Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Preparat Macmiror to lek wydawany na receptę o działaniu: przeciwgrzybiczym, rzęsistkobójczym i przeciwbakteryjnym. Dostępny jest w postaci tabletek powlekanych, maści dopochwowej oraz globulek dopochwowych. Przeznaczony jest do stosowania u kobiet po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Zapraszamy do zapoznania się z charakterystyką leku Macmiror, jego składem, mechanizmem działania, wskazaniami i przeciwwskazaniami do stosowania, a także potencjalnymi skutkami ubocznymi.

Macmiror - co to za lek?

Macmiror to syntetyczny chemioterapeutyk, który wykazuje szerokie działanie terapeutyczne. Środek klasyfikowany jest jako lek przeciwgrzybiczy, przeciwbakteryjny i rzęsistkobójczy. Preparat jest dostępny w Polsce w postaci tabletek powlekanych, maści dopochwowej oraz globulek dopochwowych. Substancje czynne preparatu to: nifuratel oraz nystatyna. Tabletki powlekane zawierają tylko nifuratel. Ze względu na skład i działanie, preparat dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.

Dostępne opakowania leku to:

  • Macmiror (tabletki powlekane, 20 szt.);

  • Macmiror Complex 500 (globulka dopochwowa);

  • Macmiror Complex (maść dopochwowa).

O konieczności zastosowania wybranej postaci leku decyduje lekarz prowadzący, który ma na względzie zdrowie i bezpieczeństwo pacjentki. Szczegółowy skład leku Macmiror różni się w zależności od jego postaci.

Macmiror - działanie, przeznaczenie

Za mechanizm działania leku odpowiadają zawarte w nim substancje czynne. Nifuratel klasyfikowany jest jako syntetyczny terapeutyk. Po dostaniu się do organizmu skutecznie działa przeciw pierwotniakom, grzybom i bakteriom, które najczęściej wywołują zakażenia pochwy. Substancja ta hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów, co prowadzi do ich obumarcia.

Działanie leku Macmiror Complex wspiera nystatyna. To antybiotyk, który wykazuje działanie przeciwgrzybicze na grzyby z rodzaju Candida spp. Nystatyna wpływa na ściany komórkowe grzybów poprzez hamowanie ich namnażania się.

Preparaty Macmiror, Macmiror Complex oraz Macmiror Complex 500 przeznaczone są do stosowania u kobiet w leczeniu zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez rzęsistka pochwowego, grzyby z rodzaju Candida spp lub bakterie. Decyzję o konieczności zastosowania leku podejmuje lekarz prowadzący po przeprowadzeniu badania diagnostycznego. Preparat w postaci tabletek powlekanych stosuje się również w leczeniu zakażeń dróg moczowych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na nifuratel. Lek w postaci tabletek przeznaczony jest do stosowania u osób dorosłych oraz młodzieży i dziewczynek powyżej 6. roku życia.

Lek Macmiror nie niszczy bakterii pałeczki kwasu mlekowego, dlatego pierwotna ochrona pochwy zostaje zachowana. Zastosowanie preparatu przywraca warunki fizjologiczne w pochwie i zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażeń w przyszłości.

Leczenie zakażeń pochwy lekiem Macmiror. Jak dawkować?

Dawkowanie leku przy zakażeniach pochwy różni się w zależności od wybranej postaci. Tabletki przeznaczone są do stosowania doustnego, a globulki dopochwowe i maść do stosowania dopochwowego.

W przypadku tabletek powlekanych dawkowanie ustalane jest w sposób indywidualny. Standardowa zalecana dawka wynosi 800-1200 mg substancji czynnej, czyli 4-6 tabletek na dobę w dwóch lub trzech dawkach podzielonych po dwie tabletki. Kuracja powinna trwać 7 dni. Jeżeli nie przynosi rezultatu, to podawanie leku można powtórzyć, jednak decyduje o tym lekarz prowadzący. Przy silnych infekcjach tabletki powlekane uzupełnia się o preparaty o działaniu miejscowym. W przypadku zakażeń pochwy i sromu wywołanych bakteriami, grzybami i rzęsistkiem pochwowym, wymagane jest jednoczesne doustne stosowanie nifuratelu przez partnera seksualnego. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko nawrotu choroby.

Dawkowanie u dziewczynek w wieku powyżej 6. roku życia ustalane jest zgodnie z ich masą ciała. Zalecana dawka dobowa to 10 mg na kilogram masy ciała, która podawana jest w dwóch dawkach podzielonych.

Lek Macmiror Complex 500 należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W opakowaniu znajduje się jedna gobulka dopochwowa. Należy stosować jedną globulkę na dobę w godzinach wieczornych. Umieszcza się ją głęboko w okolicy tylnego sklepienia pochwy.

