnych.
Pacjentka dotąd stosowała środki antykoncepcyjne składające się wyłącznie z progestagenu - kobieta może rozpocząć stosowanie preparatu Yaz w dowolnym dniu cyklu. Należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne np. prezerwatywa, przez kolejnych 7 dni.
U pacjentki nastąpiło poronienie w pierwszym trymestrze ciąży - można od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek Yaz i nie ma konieczności stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
U pacjentki nastąpiło poronienie w drugim trymestrze ciąży - należy wznowić przyjmowanie preparatu między 21-28 dniem po straceniu ciąży.
Poród pacjentki - postępowanie jak w powyższym przypadku.
Jeśli do pominięcia tabletki doszło w momencie przyjmowania drażetek z czwartego rzędu, ochrona antykoncepcyjna nie została zachwiana. Zapomnianą tabletkę należy wyrzucić celem uniknięcia wydłużenia czasu stosowania tabletek placebo i wznowić stosowanie preparatu zgodnie ze schematem.
Za pominiętą dawkę uznaje się taką, która została przyjęta po okresie dłuższym niż 12 godzin. Jeśli upłynęło mniej czasu od pominięcia tabletki, ochrona antykoncepcyjna nie jest zmniejszona.
W przypadku pominięcia tabletki i upływu ponad 12 godzin, należy postępować zgodnie z poniższymi wytycznymi.
Tabletki Yaz od 1-7 dnia
Należy bezzwłocznie przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Następnie kontynuować zażywanie tabletek zgodnie ze schematem i pamiętać o konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych przez okres następnych 7 dni.
Tabletki Yaz od 8-14 dnia
Należy bezzwłocznie przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Następnie kontynuować zażywanie tabletek zgodnie ze schematem. Jeśli przed pominięciem leku nie zdarzyło się niewłaściwe dawkowanie, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Jeśli jednak doszło do pominięcia więcej niż jednej dawki, przez kolejne 7 dni należy dodatkowo się zabezpieczać.
Tabletki Yaz 15-24 dnia
Pominięcie tabletki w tym przedziale zwiększa ryzyko zachwiania skuteczności leku Yaz ze względu na zbliżający się czas zażywania tabletek placebo. Pacjentka ma do wyboru dwie poniższe możliwości, które mogą uchronić ją przed niechcianą ciążą:
Niezwłocznie przyjąć pominiętą dawkę, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Kontynuować stosowanie leku Yaz zgodnie ze schematem, jednak pominąć tabletki placebo i od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania.
Pacjentka może przestać zażywać tabletki zawierające substancje czynne i rozpocząć stosowanie tabletek placebo. Następnie rozpocząć nowy blister tabletek Yaz.
Tak. Przyjmowanie tabletek placebo zgodnie ze schematem nie obniża skuteczności działania leku Yaz. Należy jednak pilnować niewydłużania okresu, w którym zażywane są tabletki bez substancji czynnych i terminowo rozpoczynać stosowanie kolejnego opakowania.
Zabronione jest stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych jeśli pacjentka cierpi na jedno z poniższych schorzeń:
zapalenie pęcherzyka żółciowego;
zakrzepica żylna;
zakrzepica tętnicza;
przewlekle zaburzenia czynności wątroby;
zaburzenia zakrzepowo zatorowe;
niewydolność nerek;
nowotwory wątroby;
nietolerancja substancji czynnych zawartych w leku Yaz;
choroby neurologiczne;
objawy obrzęku naczynioruchowego.
Zażywanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwiększa u pacjentek ryzyko wystąpienia tętniczej bądź żylnej choroby zakrzepowo zatorowej. Należy stale monitorować kondycję swojego organizmu i reagować na niepokojące sygnały. Zakrzep krwi może dawać następujące objawy:
tkliwość bądź ból nogi;
zwiększona temperatura nogi;
zmiana koloru kończyny dolnej;
duszności bądź przyspieszony oddech;
nieuzasadnione napady kaszlu;
ból w klatce piersiowej;
zawroty głowy;
nierównomierna praca serca;
ból brzucha.
