Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Środek farmakologiczny Metmin to lek w postaci aerozolu do nosa. W jego składzie znajduje się substancja czynna furoinian mometazonu. Na co dzień stosuje się go w leczeniu objawów sezonowego i całorocznego kataru. Lek dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W tym artykule przedstawimy charakterystykę medyczną leku Metmin, jego skład, wskazania i przeciwwskazania do stosowania, a także potencjalne działania niepożądane.

Metmin - co to za lek?

Lek Metmin zaliczany jest do grupy kortykosteroidów. Lek ten dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. W jednej dawce terapeutycznej znajduje się 50 µg substancji czynnej furoinianu mometazonu. Preparat dostępny jest w postaci aerozolu do nosa. Wykazuje skuteczne działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne. O konieczności zastosowania leku Metmin zawsze decyduje lekarz prowadzący.

Środek dostępny jest w dwóch wariantach opakowań:

  • 10 g - aerozol do nosa (zawiesina) - na ok. 60 rozpyleń;
  • 18 g - aerozol do nosa (zawiesina) - na ok. 140 rozpyleń.

Cena

Cena leku Metmin zależy od wybranego wariantu oraz marży, którą ustala apteka. Standardowo jednak lek Metmin kosztuje około 16 złotych w przypadku opakowania 18 g i około 19 złotych w przypadku opakowania 10 g.

Refundacja

Zgodnie z obowiązującymi przepisami refundacji na poziomie 50% podlega tylko większe opakowanie leku. Dotyczy to wskazań, które były zarejestrowane w dniu wydawania decyzji. Mniejsze opakowanie leku nie podlega refundacji i pacjenci przy zakupie ponoszą jego cały koszt.

Metmin - działanie

Za działanie leku odpowiada furoinian mometazonu. Podaje się go donosowo. Po dostaniu się do organizmu lek łagodzi objawy zapalenia błony śluzowej nosa (w tym m.in.: podrażnienie błony śluzowej nosa oraz obrzęk), a także takie symptomy jak: uczucie zatkanego nosa i kichanie. Preparat ten zmniejsza również ilość wydzieliny z nosa. Jednocześnie lek wykazuje skuteczne działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne, a badania na tym polu wciąż są prowadzone przez specjalistów.

Metmin - skład leku

Podstawowym składnikiem leku jest substancja czynna furoinian mometazonu. Pojedyncza dawka zawiera jej 50 µg. Pozostałe składniki preparatu Metmin to: glicerol, chlorek benzalkoniowy, celuloza mikrokrystaliczna, karmeloza sodowa, polisorbat 80, cytrynian sodu, kwas cytrynowy jednowodny i woda oczyszczona.

Metmin - wskazania

Decyzję o zastosowaniu leku Metmin w terapii zawsze podejmuje lekarz na podstawie przeprowadzonych badań. Środek stosuje się przede wszystkim w leczeniu objawów kataru siennego, czyli sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych i dzieci od 3. roku życia. Stosowanie leku wskazane jest również w takich stanach medycznych jak:

  • całoroczne zapalenie błony śluzowej nosa;
  • polipy nosa u osób dorosłych.

Ponadto w określonych sytuacjach lek rekomendowany jest alergikom jeszcze przed rozpoczęciem okresu pylenia roślin. Dzieje się tak wtedy, gdy odnotowuje się nasilone objawy kataru siennego.

Metmin - dawkowanie u dorosłych

Dawki leku Metmin ustalane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Zależy to od predyspozycji jego organizmu, rodzaju schorzenia oraz stopnia jego nasilenia. Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

W przypadku osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia w leczeniu kataru siennego i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa stosuje się dwie dawki aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Jeżeli leczenie przynosi zamierzone efekty, to lekarz może zalecić zmniejszenie dawki leku. W przypadku braku poprawy można zwiększyć dawkę. Maksymalna dawka dobowa wynosi cztery rozpylenia do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku stosowania leku na polipy nosa. Wówczas preparat wskazany jest dopiero od 18. roku życia. Na początku terapii rekomenduje się dwie dawki leku Metmin do każdego otworu nosowego raz na dobę. Ocenę skuteczności leczenia ocenia się po około 5-6 tygodniach. Jeżeli nie ma poprawy, to niezbędne może być zwiększenie dawki leku aż do uzyskania pożądanej poprawy. W określonych sytuacjach lekarz może zdecydować o zmianie preparatu.

