Liberelle
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat Liberelle zaliczany jest do hormonalnych środków antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Oznacza to, że w jego składzie znajdują się dwie substancje czynne: estrogen i progestagen. Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne dostępne są w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę i stosowane są w celu zapobiegania niechcianej ciąży. Przyjmowanie leku Liberelle zgodnie ze wskazaniami lekarskimi minimalizuje ryzyko zajścia w ciążę niemal do zera. Każda tabletka zawiera jednakową ilość kobiecych hormonów płciowych.
Cena leku Liberelle zależy od marży narzuconej przez aptekę. W Polsce dostępne są dwa warianty opakowań, które zawierają 21 lub 63 tabletki. Poniżej przedstawiamy ich średnie ceny:
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 lipca 2023 roku lek Liberelle nie podlega refundacji na żadnym poziomie. Pacjentka zobowiązana jest do uiszczenia w aptece całej ceny środka antykoncepcyjnego Liberelle.
Podstawowymi składnikami leku są substancje czynne, które zaliczane są do estrogenów i progestagenów. Każda tabletka zawiera dokładnie 250 mikrogramów norgestymatu i 35 mikrogramów etynyloestradiolu. Ponadto w pigułkach znajdują się takie substancje pomocnicze jak: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, indygotyna E132 i stearynian magnezu.
Mechanizm działania leku Liberelle polega na ograniczeniu ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Hormony zawarte w pigułce hamują owulację i zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej z jajników. Dodatkowo lek działa na zgęstnienie śluzu w szyjce macicy, dzięki czemu plemniki nie mogą dostać się do wnętrza macicy. Prawidłowe stosowanie leku Liberelle sprawia, że wykazuje on bardzo wysoką skuteczność antykoncepcyjną.
Nie należy stosować leku Liberelle wbrew zaleceniom lekarskim. Decyzja o przyjmowaniu leku Liberelle zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki. Należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania przez producenta i postępować zgodnie z zawartymi na niej wytycznymi. Nie wolno przyjmować większej niż zalecana dawki leku Liberelle. Nie wpływa to na wzrost skuteczności antykoncepcyjnej leku i zwiększa ryzyko występowania ewentualnych skutków ubocznych.
Lek należy przyjmować codziennie o tej samej porze. Pacjentka przyjmuje jedną tabletkę dziennie przez 21 dni. Następnie należy zrobić siedmiodniową przerwę. Tabletkę połyka się w całości i popija niewielką ilością płynu. Lek można stosować niezależnie od jedzenia.
Jeżeli od pominięcia tabletki minęło mniej niż 12 godzin i pacjentka to nadrobi, to nie wpływa to negatywnie na skuteczność antykoncepcyjną. Jeżeli upłynęło więcej czasu, to należy kontynuować przyjmowanie tabletek i dodatkowo zadbać o zastosowanie innych metod antykoncepcji. Po kilku dniach skuteczność leku ponownie będzie wysoka. W przypadku pominięcia więcej niż jednej tabletki należy skontaktować się z lekarzem.
Podczas stosowania leku Liberelle powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Występuje ono zazwyczaj 2-3 dni po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra. Wówczas następuje siedmiodniowa przerwa w przyjmowaniu pigułek Liberelle. Pierwszą tabletkę z kolejnego opakowania należy przyjąć ósmego dnia po ostatniej z poprzedniego opakowania nawet wtedy, gdy krwawienie z odstawienia wciąż się utrzymuje.
W trakcie przyjmowania tabletek aktywnych może pojawić się nieoczekiwane krwawienie. To tzw. plamienie lub krwawienie śródcykliczne. Zazwyczaj pojawia się ono w ciągu pierwszych kilku miesięcy prowadzenia terapii. Jeżeli utrzymuje się dłużej, to należy skonsultować się z lekarzem i sprawdzić tego przyczynę.
Istnieją określone przeciwwskazania do przyjmowania leku Liberelle. Przede wszystkim nie wolno stosować leku Liberelle, jeżeli u pacjentki występuje nadwrażliwość na substancje czynne lub którykolwiek inny składnik. Inne przeciwwskazania to:
Ponadto leku nie stosuje się u pacjentek, które przygotowują się do zabiegu chirurgicznego i będą długotrwale unieruchomione. Zwiększa to ryzyko powstania zakrzepów krwi w żyłach. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli stwierdzono u pacjentki nietolerancję niektórych cukrów (lek Liberelle zawiera laktozę) lub takie stany zdrowotne jak:
W takich sytuacjach należy skontaktować się z lekarzem. Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych powinno być prowadzone pod kontrolą medyczną i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Lek Liberelle może powodować występowanie skutków ubocznych. Ich rodzaj oraz skala zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu pacjentki. Lek Liberelle powoduje takie działania niepożądane jak m.in.:
Szczegółowy wykaz wszystkich potencjalnych skutków ubocznych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Pacjentka powinna poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości. Jest to związane z tym, że Liberelle może wchodzić z nimi w interakcje i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zachować w przypadku takich preparatów medycznych jak:
Preparat Liberelle należy przechowywać w temperaturze poniżej 30°C oraz w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przyjmowanie leku Liberelle po upływie terminu jego ważności jest przeciwwskazane.
Podobnym lekiem do Liberelle jest Elin. Tabletki te zawierają te same substancje czynne i w takiej samej ilości. Podobne działanie wykazują również inne złożone doustne środki antykoncepcyjne. O ich zastosowaniu i doborze decyduje lekarz.
Tak. Lek Liberelle dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej.
Standardowo przez pierwsze siedem dni terapii rekomenduje się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Ten czas potrzebny jest do tego, aby Liberelle osiągnął swoją maksymalną skuteczność antykoncepcyjną.
Alkohol nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcyjną leku Liberelle. W związku z tym nie ma przeciwwskazań do jego stosowania, jednak należy zachować umiar i postępować odpowiedzialnie.
W przypadku stosowania leku Liberelle warto ograniczyć lub rzucić palenie papierosów. Dotyczy to zwłaszcza kobiet po 35. roku życia, u których palenie może zwiększać ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego lub udaru.
Nie należy przyjmować leku Liberelle w czasie ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Kobieta podejrzewająca ciążę również powinna przerwać przyjmowanie leku Liberelle. Wszystko po to, aby zapobiec ewentualnym negatywnym skutkom terapii i zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Wznowienie przyjmowania leku następuje dopiero wtedy, gdy potwierdzi się barak ciąży u pacjentki.
Nowe opakowanie leku Liberelle należy rozpocząć ósmego dnia po zakończeniu wcześniejszego opakowania. Szczegółowe informacje w tym zakresie znajdują się na ulotce medycznej.
Na rynku dostępne są inne leki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe. Mechanizm ich działania jest bardzo zbliżony. Do przykładowych prepartów z tej kategorii należą m.in.: Ovulan, Ovulastan, Symonette, Diamilla, Limetic, Cerazette, Azalia, Desette Mono.