Często:
ból głowy;
ból brzucha;
ból piersi;
wahania nastroju;
suchość pochwy;
wzrost masy ciała.
Umiarkowanie często:
zatrzymanie płynów w organizmie;
powiększenie piersi;
spadek libido;
zmiany skórne;
wymioty i biegunka.
Rzadko:
wystąpienie tętniczej bądź żylnej choroby zakrzepowo zatorowej;
zmniejszenie masy ciała;
zapalenie spojówek;
zapalenie pochwy;
toczeń rumieniowaty układowy.
Bardzo rzadko:
zapalenie trzustki.
Jeśli pacjentka zauważy u siebie, że podczas przyjmowania tabletek Yaz doszło do wystąpienia poniższych objawów bądź objawy te nasiliły się na skutek zażywania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, niezwłocznie powinna udać się do lekarza.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego bądź choroba Leśniowskiego - Crohna.
Toczeń rumieniowato układowy.
Niedokrwistość sierpowatokrwinkowa.
Rak piersi.
Żylaki.
Ostuda.
Objawy obrzęku naczynioruchowego.
Dodatkowo pacjentka powinna poinformować lekarza, że podczas zażywania preparatu Yaz:
może wystąpić konieczność długotrwałego leżenia, np. na skutek operacji chirurgicznej;
doszło do pogorszenia się jej stanu zdrowia;
kobieta jest niedługo po porodzie.
kobieta cierpi na przewlekłe zaburzenia czynności wątroby.
Ciąża
Nie należy stosować preparatu Yaz podczas trwania ciąży. Jeśli do zapłodnienia dojdzie w czasie stosowania leku Yaz, należy natychmiastowo przerwać przyjmowanie tabletek i skonsultować się z lekarzem.
Karmienie piersią
Stosowanie hormonalnej metody antykoncepcyjne może wpływać na wartości odżywcze pokarmu, a także zmniejszyć ilość wydzielanego przez kobietę mleka. Z tego względu, podczas karmienia piersią nie zaleca się zażywania leku Yaz. Należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne.
Płodność pacjentki
Podczas przyjmowania tabletek Yaz płodność pacjentki jest obniżona. W przypadku chęci zajścia w ciążę, preparat może być odstawiony w każdym momencie. Zaleca się poczekanie do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego przed rozpoczęciem starań o zajście w ciążę.
Podczas każdej wizyty u specjalisty, należy poinformować go o zażywaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Preparaty, które mogą mieć wpływ na działanie Yaz to te stosowane w:
leczeniu gruźlicy;
leczeniu zakażeń o podłożu grzybiczym;
leczeniu nadciśnienia krwi;
leczeniu zapalenia stawów bądź choroby zwyrodnieniowej stawów;
leczeniu zakażeń wirusem HIV.
Dodatkowo ziele dziurawca zwyczajnego może wpływać na obniżenie ochrony antykoncepcyjnej.
Nie ma potwierdzonych informacji, które świadczyłyby o tym, że alkohol ma wpływ na działanie hormonalnej metody antykoncepcyjnej Yaz.
Brak danych potwierdzających znaczący wpływ na zmniejszenie zdolności prowadzenia pojazdów bądź obsługi maszyn.
Podczas zażywania preparatu Yaz, można popić go niewielką ilością wody. Stosowanie go podczas spożywania posiłku nie wpływa na jego działanie.
Substancją pomocniczą w preparacie Yaz jest laktoza. Z tego względu pacjentki, która cierpią na jej nietolerancję, przed rozpoczęciem stosowania leku, powinny skonsultować się z lekarzem.
Zanim dojdzie do rozpoczęcia stosowania tabletek Yaz, lekarz powinien przeprowadzić z pacjentką wywiad na temat stanu jej zdrowia oraz jej krewnych. Dodatkowo zaleca się zmierzenie ciśnienia tętniczego krwi, a w szczególnych przypadkach zlecenie dodatkowych badań.
Działania te mają na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia ciężkich powikłań. Dodatkowo pacjentka, która zauważa u siebie niepokojące skutki uboczne, powinna przerwać przyjmowanie tabletek Yaz i bezzwłocznie udać się na konsultację do specjalisty.