Nebbud
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Nebbud to lek do stosowania wziewnego, który ma działanie przeciwzapalne. Substancją czynną Nebbudu jest kortykosteroid. Lek znany jest także pod nazwą Budezonid. Zapraszamy do zapoznania się ze składem, działaniem, wskazaniami, przeciwwskazaniami oraz ewentualnymi skutkami ubocznymi stosowania preparatu.
Nebbud to lek, który dostępny jest na receptę w postaci zawiesiny do nebulizacji. W związku z tym stosowanie preparatu powinno być poprzedzone konsultacją medyczną.
Zawiesina do nebulizacji to preparat do stosowania wziewnego, czyli przeprowadzania inhalacji.
Przede wszystkim Nebbud to lek o działaniu przeciwzapalnym zawierający kortykosteroid. Podaje się go wziewnie i jego zadaniem jest przeciwdziałanie procesowi zapalnemu w ścianie oskrzeli. Jest to możliwe, dzięki hamowaniu aktywności mediatorów i komórek stanu zapalnego. Ponadto lek redukuje obrzęk oskrzeli, a także podrażnienia. W przypadku osób chorych na astmę obserwuje się częściowe cofanie się zmian anatomicznych w ścianie oskrzeli.
Lek NebBud wykorzystywany jest w długotrwałym leczeniu astmy oskrzelowej. Wówczas łagodzi objawy, a także minimalizuje ryzyko występowania zaostrzeń astmy oskrzelowej. Mechanizm działania leku polega przede wszystkim na zamiennym pobudzaniu lub hamowaniu ekspresji genów, które odpowiadają za proces zapalny. Szacuje się, że o uzyskaniu właściwej kontroli astmy mówi się dopiero wtedy, gdy nieprzerwane stosowanie preparatu trwa kilka tygodni.
Podobnie jak inne leki wziewne, Nebbud może powodować podrażnienie dróg oddechowych, a także doprowadzić do paradoksalnego skurczu oskrzeli (nagłego i silnego skurczu oskrzeli).
Skład Nebbudu to przede wszystkim substancja czynna glikokortykosteroid (budezonid). Charakteryzuje się ona silnym działaniem przeciwzapalnym. Pozostałe składniki to: cytrynian sodu, chlorek sodu, edetynian disodu, polisorbat 80, woda do wstrzykiwań i kwas cytrynowy jednowodny.
Dostępne dawki
Nebbud dostępny jest w aptece w trzech różnych dawkach budezonidu. Jedna ampułka preparatu ma pojemność 2 ml, czyli zawartość w niej budezonidu mnoży się razy dwa.
Nebbud 0,125 mg / ml;
Nebbud 0,250 mg / ml;
Nebbud 0,5 mg / ml.
Nebbud produkowany jest przez firmę Teva Pharmaceuticals Polska.
Lek Nebbud dostępny jest tylko na podstawie recepty. W aptece z powodzeniem może być zrealizowana e-recepta, którą wystawi lekarz w trakcie konsultacji medycznej. Otrzymanie recepty online to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu pacjenci mogą zaoszczędzić dużo czasu. Jeżeli dojdzie do zgubienia e-recepty, to nie powinno być to zmartwieniem dla pacjenta. Ostatnia e recepta oraz poprzednio realizowane e recepty dostępne są na Internetowym Koncie Pacjenta.
Wydawanie leku Nebbud na podstawie e-recepty spowodowane jest działaniem leku oraz troską o bezpieczeństwo pacjentów. Niewłaściwie stosowane leki mogą powodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta, dlatego Nebbud możecie kupić na podstawie e-recepty, którą można wystawić także przez internet.
Dawkowanie preparatu może się różnić od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz stopnia zapalanie ściany oskrzeli. Zależy ono także od wieku pacjenta i rodzaju schorzenia, które wymaga leczenia. W związku z tym dawkę preparatu każdorazowo w sposób indywidualny ustala lekarz prowadzący.
Leczenie przewlekłej astmy oskrzelowej wymaga przyjmowania możliwie najmniejszej dawki leku. Będzie ona różniła się w zależności od wieku pacjenta. W przypadku dzieci lek można podawać dopiero po ukończeniu przez nie 6. miesiąca życia i każdorazowo jest to ustalane z lekarzem. Do 12. roku życia rekomenduje się stosować dawkę w granicach 0,25 - 1 mg na dobę. Jeżeli dziecko jednocześnie przyjmuje steroidy doustne, to można zwiększyć zaleconą dawkę preparatu do 2 mg na dobę. Dawkowanie odbywa się raz lub dwa razy dziennie.
W przypadku młodzieży powyżej 12. roku życia i osób dorosłych rekomenduje się dawkowanie 0,5 - 2 mg substancji czynnej na dobę. W skrajnych przypadkach, gdy nastąpi zaostrzenie objawów choroby, można w razie konieczności zwiększyć dawkę dobową. Gdy dawka wynosi 1 mg to u osób z kontrolowanymi objawami astmy za pomocą wziewnych glikokortykosteroidów, można stosować jedną inhalację dziennie.
