Orungal
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Lek przeciwgrzybiczy Orungal ma postać kapsułek do stosowania doustnego. Zaliczany jest do pochodnych triazolu. Lek rekomendowany jest do stosowania ogólnego w przypadku zakażeń o podłożu grzybiczym. Preparat wykazuje szerokie spektrum działania i dostępny jest w opakowaniach, które zawierają 4 lub 28 kapsułek. Każda kapsułka zawiera substancję czynną itrakonazol w ilości 100 mg. Ze względu na swoje działanie, lek dostępny jest tylko na receptę i znajduje się na liście leków refundowanych przez NFZ.
Podstawowym składnikiem leku jest itrakonazol. W każdej z kapsułek znajduje się go 100 mg. Ponadto Orungal zawiera takie substancje pomocnicze jak: glikol polioksyetylenowy, kulki cukrowe 25-30 mesh, sól sodowa dwusulfonianu indygotyny, hypromeloza, żelatyna, dwutlenek tytanu i sól sodowa erytrozyny. Pacjent powinien dokładnie zapoznać się ze składem ilościowym i jakościowym preparatu. Jego przyjmowanie jest przeciwwskazane w przypadku uczulenia na substancję czynną lub jakikolwiek składnik pomocniczy.
Orungal jako lek przeciwgrzybiczy wykazuje szeroki zakres działania. W związku z tym stosowany jest na wiele schorzeń, w tym przede wszystkim w przypadku:
W przypadku pacjentów z kryptokokozą ośrodkowego układu nerwowego stosowanie leku Orungal jest wskazane wtedy, gdy lek pierwszego rzutu nie wykazał skutecznego działania. Pacjent w trakcie terapii powinien pozostawać pod ścisłą kontrolą lekarza. Każdorazowo o konieczności wdrożenia Orungalu do terapii decyduje lekarz prowadzący, który decyzję podejmuje na podstawie badań, rodzaju zakażenia i stanu zdrowia pacjenta.
Za działanie preparatu odpowiada substancja czynna itrakonazol. To chemioterapeutyk, który wykazuje silne działanie przeciwgrzybicze. Dzięki temu z powodzeniem radzi sobie przy wielu gatunkach grzybów chorobotwórczych, w tym drożdżaków i dermatofitów. Zadaniem itrakonazolu jest zahamowanie syntezy ergosterolu, który jest niezbędny do rozwoju i namnażania się grzybów. Wówczas ich błona komórkowa ulega uszkodzeniu, co prowadzi do obumarcia grzyba. W dużym skrócie odpowiednie stosowanie leku Orungal prowadzi do zlikwidowania grzybów w organizmie oraz poradzenia sobie z problemem zdrowotnym.
Dawkowanie preparatu jest ustalane przez lekarza prowadzącego. Dostosowywane jest do wieku pacjenta, rodzaju schorzenia oraz stopnia jego nasilenia. Preparat zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Pacent we własnym zakresie nie może modyfikować harmonogramu przyjmowania kapsułek ani zwiększać dawki substancji czynnej. Na ulotce dołączonej do opakowania znajduje się szczegółowe dawkowanie w zależności od schorzenia.
Dla przykładu przy leczeniu grzybicy pochwy i sromu, rekomendowana dawka to 200 mg 2 razy na dobę przez jeden dzień lub 200 mg raz na dobę przez trzy dni. Każde schorzenie o podłożu grzybiczym wymaga indywidualnego podejścia lekarza do pacjenta oraz ustalenia czasu trwania terapii, oraz rekomendowanej dawki. Przyjmuje się, że maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 400 mg w dawkach podzielonych.
Jeżeli dojdzie do pominięcia zalecanej dawki leku Orungal, to nie należy stosować dawki podwójnej w celu jej uzupełnienia. Takie postępowanie zwiększa ryzyko przedawkowania. Terapia powinna być prowadzona zgodnie z harmonogramem i z pominięciem tej kapsułki.
Pod żadnym pozorem nie należy większej niż zalecana dawki leku Orungal. Takie postępowanie grozi przedawkowaniem substancji czynnej i poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jeżeli pacjent przyjmie większą dawkę preparatu, to powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Efekty leczenia widoczne są zazwyczaj po kilku tygodniach po skończonej terapii. W przypadku zakończenia leczenia zakażeń paznokci możemy spodziewać się ich nawet po 6-9 miesiącach. Po zakończeniu leczenia zakażeń skóry efekty widać już po 2-4 tygodniach. Oczywiście wpływ na to mają indywidualne predyspozycje pacjenta.
Preparat Orungal nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów. Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Orungal jest uczulenie na substancję czynną lub jakikolwiek inny składnik leków. Ponadto tego preparatu nie powinno się stosować w przypadku pacjentów, u których stwierdzono:
Ponadto leku nie stosuje się u kobiet w okresie karmienia piersią, a także u pacjentów, którzy w tym samym czasie (lub na 2 tygodnie wstecz) przyjmowali określone środki farmakologiczne, w tym m.in. leki stosowane w:
Cała lista zabronionych środków medycznych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Jednoczesne stosowanie leku Orungal z tymi preparatami może prowadzić do zaburzenia ich działania oraz wywołać powikłania groźne dla zdrowia i życia pacjenta.
Istnieją również określone wskazania do zastosowania szczególnej ostrożności w trakcie terapii. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo pacjenta i skuteczne leczenie. Każdy lek powinien być ostrożnie stosowany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz chorobami wątroby (np. ciężkie uszkodzenie wątroby). Ponadto uwagę należy zachować w przypadku współistniejących:
choroby serca;
osłabionej odporności (np. po przeszczepie narządu, AIDS i neutropenii);
reakcji nadwrażliwości na jakikolwiek lek przeciwgrzybiczy.
Zachowanie uwagi rekomendowane jest także w przypadku jednoczesnego przyjmowania Orungalu z innymi środkami farmakologicznymi. Jeżeli w trakcie leczenia wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy, to pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Zwiększone ryzyko wystąpienia skutków ubocznych wykazano w badaniach klinicznych leku Orungal u dzieci i młodzieży poniżej 17. roku życia.
Lek Orungal może powodować działania niepożądane. Nie występują u każdego pacjenta i w dużej mierze zależy to od indywidualnych predyspozycji organizmu oraz stanu zdrowia osoby chorej. Wybrane skutki uboczne mogą mieć różne nasilenie i częstotliwość. Poniżej przedstawiamy przykładowe działania niepożądane:
nudności;
ból brzucha;
ból głowy;
zapalenie błony śluzowej nosa;
mała liczba białych krwinek;
zakażenia górnych dróg oddechowych;
szum w uszach;
zaburzenia smaku;
nadwrażliwość;
zaburzenia miesiączkowania;
silne uczucie zmęczenia;
objawy ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, zaparcia);
możliwe reakcje nadwrażliwości;
świąd;
zaburzenia czucia;
pieczenie na skórze;
niestrawność;
nieprawidłowa czynność wątroby;
wielomocz;
duże stężenie bilirubiny we krwi;
niedoczulica;
parestezje;
i inne.
To te działania niepożądane obserwowano najczęściej po zastosowaniu leku Orungal u pacjenta. Występują one w różnym nasileniu i w większości przypadków przechodzą samoistnie. Pacjent po ich zaobserwowaniu powinien zgłosić się do lekarza prowadzącego. W niektórych przypadkach wymagana będzie zmiana środka stosowanego w leczeniu.
Bardzo rzadko występujące działania niepożądane to m.in.:
zaburzenia widzenia;
zapalenie małych naczyń skórnych;
obrzęk naczynioruchowy;
ciężka hepatotoksyczność (ciężkie uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć z powodu ostrej niewydolności wątroby);
zastoinowa niewydolność serca;
przemijająca lub trwała utrata słuchu;
silne uczucie zmęczenia;
nieoczekiwane zwiększenie masy ciała;
zaburzenia czynności układu nerwowego;
ciężkie reakcje skórne;
złuszczające zapalenie skóry i złuszczające reakcje skórne;
obrzęk kończyn;
niekiedy zaburzenia funkcji seksualnych;
zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.
Powyższe działania niepożądane stanowią poważne zagrożenie dla pacjenta. Jeżeli jakikolwiek z nich wystąpi u Ciebie, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem lub udaj się do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.
Środek Orungal może wchodzić w interakcje z innymi lekami i zmieniać ich działanie. Tak samo inne preparaty mogą zaburzać działanie leku Orungal. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości środkach farmakologicznych. Jest to związane z tym, że wybrane z nich nie mogą być podawane w tym samym czasie, co Orungal. Wówczas lekarz musi zastosować alternatywną terapię.
Szczególną uwagę należy zwrócić na takie leki jak:
atorwastatyna (na cholesterol);
apiksaban (lek zmniejszający krzepnięcie krwi);
inne leki przeciwzakrzepowe;
tamsulosyna (na nietrzymanie moczu o mężczyzn);
fentanyl (silny lek przeciwbólowy);
preparaty stosowane w leczeniu raka;
preparaty stosowane w leczeniu padaczki;
preparaty stosowane w przypadku zapalenia wątroby lub HIV;
i inne.
Szczegółowy wykaz wszystkich substancji aktywnych, z którymi w interakcje może wchodzić Orungal, znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania. Lekarz oraz pacjent powinni się z nią zapoznać, aby zadbać o skuteczne i bezpieczne leczenie.
Lek Orungal nie powinien być stosowany (z wyjątkiem przypadków zagrożenia życia) w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Substancja czynna może przenikać przez łożysko, a także do leka matki. W związku z tym istnieje realne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu lub karmionego dziecka. Lekarz może podjąć decyzję o wdrożeniu preparatu, jeżeli korzyści wynikające ze stosowania leku przewyższają ewentualne zagrożenie.
Sporadycznie preparat Orungal może negatywnie wpływać na zdolność pacjentów do prowadzenia pojazdów oraz do obsługi maszyn. Dzieje się tak wtedy, gdy w trakcie leczenia występują objawy związane z zawrotami głowy, zaburzeniami widzenia, czy też koncentracji. W takiej sytuacji należy zrezygnować z prowadzenia auta.