Metmin - dawkowanie u dzieci

Inne dawkowanie dotyczy dzieci od 3. do 12. roku życia. Zazwyczaj na dobę stosuje się do każdego otworu nosowego jedną dawkę. Aerozol do nosa Metmin w przypadku dzieci powinien być stosowany z zachowaniem najwyższej ostrożności. W tej kategorii wiekowej lek rekomenduje się tylko w leczeniu kataru siennego i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Preparat Metmin nie jest przeznaczony do leczenia polipów nosa u dzieci.

Metmin - stosowanie w leczeniu polipów nosa

Jak już wspominano, preparat Metmin z powodzeniem można stosować w leczeniu polipów nosa u osób dorosłych. Rekomenduje się przyjmowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz na dobę. Jeżeli leczenie przynosi efekty, to z czasem zmniejsza się dawkowanie. W określonych sytuacjach i w krótkim okresie dawka może zostać zwiększona, jednak nie powinna przekraczać czterech rozpyleń na otwór nosowy na dobę. Więcej informacji na ten temat przekaże Ci lekarz prowadzący.

Metmin - przeciwskazania i środki ostrożności

Ze względów bezpieczeństwa preparat Metmin nie powinien być stosowany u każdego pacjenta. Podstawowe przeciwwskazania do przyjmowania leku Metmin to:

  • uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik preparatu;
  • niewyleczone zapalenie nosa (np. opryszczka);
  • niedawno przebyty zabieg chirurgiczny nosa lub uraz nosa.

Ponadto szczególne środki ostrożności należy zastosować w przypadku pacjentów, u których występują:

  • mukowiscydoza;
  • gruźlica (obecnie lub przebyta);
  • jakiekolwiek inne zakażenie;
  • zaburzenia układu odpornościowego pacjenta;
  • długotrwałe podrażnienie nosa lub gardła;
  • schorzenia, w których trakcie przyjmuje się inne kortykosteroidy w postaci doustnej lub zastrzyków;
  • nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia.

W takich sytuacjach pacjent zawsze powinien dokładnie skonsultować swoją sytuację z lekarzem lub farmaceutą. Wszystko po to, aby zachować najwyższe standardy bezpieczeństwa w trakcie leczenia. Ponadto szczególną uwagę zachowuje się w przypadku długotrwałego stosowania Metmin.

Możliwe skutki uboczne

Jak każdy lek, tak i Metmin może powodować działania niepożądane. Ich rodzaj i skala występowania zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Należy pamiętać o tym, że skutki uboczne nie występują u każdej osoby stosującej aerozol Metmin. Potencjalne działania niepożądane to m.in.:

  • reakcje nadwrażliwości (np. obrzęk twarzy, gardła lub języka, pokrzywka, problemy z przełykaniem, trudności w oddychaniu i świszczący oddech);
  • krwawienie z nosa;
  • kichanie;
  • ból głowy;
  • ból gardła;
  • podrażnienie błony śluzowej nosa;
  • zakażenie górnych dróg oddechowych;
  • owrzodzenie błony śluzowej;
  • zaburzenia smaku i węchu;
  • zaburzenia widzenia;
  • uszkodzenie przegrody nosowej;
  • wzrost ciśnienia w gałce ocznej.

Szczegółowe informacje dotyczące wszystkich skutków ubocznych i częstotliwości ich występowania znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania. Zawsze należy poinformować lekarza, jeżeli stosowanie leku powoduje niepokojące objawy.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC i w miejscu niedostępnym oraz niewidocznym dla dzieci. Stosowanie leku po przekroczeniu jego terminu ważności jest przeciwwskazane.

FAQ

Metmin a alkohol

Brak informacji o potencjalnej interakcji leku Metmin z alkoholem. Ze względów bezpieczeństwa na czas trwania terapii rekomenduje się ograniczenie spożywania alkoholu.

Metmin a ciąża

Na ten moment brak informacji o negatywnym wpływie leku Metmin na kobiety w ciąży. Zawsze jednak decyzję o wdrożeniu tego preparatu u takich pacjentek podejmuje lekarz prowadzący.

Metmin a karmienie piersią

Nie ma informacji na temat przenikania furoinianu mometazonu do mleka matki. Ze względów bezpieczeństwa jednak nie rekomenduje się stosowania leku w okresie karmienia piersią. Jeżeli to konieczne, to należy zrezygnować z karmienia piersią, a dla podtrzymania laktacji odciągać pokarm laktatorem i utylizować.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację