Ospamox
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek Ospamox to silny antybiotyk beta-laktamowy, który wykazuje szerokie spektrum działania. Przeznaczony jest do stosowania ogólnego w przypadku zakażeń bakteryjnych. Substancję czynną leku stanowi amoksycylina. Ze względu na swój skład i działanie, środek Ospamox przeznaczony jest do stosowania tylko po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych oraz proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.
Preparat w aptekach dostępny jest w dawkach:
Ospamox 500 mg (tabletki powlekane);
Ospamox 750 mg (tabletki powlekane);
Ospamox 1000 mg (tabletki powlekane);
Ospamox 100 mg/1 ml (proszek);
Ospamox 50 mg/1 ml (proszek).
O przepisaniu konkretnej postaci preparatu oraz jego dawki decyduje lekarz prowadzący.
Skład produktu leczniczego różni się w zależności od jego formy. Podstawowym składnikiem zarówno w przypadku tabletek, jak i proszku, jest substancja czynna amoksycylina. Obecna jest w postaci amoksycyliny trójwodnej.
Dodatkowo w tabletkach znajdują się takie substancje pomocnicze jak: stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetyloskrobia sodowa, powidon, hypromeloza, talk i dwutlenek tytanu.
Proszek do sporządzania zawiesiny doustnej zawiera takie składniki dodatkowe jak: aromat cytrynowy sproszkowany, dwutlenek krzemu, kwas cytrynowy bezwodny, aromat brzoskwiniowo-morelowy sproszkowany, talk, benzoesan sodu, cytrynian sodu bezwodny, aspartam, guma guar oraz aromat pomarańczowy.
Lek Ospamox stosuje się przede wszystkim w leczeniu zakażeń bakteryjnych różnego typu. Uznawany jest za jeden z bardziej uniwersalnych i skutecznych leków przeciwbakteryjnych dostępnych na rynku. Przykładowe wskazania do włączenia Ospamoxu do terapii to m.in.:
ostre zapalenie ucha środkowego;
ostre zapalenie zatok;
zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli;
ostre zapalenie pęcherza moczowego;
ostre paciorkowcowe zapalenie migdałków;
zapalenie gardła;
pozaszpitalne zapalenie płuc;
ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek;
dur rzekomy;
dur brzuszny;
ropień okołozębowy z szerzącym się zapaleniem tkanki łącznej;
bezobjawowy bakteriomocz w okresie ciąży;
borelioza;
zakażenia związane z protezowaniem stawów;
usuwanie z organizmu bakterii (eradykacja) Helicobacter pylori.
Ponadto Ospamox rekomenduje się jako środek w zapobieganiu zapaleniu wsierdzia, a także jako lek stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka.
Kluczem przy leku Ospamox jest bakteriobójcze działanie amoksycyliny. Zadaniem substancji czynnej jest hamowanie syntezy ściany komórkowej bakterii i uniemożliwienie jej rozmnażania się, a także infekowania innych komórek w organizmie pacjenta. Z czasem działanie leku prowadzi do osłabienia bakterii i ich obumarcia.
Zarówno w formie tabletek, jak i proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej, Ospamox przeznaczony jest do stosowania doustnego. Terapia powinna być prowadzona zgodnie z harmonogramem i zaleceniami lekarza. Pacjent we własnym zakresie nie powinien przerywać leczenia ani zmieniać zalecanej dawki. W przeciwnym razie grozi to zwiększonym ryzykiem występowania działań niepożądanych, nawrotem choroby, a także obniżeniem skuteczności leczenie. W skrajnych przypadkach może dojść także do przedawkowania amoksycylina.
Tabletki należy połykać, popijając niewielką ilością wody. Nie należy ich kruszyć ani żuć. Przed przyjęciem leku w postaci zawiesiny doustnej należy dokładnie wstrząsnąć buteleczką. Podczas terapii wymaga się zachowania równych odstępów czasowych pomiędzy kolejnymi dawkami.
Dawkowanie preparatu ustalane jest w sposób indywidualny. Lekarz pod uwagę bierze rodzaj zakażenia, a także stan zdrowia pacjenta. W przypadku dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kilogramów, rekomendowana dawka dobowa mieści się w przedziale 40-90 mg na każdy kilogram masy ciała. Maksymalna dobowa dawka w przypadku dzieci poniżej 40 kilogramów to 100 mg na każdy kilogram masy ciała. Podaje się ją w dwóch lub trzech dawkach podzielonych.
