Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Maść do oczu Viru-POS to lek przeciwwirusowy stosowany w okulistyce przeznaczony do leczenia miejscowego różnego rodzaju zakażeń wirusowych. Substancją czynną maści jest acyklowir. Preparat dostępny jest w ograniczonej sprzedaży na receptę.
Zapraszamy do zapoznania się z opisem medycznym leku, jego składem i mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami oraz ewentualnymi działaniami niepożądanymi.

Viru-POS - co to za lek?

Lek należy do grupy preparatów okulistycznych o działaniu przeciwwirusowym. Viru-POS maść do oczu zawiera stężenie substancji czynnej acyklowiru na poziomie 30 mg/g. Preparaty okulistyczne tego typu, dostępne są tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Decyzję o zastosowaniu maści Viru-POS podejmuje lekarz prowadzący. Lek przeznaczony jest do stosowania miejscowego w leczeniu opryszczkowego zapalenia rogówki.

Viru-POS - cena, refundacja

Preparat Viru-POS dostępny jest w opakowaniu zawierającym 4,5 g maści do oczu. Średnia cena zakupu opakowania w aptece to 33,10 PLN. Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 listopada 2023 roku preparat ten nie podlega refundacji na żadnym poziomie niezależnie od wskazania medycznego. Oznacza to, że pacjent musi pokryć całkowity koszt zakupu leku Viru-POS w aptece.

Viru-POS - co zawiera lek?

Podstawowym składnikiem preparatu jest substancja czynna acyklowir. W każdym gramie maści jest 30 mg substancji czynnej. Składnikiem pomocniczym leku jest wazelina biała.

Viru-POS - jak działa, na co i dla kogo?

Podstawowym wskazaniem do stosowania leku Viru-POS jest leczenie opryszczkowego zapalenia rogówki (Herpes simplex keratiti). Za działanie leku Viru-POS odpowiada acyklowir. To syntetyk wykazujący skuteczne działanie przeciwwirusowe. Środek ten radzi sobie m.in. z wirusem opryszczki zwykłej typu 1 i 2 oraz z wirusem ospy wietrznej. Po dostaniu się do zakażonej komórki wpływa na destabilizację kwasu nukleinowego wirusa, co uniemożliwia jego namnażanie się. Z czasem dochodzi do zwalczenia infekcji. Acyklowir dobrze przenika przez nabłonek rogówki i inne tkanki powierzchniowe gałki ocznej i dość szybki osiąga w oku stężenie terapeutyczne.

Viru-POS - jak stosować?

Dawkowanie leku oraz długość leczenia ustalane jest w sposób indywidualny. Pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Standardowa dawka to około 10 mm wyciśniętej maści, którą wprowadza się do dolnego worka spojówkowego około pięciu razy na dobę (średnio co cztery godziny z zachowaniem przerwy nocnej na sen). Leczenie należy rozpocząć możliwie jak najszybciej, a następnie kontynuuje się je przez minimum trzy dni po ustąpieniu objawów i zagojeniu się ran. Nie należy stosować dawki podwójnej ani większej niż zalecana dawki leku. Nie wpływa to na poprawę skuteczności leczenia i może powodować działania niepożądane. Podczas aplikacji maści należy odchylić głowę do tyłu i palcami odciągnąć dolną powiekę. Następnie w worku spojówkowym umieszcza się maść, po czym powoli zamyka się powiekę. Po każdorazowym użyciu należy szczelnie zamknąć tubę maści oraz dokładnie umyć ręce, aby uniknąć przedostania się leku w inne części ciała. W przypadku wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub skonsultować się z farmaceutą.

Viru-POS - możliwe skutki uboczne

Lek Viru-POS może powodować skutki uboczne. Nie występują one u każdego pacjenta. Zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu. Stosowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza minimalizuje ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Do tej pory obserwowano następujące działania niepożądane:
  • reakcje nadwrażliwości z obrzękiem naczynioruchowym i pokrzywką;
  • przemijające uczucie kłucia oka;
  • przemijające lekkie pieczenie oka;
  • powierzchowna, ogniskowa keratopatia;
  • zapalenie spojówek;
  • rzadko: zapalenie brzegów powiek;
  • punkcikowate powierzchniowe zapalenie rogówki (nie wymaga przedwczesnego przerwania leczenia).
Podczas stosowania leku mogą wystąpić natychmiastowe reakcje nadwrażliwości. Wówczas należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem lub Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. O każdym przypadku konieczności przerwania leczenia należy poinformować lekarza, który powinien zarządzić inną terapię.

Viru-POS - przeciwwskazania i środki ostrożności

Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Viru-POS jest nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Ponadto w określonych przypadkach należy zachować szczególne środki ostrożności. Podczas terapii należy unikać stosowania soczewek kontaktowych.

Viru-POS a interakcje z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkim przyjmowanych lekach obecnie oraz w niedalekiej przeszłości. Do tej pory nie odnotowano znaczących interakcji pomiędzy maścią Viru-POS a innymi środkami farmakologicznymi. Ze względów bezpieczeństwa lekarz powinien mieć jednak dane na temat przyjmowanych przez pacjenta medykamentów.

Viru-POS - podobne leki lub zamienniki

Na rynku dostępny jest lek, który zawiera taką samą substancję czynną w takiej samej postaci. Zamiennikiem leku Viru-POS jest Xorox. Ponadto wśród podobnych środków farmakologicznych wymieniane są m.in.: Aciclovir Aurovitas, Aciclovir Jelfa, Aciclovir Ziaja, Axoviral, Hascovir, Hascovir Control, Herpex, Hevipoint, Heviran, InVirum, Zovirax, Xorovic, Acix i inne. O możliwości zastosowania dowolnego z nich decyduje lekarz prowadzący, który pod uwagę bierze rodzaj schorzenia oraz potrzeby pacjenta.

FAQ

Lek Viru-POS dostępny jest tylko na receptę po konsultacji lekarskiej. Nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej. Nie należy stosować leku Viru-POS bez wiedzy lekarza prowadzącego.
Lek Viru-POS należy stosować tak długo, jak wymaga lekarz prowadzący. Standardem jest, że maść stosuje się jeszcze przez minimum trzy dni po ustąpieniu objawów zakażenia oraz zagojeniu się związanych z nim ran.
Lek Viru-POS maść do oczu nie powinien być stosowany w czasie ciąży. Substancja czynna może mieć wpływ na przebieg ciąży i powodować niepotrzebne komplikacje. Lekarz rozważy podanie acyklowiru kobiecie w ciąży wtedy, gdy korzyści z tym związane wyraźnie przewyższają ewentualne ryzyko. To tzw. stosowanie w przypadku zdecydowanej konieczności. Substancja czynna przenika do mleka matki. W związku z tym nie należy w okresie karmienia piersią stosować maści Viru-POS. Lekarz może jednak to zalecić, a terapia nie powinna mieć negatywnego wpływu na dziecko, jeśli karmisz piersią.
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację