Primolut-Nor
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat medyczny Primolut-nor opiera swoje działanie o progestagen. Jest nim octan noretysteronu. To sztuczny odpowiednik żeńskiego hormonu progesteronu, który występuje w warunkach naturalnych. W przypadku Primolut-nor rekomenduje się dawkowanie doustnie.
Substancję czynną preparatu stanowi octan noretysteronu. W każdej tabletce znajduje się 5 mg tej substancji. Ponadto składniki pomocnicze to: skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna, talk, powidon 25 oraz stearynian magnezu.
Podstawowe wskazania do stosowania leku to endometrioza oraz krwawienia na tle zaburzeń czynnościowych. Ponadto środek można stosować profilaktycznie w zapobieganiu nawrotom krwawień. Każdorazowo o potrzebie terapii z wykorzystaniem tego środka medycznego decyduje lekarz prowadzący, który ma na względzie dobro pacjentki.
Szczegółowe informacje w zakresie dawkowania prepartu Primolut-nor ustalane są w sposób indywidualny na podstawie badań medycznych. W przypadku leku Primolut-nor należy zastosować się do wskazań lekarskich i nie zmieniać dawkowania we własnym zakresie. Ponadto tabletki należy połykać, popijając niewielką ilością płynu.
Podczas przyjmowania preparatu nie powinno się stosować hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zamiast tego rekomenduje się alternatywne metody antykoncepcji, np. prezerwatywy.
Standardowo w ramach terapii przyjmuje się jedną tabletkę trzy razy na dobę. Terapia trwa 10 dni. W większości przypadków zahamowanie krwawienia nastąpi już w ciągu 1-3 dni. Ponadto po 2-4 dniach po zakończeniu leczenia wystąpi krwawienie z odstawienia i nie powinno to wzbudzić niepokoju pacjentki. Pod względem obfitości będzie ono porównywalne z normalnym krwawieniem miesiączkowym.
Jeżeli podczas prawidłowego zażywania leku, krwawienie nie ustąpi, to jest to wskazanie do przeprowadzenia kolejnych badań. Być może niezbędne będzie wdrożenie alternatywnego leczenia lub ten stan zdrowotny spowodowany jest przez inną dolegliwość. W związku z tym należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Tak samo należy postąpić, gdy po początkowym zatrzymaniu krwawienia występuje ponowne silne krwawienie w czasie terapii.
W przypadku tego schorzenia terapię rozpoczyna się między 1. a 5. dniem cyklu. Na początku przyjmuje się jedną tabletkę dwa razy na dobę. W przypadku plamienia dawkę rekomenduje się zwiększyć. Wówczas przyjmuje się dwie tabletki 2 razy na dobę. Leczenie należy prowadzić przez minimum 4-6 miesięcy. Jeżeli w tym czasie krwawienie ustępuje, to należy rozważyć zmniejszenie dawki przyjmowanego leku. Wtedy wystarczające powinno być stosowanie dawki początkowej.
Standardowo przy niezakłóconym przyjmowaniu leku, owulacja oraz menstruacja nie powinny występować. Zdarza się to sporadycznie i taką sytuację warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Lek należy przyjmować bardzo odpowiedzialnie i zgodnie ze wskazaniami medycznymi.
Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie dochodziło do pominięcia tabletki. Wówczas może wystąpić znaczne obniżenie skuteczności działania preparatu. Jeżeli tabletka zostanie pominięta, to należy ją niezwłocznie uzupełnić. Z drugiej strony nie powinno się stosować dawki podwójnej leku. Może to prowadzić do przedawkowania.
Obecnie brakuje szczegółowych informacji o negatywnych skutkach przedawkowania preparatu. Mimo wszystko należy na to uważać, aby ograniczyć ryzyko występowania działań niepożądanych. Podwyższone stężenie leku nie wpływa na zwiększoną skuteczność jego działania. Stosowanie leku Primolut-nor przez inne osoby jest wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem prowadzącym.
Produktu leczniczego Primolut-nor nie powinno stosować się w określonych sytuacjach. Przyjmowanie preparatu jest przeciwwskazane wtedy, gdy u pacjentki występują m.in.:
uczulenie na substancję czynną lub inny składnik leku;
karmienie piersią;
ciąża lub podejrzenie ciąży;
zakrzepica lub jej objawy (dławica piersiowa, przemijający atak niedokrwienny mózgu);
zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub zakrzepowe żył i tętnic (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, udar mózgu, zawał mięśnia sercowego);
incydenty naczyniowo-mózgowe;
migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi (np. zaburzenia widzenia, drętwienie, zaburzenia mowy, niedowład części ciała);
zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań żylnych;
cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi;
nowotwór hormonozależny (np. narządów płciowych lub nowotwór piersi obecnie, lub w przeszłości);
ciężka choroba wątroby lub złośliwe nowotwory wątroby.
Jeżeli w Twoim przypadku występuje jakiekolwiek z powyższych przeciwwskazań, to przed stosowaniem leku poinformuj o tym lekarza. Wówczas niezbędne jest wdrożenie alternatywnej terapii.