U dzieci powyżej 40 kilogramów oraz osób dorosłych rekomendowana dawka leku wynosi 250-500 mg trzy razy na dobę lub 750 mg - 1 g dwa razy na dobę. Zależy to od rodzaju i stopnia zakażenia. Szczegółowe informacje dotyczące dawkowania znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania, a pacjent powinien postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli organizm nie najlepiej reaguje na lek, to może być konieczna modyfikacja dawki lub nawet zmiana preparatu zastosowanego w terapii.
Zapobieganie zapaleniu wsierdzia wymaga przyjęcia 2 g doustnie w pojedynczej dawce na około 30-60 minut przed planowanym zabiegiem.
Jeżeli dojdzie do pominięcia dawki leku, to należy nadrobić ją tak szybko, jak to możliwe. W przypadku gdy zbliża się termin przyjęcia kolejnej dawki, to nie należy nadrabiać tej pominiętej. Leczenie kontynuuje się zgodnie z harmonogramem.
Pacjent pod żadnym pozorem nie powinien przyjmować większej niż zalecana dawki leku. Wówczas grozi to przedawkowaniem substancji czynnej. Podstawowe objawy przedawkowania to: zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wymioty, nudności, biegunka), kryształki amoksycyliny w moczu, trudności w oddawaniu moczu i pogorszone samopoczucie. Zaobserwowanie tych objawów jest powodem do niezwłocznego kontaktu z lekarzem.
Ze względu na swój skład i działanie, lek Ospamox dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Istnieją również określone przeciwwskazania do jego stosowania. Należy poinformować lekarza o swoim stanie zdrowia oraz ewentualnych obawach. Podstawowe przeciwwskazania:
W określonych sytuacjach leczenie z wykorzystaniem amoksycyliny wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Jest to związane ze zwiększonym ryzykiem występowania działań niepożądanych u wybranych pacjentów. Zgodnie ze wskazaniami producenta do tej grupy należą osoby, u których stwierdzono:
Lek Ospamox może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta, a ich rodzaj i częstotliwość są zmienne. Zwiększone ryzyko skutków ubocznych występuje w przypadku powtarzanego stosowania amoksycyliny. Przykładowe działania niepożądane związane z przyjmowaniem amoksycyliny to m.in.:
Szczegółowe dane dotyczące działań niepożądanych znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. Podano w niej ich rodzaj oraz częstotliwość występowania. Należy poinformować lekarza, jeżeli w Twoim przypadku wystąpią niepokojące skutki uboczne. Po zakończeniu stosowania amoksycyliny warto przeprowadzić dokładne badania medyczne pacjenta zwłaszcza wtedy, gdy należy on do grupy ze wskazaniem do zachowania szczególnej ostrożności.
Środek farmakologiczny Ospamox może wchodzić w interakcje z innymi lekami i zmieniać ich działanie. Inne leki również mogą wpływać na zmianę mechanizmu działania i skuteczność leczenia Ospamoxem. W związku z tym pacjent zobowiązany jest poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości preparatach. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko występowania skutków ubocznych, a także zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa w zakresie prowadzonej terapii.
Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
Wykaz wszystkich leków znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Stosowanie antybiotyków w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią zawsze wiąże się z określonym ryzykiem. W związku z tym pacjentka powinna dokładnie skonsultować swoją sytuację zdrowotną z lekarzem. Amoksycylina przenika przez barierę łożyskową, a także do mleka matki. To realne zagrożenie dla płodu oraz dla karmionego dziecka. Korzyści związane z przyjmowaniem leku Ospamox powinny znacznie przewyższać ewentualne zagrożenie.
W sporadycznych przypadkach lek Ospamox może zaburzać zdolność pacjentów do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn. Dzieje się tak wtedy, gdy w trakcie leczenia występują niepokojące skutki uboczne takie jak: zawroty głowy, reakcje alergiczne, drgawki. Wówczas należy zrezygnować z podróży autem w roli kierowcy, a o swojej sytuacji zdrowotnej poinformować przełożonego. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.