Preparat Nebbud stosowany jest w leczeniu astmy u pacjentów, u których stosowanie inhalatora ciśnieniowego jest niewskazane lub niewystarczające. Właściwie stosowany lek zmniejsza nasilenie objawów astmy.
Kiedy pojawiają się pierwsze efekty leczenia?
Pierwsze efekty leczenia widoczne są już po 3. dniach od rozpoczęcia kuracji. Wymiernie można ją jednak oceniać średnio po 2-4 tygodniach. Co ciekawe, dzięki inhalacjom Nebbud, możliwe jest nawet zmniejszenie dawki doustnych glikokortykosteroidów. W niektórych przypadkach odnotowuje się nawet całkowite odstawienie tych leków. Wówczas u pacjentów mogą sporadycznie występować objawy odstawienne. Jeżeli nie wystąpią obiektywne objawy niewydolności kory nadnerczy, to zmniejszenie dawki doustnych glikokortykosteroidów należy kontynuować.
Gdy lekarz stwierdzi, że uzyskano dobrą kontrolę nad objawami astmy, to może rekomendować zmniejszenie dawki budezonidu.
Nebbud stosowany jest także w leczeniu pseudokrupu u niemowląt powyżej 6. miesiąca życia oraz dzieci. Wówczas rekomenduje się podawanie 2 mg budezonidu w postaci zawiesiny do nebulizacji na dobę. Preparat powinien być podawany podczas jednej inhalacji lub podczas dwóch inhalacji, między którymi nastąpi 30 minut przerwy. Aby lek był skuteczny, wymaga się powtarzania inhalacji co 12 godzin. Po 36. godzinach od rozpoczęcia kuracji należy przerwać stosowanie preparatu i ponownie skonsultować się z lekarzem. Jeżeli szybciej dojdzie do uzyskania poprawy stanu klinicznego pacjenta, to lek odstawia się przed upływem 36. godzin. Lek u małych dzieci należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Ponadto Nebbud wykorzystuje się także w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, jednak podanie wówczas budezonidu musi być medycznie uzasadnione.
Jak przyjmować lek?
Ampułka zawiera 2 ml. Zawiesina do nebulizacji może być wykorzystywana tylko wziewnie. Pod żadnym pozorem nie powinno się przekraczać dawek zaleconych przez lekarza, ponieważ nie wpływa to na zwiększenie skuteczności kuracji. Dla ułatwienia stosowania preparat można zmieszać z roztworem chlorku sodu o stężeniu 0,9%. Inhalacja powinna trwać do momentu całkowitego zużycia roztworu.
Do podawania leku należy stosować nebulizatory z kompresorem z maską twarzową lub ustnikiem. Do inhalacji Nebbudu nie należy stosować nebulizatorów ultradźwiękowych.
Dla bezpieczeństwa pacjenta należy zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. W opakowaniu znajduje się instrukcja dotycząca stosowania preparatu. Bezwzględnie należy się z nią zapoznać.
Ewentualne skutki uboczne
Jak każdy lek, tak też Nebbud może powodować występowanie działań niepożądanych. Oczywiście nie obserwuje się ich u wszystkich pacjentów. Wśród najczęściej spotykanych skutków ubocznych wymienia się:
Do rzadkich działań niepożądanych należą:
U niektórych osób może wystąpić obrzęk naczynioruchowy języka lub krtani, mogący utrudniać oddychanie. W przypadku niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Długotrwałe stosowanie preparatu może wpływać na:
W przypadku stosowania nebulizatora z maską twarzową może wystąpić podrażnienie skóry. Aby uniknąć podrażnień skóry, należy stosować dobrze dobraną maskę oraz każdorazowo ją przemyć.
Preparat nie jest wskazany do stosowania u kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji. Substancją czynną preparatu jest budezonid, który może przenikać do mleka kobiecego. O konieczności zastosowania tego leku decyduje lekarz i dotyczy to tylko wybranych przypadków. Stosowanie leku może powodować zagrożenie dla prawidłowego rozwoju lub życia płodu.
Przeciwwskazania do stosowania leku to przede wszystkim nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, napady duszności oraz ciąża.
Podsumowanie
Nebbud to bardzo popularny lek wykorzystywany przy leczeniu astmy oskrzelowej oraz innych chorób. W niektórych przypadkach lek może skutecznie zastąpić stosowanie doustnych glikokortykosteroidów. Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania leku oraz potencjalne skutki uboczne, dlatego dostępny jest on tylko na e-receptę. Jeżeli wymagacie przyjęcia preparatu, to dobrym wyborem będzie usługa recepty online i skorzystanie z konsultacji medycznej na naszym portalu. Jeżeli specjalista uzna to za stosowne, to przepisze Wam lek. E-recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece.
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów rekomenduje się niezwłoczny kontakt z lekarzem prowadzącym. Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża zdrowiu lub życiu pacjenta.