Virgan 1,5 mg/g w postaci żelu do oczu to lek przeciwwirusowy przeznaczony do stosowania miejscowego. Jego substancją czynną jest gancyklowir. Preparat dostępny jest tylko na receptę po konsultacji medycznej.
Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką medyczną leku Virgan 1,5 mg/g, składem i mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami, a także ewentualnymi skutkami ubocznymi.
Virgan - co to za lek?
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Virgan 1,5 mg/g to żel do oczu zawierający lek przeciwwirusowy do stosowania miejscowego. Stosowany jest przez okulistów w ramach leczenia zakażeń spowodowanych przez szkodliwe wirusy. Za skuteczne działanie leku odpowiada substancja czynna gancyklowir. Preparat dostępny jest na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Obecnie w polskich aptekach dostępny jest jeden wariant opakowania: Virgan 1,5 mg/g żel do oczu 5 g. O konieczności zastosowania leku decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonych badań diagnostycznych. Virgan przeznaczony jest do stosowania w leczeniu osób dorosłych i nie zaleca się go w przypadku pacjentów poniżej 18. roku życia.
Virgan - cena, refundacja
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 listopada 2023 roku lek Virgan 1,5 mg/g żel do oczu nie podlega refundacji na żadnym poziomie bez względu na wskazanie lekarskie. Oznacza to, że pacjent w aptece musi ponieść cały koszt zakupu. Ten różni się w zależności od marży narzuconej przez aptekę. Średnia cela leku Virgan to około 68 PLN.
Virgan - skład leku
Podstawowym składnikiem leku Virgan jest substancja czynna gancyklowir. W każdym gramie żelu znajduje się dokładnie 1,5 mg gancyklowiru. Pozostałe składniki preparatu to: sodu wodorotlenek, sorbitol, karbomer, benzalkoniowy chlorek oraz woda do wstrzykiwań. Należy zapoznać się ze składem leku, ponieważ stosowanie preparatu jest przeciwwskazane w przypadku alergii na którykolwiek z jego składników.
Virgan - mechanizm działania, przeznaczenie
Za każdym razem o konieczności stosowania preparatu decyduje lekarz prowadzący. Pacjent powinien podczas terapii postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Podstawowym wskazaniem do stosowania żelu do oczu Virgan jest leczenie wybranych powierzchownych i wirusowych zakażeń oka, w tym w leczeniu stanów zapalnych rogówki o stanie ostrym spowodowanych przez wirusa
opryszczki pospolitej. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, że Virgan nie jest zalecany w leczeniu zakażeń siatkówki spowodowanych przez cytomegalowirus.
Za działanie leku odpowiada gancyklowir. To syntetyk, który wykazuje dużą skuteczność wobec wirusów opryszczki typu 1 i 2, wybranych adenowirusów czy też wirusa cytomegalii. Po dostaniu się do komórek w oku zakażonych wirusem substancja czynna jest przekształcana i zaburza syntezę DNA wirusa. W związku z tym niemożliwe jest rozmnażanie się go, co prowadzi do wyeliminowania dolegliwości. Atutem żelu do oczu Virgan jest szybkie przenikanie go do struktur przedniego odcinka gałki ocznej oraz rogówki. Stężenie lecznicze preparatu utrzymuje się przez kilka godzin, a substancje w nim zawarte w zaledwie małym odsetku przenikają do układu krążenia pacjenta. To wpływa na bezpieczeństwo stosowania leku.
Virgan - jak stosować?
Za każdym razem stosuj preparat zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami przygotowanymi przez producenta. Zalecana dawka leku to 1 kropla do oka od trzech do pięciu razy na dobę. Częstotliwość zależy od rodzaju i stopnia zakażenia. Czas trwania leczenia zwykle ustalany jest indywidualnie i nie przekracza trzech tygodni.
Zanim zastosujesz lek, należy dokładnie umyć i osuszyć ręce. Następnie patrząc do góry, odchyl dolną powiekę na dół i delikatnie ściśnij tubę, aby wkroplić lek do oka. Po użyciu zamknij dokładnie tubkę. Pomiędzy poszczególnymi podaniami preparatu przechowuj tubkę w pozycji pionowej aplikatorem do dołu na podstawce dołączonej do opakowania przez producenta. Wszystko po to, aby zapewnić prawidłowe formowanie kropli, co ułatwia zakrapianie oczu oraz zwiększa bezpieczeństwo stosowania preparatu. Ułatwia to również stosowanie leku.
Virgan - możliwe skutki uboczne
Jak każdy inny lek, tak i Virgan może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta i zależy do od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do skutków ubocznych związanych ze stosowaniem tego leku należą:
- zaczerwienienie spojówki (przekrwienie spojówki);
- zapalenie rogówki (tzw. punkcikowate zapalenie rogówki);
- podrażnienie oczu;
- niewyraźne widzenie;
- przemijające pieczenie lub kłucie w oku;
- zaburzenia widzenia.
Działania niepożądane warto zgłosić lekarzowi prowadzącemu.
Virgan - przeciwwskazania i środki ostrożności
Lek Virgan nie powinien być stosowany w przypadku uczulenia na gancyklowir, acyklowir lub jakikolwiek inny jego składnik. Ponadto przeciwwskazane jest stosowanie leku w przypadku:
- kobiet w ciąży;
- kobiet w okresie karmienia piersią;
- mężczyzn i kobiet w wieku rozrodczym niestosujących metod antykoncepcyjnych.
Lek stosowany w wieku rozrodczym u kobiet i mężczyzn powoduje określone skutki. Mężczyźni przez trzy miesiące po zakończeniu leczenia powinni stosować prezerwatywy, a kobiety przez sześć miesięcy po zakończeniu leczenia powinny stosować
środki antykoncepcyjne.
Podczas terapii należy zachować dodatkowe środki ostrożności. Przede wszystkim:
- należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi;
- należy unikać dotykania oczu i powiek aplikatorem;
- nie wolno połykać żelu.
Interakcje z innymi lekami
Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach stosowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości. Jeżeli pacjent przyjmuje więc niż jeden lek zakraplany do oczu, to należy najpierw przyjąć ten drugi. Następnie trzeba odczekać 15 minut po zakropleniu leku. Po tym czasie lek Virgan można zastosować jako ostatni w serii.
Virgan - podobne leki lub zamienniki
Na rynku dostępne są podobne produkty do Virgan, które zawierają taką samą substancję czynną, jednak w innej postaci niż żel do oczu. Przykładem jest Cymevene w postaci roztworu do iniekcji. Na ten moment nie ma jednak bezpośredniego zamiennika dla tego preparatu. O konieczności zastosowania każdego leku decyduje lekarz prowadzący.
FAQ - pytania o lek Virgan
Lek przeznaczony jest do leczenia zakażeń wirusowych i dostępny jest tylko na receptę po konsultacji medycznej. Nie jest dostępny w sprzedaży wysyłkowej.
Lek Virgan to preparat przeciwwirusowy, który nie jest sklasyfikowany jako antybiotyk.
Lek Virgan nie powinien być stosowany w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Lekarz może zalecić inaczej, jednak korzyści z tym związane muszą wyraźnie przewyższać ewentualne ryzyko.
Podczas stosowania leku Virgan mogą pojawiać się takie skutki uboczne jak przejściowe zaburzenia widzenia (np. nieostre widzenie). W tym stanie nie należy prowadzić pojazdu. Gdy objawy miną, można kierować auto.
Nie. Lek przeznaczony jest tylko do stosowania u osób dorosłych i nie powinno się go stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.