Poza przeciwwskazaniami, istnieją stany zdrowotne, w których należy stosować dodatkowe środki ostrożności. O nich również powinnaś poinformować lekarza, ponieważ stany te mogą wpłynąć na sposób dawkowania leku, a także na występowanie ewentualnych skutków ubocznych w trakcie leczenia. Podczas terapii należy wdrożyć środki ostrożności podobne do tych, których wymagają złożone doustne produkty antykoncepcyjne.
Regularne kontrole lekarskie pacjentki wymagane są wtedy, gdy występują:
cukrzyca;
nałóg palenia papierosów;
zaburzenia rytmu serca;
wada zastawkowa serca;
żylaki;
zapalenie żył powierzchownych;
choroby wątroby (objawy zapalenia wątroby);
objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego;
toczeń rumieniowaty układowy;
rak piersi u kogoś bliskiego
choroba Leśniowskiego-Crohna;
migrena;
zwiększone stężenie cholesterolu;
przebarwienia skórne;
choroby, które nasilały się podczas wcześniejszego stosowania hormonów steroidowych.
Szczegółowy wykaz stanów zdrowotnych, wymagających zwiększonych środków ostrożności, znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania leku przez producenta. W okresie połogu istnieje podwyższone ryzyko występowania choroby zakrzepowo-zatorowej.
Podczas stosowania leku mogą wystąpić sytuacje, które wymagają niezwłocznego kontaktu pacjentki z lekarzem. Należą do nich m.in.:
guzek w piersi;
potencjalny zabieg chirurgiczny i unieruchomienie pacjentki;
intensywne krwawienia z dróg rodnych;
objawy zakrzepicy;
żółtaczka;
wysokie ciśnienie krwi;
uogólniony i ciężki świąd.
Przyjmowanie preparatu Primolut-nor może powodować występowanie działań niepożądanych. Ich częstotliwość oraz skala zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjentki, oraz od istnienia chorób współistniejących. Przykładowe skutki uboczne to m.in.:
zahamowanie krwawienia lub skąpe miesiączki;
krwawienie z pochwy/macicy;
nudności;
bóle głowy;
obrzęk;
migrena;
reakcje nadwrażliwości;
wysypka;
pokrzywka;
zaburzenia widzenia.
Szczegółowe dane dotyczące działań niepożądanych znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. Przy wystąpieniu ciężkich działań niepożądanych, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W niektórych sytuacjach trzeba przerwać stosowanie leku, jednak zawsze konsultuje się to ze specjalistą.
Koniecznie poinformuj lekarza o wszystkich stosowanych lekach obecnie, w niedalekiej przeszłości oraz planowanych niebawem. Wszystko dlatego, że preparat ten wykazuje tendencję do wchodzenia w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi. Niektóre z nich mogą hamować jego działanie. Szczególnie poinformuj lekarza o stosowaniu takich preparatów jak:
doustne leki przeciwcukrzycowe;
azolowe leki przeciwgrzybicze;
leki przeciwpadaczkowe;
środki na gruźlicę;
antybiotyki;
preparaty stosowane w leczeniu zakażeń wirusem HIV;
leki przeciwdepresyjne;
cyklosporyna;
leki zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.
Lek może wchodzić również w interakcje z nienukleozydowymi inhibitorami odwrotnej transkryptazy. Zażywanie określonych preparatów może decydować o skuteczności leczenia z wykorzystaniem Primolut-nor.
Preparat jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Jego zażywanie w tym czasie może powodować zaburzenia w prawidłowym rozwoju płodu lub dziecka karmionego mlekiem matki.
Obecnie nie jest znany potencjalny negatywny wpływ działania leku na zdolność pacjentek do prowadzenia pojazdów oraz obsługi maszyn. W trakcie terapii należy zachować szczególną ostrożność i jeżeli wystąpią niepokojące objawy, to należy zrezygnować z prowadzenia auta.
Preparat Primolut-nor przeznaczony jest do stosowania długotrwałego. Jego przepisanie następuje na podstawie badań lekarskich w gabinecie stacjonarnym. Kontynuację leczenia można zapewnić sobie podczas zdalnej konsultacji medycznej i usługi recepty online, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych. Recepta online to nowoczesna usługa dostępna na naszym portalu https://e-recepta.net/. Wystarczy, że wypełnisz formularz medyczny, wskażesz preparat oraz opłacisz usługę. Nasz specjalista zapozna się z Twoim przypadkiem medycznym. Jeżeli będzie to uzasadnione, to recepta online zakończy się wystawieniem e-recepty na zakup leku. Dokument ten zrealizujesz w dowolnie wybranej aptece, dzięki czemu e-recepta jest bardzo wygodna.
Sama usługa recepty online pozwala na uniknięcie stania w kolejce do lekarza, zwłaszcza w sytuacji ograniczonej dostępności specjalistów. Ponadto jest to wygodne rozwiązanie, ponieważ możesz zapewnić sobie leczenie w formie zdalnej konsultacji lekarskiej i zakupić leki już w ciągu jednego dnia. Czasami e-recepta zostanie wystawiona już w 15 minut. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Jeżeli podczas przyjmowania leku zauważysz u siebie niepokojące objawy, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.