Lek Macmiror Complex w postaci maści stosuje się raz lub dwa razy na dobę (wieczorem lub rano i wieczorem). Jednorazowa dawka maści wynosi 2,5 g. Należy podawać ją przy pomocy aplikatora z podziałką, który jest dołączony do leku. W przypadku dziewczynek w wieku szkolnym rekomenduje się podawanie połowy dawki dla osoby dorosłej, czyli 1,25 g.

Nie wolno bez konsultacji z lekarzem przerywać leczenia, ponieważ może wpłynąć to negatywnie na jego skuteczność. Leczenie należy zakończyć zgodnie z sugestią lekarza prowadzącego. Jednocześnie nie należy przyjmować większej niż zalecana dawki leku, ponieważ nie przyspiesza to walki z zakażeniem. Do tej pory nie zgłoszono przypadku przedawkowania leku w postaci maści i globulek. Większą ostrożność zachowuje się w przypadku tabletek powlekanych Macmiror.

Macmiror - możliwe skutki uboczne

Podczas stosowania leków Macmiror, Macmiror Complex oraz Macmiror Complex 500 mogą pojawiać się działania niepożądane. Ich rodzaj i skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjentki. Zazwyczaj są to słabo nasilone działania niepożądane, które przechodzą samoistnie. Przykładowe skutki uboczne preparatu w postaci maści i globulek to:

  • pieczenie pochwy;

  • świąd pochwy;

  • kontaktowe zapalenie skóry;

  • pokrzywka.

Środek w postaci tabletek powlekanych może powodować dodatkowe objawy niepożądane, w tym m.in.:

  • wymioty;

  • nudności;

  • niestrawność;

  • reakcje alergiczne (np.: miejscowy obrzęk, pokrzywka, wysypka skórna).

Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym objawy niewymienione w ulotce dołączonej do opakowania, to należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeżeli w trakcie leczenia nasilą się objawy takie jak pieczenie i świąd, lek należy odstawić i skontaktować się z lekarzem w kontekście zasadności kontynuowania terapii.

Macmiror - przeciwwskazania i środki ostrożności

Stosowanie leku Macmiror jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na dowolną substancję czynną lub którykolwiek inny składnik oraz u dzieci poniżej 6. roku życia. Ponadto należy zachować ostrożność podczas przy stosowaniu leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Decyzję o konieczności zastosowania leku podejmuje lekarz, a korzyści związane z jego przyjmowaniem powinny przewyższać ewentualne ryzyko. Podczas terapii należy zachować wstrzemięźliwość od seksu.

Interakcje z innymi lekami

Pacjentka powinna poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Preparat Macmiror może wchodzić z nimi w interakcje. Na ten moment nie stwierdzono jednak negatywnego wpływu leku na przyjmowanie innych środków farmakologicznych.

Macmiror - podobne leki lub zamienniki

Leki Macmiror, Macmiror Complex i Macmiror Complex 500 mogą stanowić dla siebie zamienniki, jeżeli tak zdecyduje lekarz. Podobne leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych pochwy to m.in.: Ovestin, Nystatyna VP, Fluconazole, Oekolp, Pimafucin i Clotrimazolum GSK.

FAQ

Lek Macmiror w każdej postaci dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Oznacza to, że został wyłączony ze sprzedaży wysyłkowej.
Istnieje różnica pomiędzy lekami Macmiror i Macmiror Complex 500. Pierwszy preparat ma postać tabletek powlekanych i w jego składzie znajduje się jedna substancja czynna nifuratel. Lek Macmiror Complex 500 ma postać globulek dopochwowych i zawiera substancje czynne nifuratel i nystatynę.
Preparat Macmiror zaczyna działać już kilka godzin po jego zastosowaniu. Pełna terapia powinna trwać 7 dni. Szczegóły ustalane są przez lekarza prowadzącego.
W trakcie stosowania leku Macmiror rekomenduje się zachowanie wstrzemięźliwości od seksu. Współżycie może negatywnie wpływać na skuteczność terapii i zwiększać ryzyko zainfekowania partnera oraz powrotu zakażenia w przyszłości.
Zgodnie z informacjami od producenta lek Macmiror nie wchodzi w interakcję z alkoholem. Jednocześnie w czasie leczenia pacjentka powinna ograniczyć spożywanie alkoholu.
Stosowanie leku Macmiror nie jest wskazane w czasie ciąży. Lek Macmiror może być przyjmowany w trakcie ciąży tylko pod bezpośrednim nadzorem lekarza i tylko wtedy, gdy istnieje taka absolutna konieczność. Korzyści z tym związane muszą przewyższać ewentualne ryzyko. W trakcie ciąży należy unikać stosowania środków farmakologicznych.
Stosowanie leku Macmiror nie jest wskazane w okresie karmienia piersią. Jeżeli jest to konieczne, karmienie piersią należy przerwać na czas trwania terapii. W celu podtrzymania laktacji rekomenduje się odprowadzanie nadmiaru pokarmu laktatorem i utylizację.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację