Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Wśród leków przeciwpsychotycznych wykorzystywanych m.in. w leczeniu bezsenności, czy też w przebiegu choroby dwubiegunowej znajduje się Ketrel. Ze względu na jego właściwości oraz skład, preparat ten dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Jaki skład ma preparat Ketrel, jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania, a także jakie potencjalne skutki uboczne może powodować? Zapraszamy do zapoznania się z podstawowymi informacjami o tym preparacie medycznym.

 

Czym jest Ketrel?

Jak już wspomniano, Ketrel to lek przeciwpsychopatyczny o szerokim potencjale zastosowania. Wykorzystuje się go m.in. przy bezsenności, a także w przypadku takich schorzeń jak: epizody maniakalne, schizofrenia, czy też na zapobieganie nawrotom choroby dwubiegunowej.

Lek w aptece dostępny jest w trzech wariantach. Są to tabletki powlekane z substancją czynną kwetiapiną w postaci fumaranu w dawkach:

  • Ketrel 200 mg;
  • Ketrel 100 mg;
  • Ketrel 25 mg.

W opakowaniach znajduje się od 30 do 120 tabletek.

Preparat Ketrel zalicza się do atypowych leków przeciwpsychotycznych. W składzie leku poza substancją czynną kwetiapiną w postaci fumaranu, znajduje się także substancja pomocnicza laktoza jednowodna.

Jak działa kwetiapina?

Kwetiapina to substancja czynna, która wykazuje działanie na kilka receptorów, w tym m.in. na receptor dopaminowy w mózgu, receptor serotoninowy w mózgu, recepto histaminowy i wiele innych. Lek podaje się w formie doustnej i bardzo szybko się wchłania, dlatego pacjenci praktycznie od razu zauważają różnicę.

Dawkowanie leku

Każdorazowo dawka leku przepisywana jest przez lekarza prowadzącego, który bierze pod uwagę schorzenie pacjenta, jego potrzeby, a także predyspozycje fizyczne. Pod żadnym pozorem nie przekraczaj zaleconych dawek przez lekarza, ponieważ przedawkowanie leku może powodować poważne działania niepożądane. Lek w postaci tabletki doustnej powinien zostać popity wodą i nie ma znaczenia, czy robi się to w trakcie posiłku. Leku nie powinno się popijać sokiem grejpfrutowym, ani spożywać go w trakcie terapii, ponieważ może on osłabiać działanie preparatu.

Proces wdrożenia terapii polega na tym, że lekarz rozpoczyna z pacjentem od mniejszej dawki dobowej. Następnie z każdym kolejnym dniem dawkę należy zwiększać, obserwując jednocześnie reakcję organizmu. W szczególnych grupach pacjentów, na przykład u osób po 65. roku życia, niezbędne może być podawanie mniejszej dawki dobowej i jednocześnie konieczne wolniejsze zwiększanie dawki. Dla każdego pacjenta potrzeby modyfikowania dawek ustalane są indywidualnie przez lekarza. Zwiększanie odbywa się aż do momentu osiągnięcia dawki terapeutycznej, która wskazana jest w danym schorzeniu. Jeżeli pacjent uskarża się na niepokojące objawy lub słabą skuteczność leku, to tylko lekarz prowadzący może zalecić zmianę dawki, lub zmianę metodyki leczenia.

Wskazania do stosowania leku Ketrel

Lek Ketrel na co dzień wykorzystywany jest przez specjalistów w zakresie psychiatrii. Poniżej podstawowe schorzenie, w których terapii wykorzystywany jest Ketrel, jednak jego podanie każdorazowo zależy od decyzji lekarza prowadzącego. Dawki mogą być zmniejszane lub zwiększane zależnie od odpowiedzi klinicznej i tolerancji leczenia przez pacjenta.

Leczenie epizodów maniakalnych o umiarkowanym i ciężkim nasileniu w przebiegu choroby dwubiegunowej

Jednym z podstawowych zadań Ketrelu jest wspieranie pacjentów borykających się z chorobą dwubiegunową. W tym przypadku stosuje się przyjmowanie preparatu w dwóch równych dawkach podzielonych. Zaczyna się od 100 mg na dobę, a następnie stopniowo zwiększa dawkę do osiągnięcia dawki terapeutycznej. Zazwyczaj wynosi ona 400-800 mg/dobę.

Leczenie epizodów ciężkiej depresji w przebiegu choroby dwubiegunowej

Ketrel wykorzystywany jest także w leczeniu depresji, która towarzyszy chorobie dwubiegunowej. Wówczas lek podaje się raz na dobę i rozpoczyna się od mniejszej dawki dobowej 50 mg/dobę. Rekomendowana przez lekarzy dawka terapeutyczna to 300 mg / doba, jednak w niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o jej podwojeniu.

Leczenie schizofrenii

Preparat stosuje się również w leczeniu schizofrenii. Lek przyjmuje się w dwóch dawkach podzielonych i rozpoczyna się od 50 mg/doba. Stopniowo zwiększa się dawkę do 300-450 mg/doba, a lekarz może zadecydować o zwiększeniu jej nawet do 750 mg/doba. Ostatecznie przyjęta dawka zależy od skuteczności stosowania leczenia i zmienia się w zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji pacjenta.

Zapobieganie nawrotom choroby dwubiegunowej

Czwartym schorzeniem, gdzie Ketrel ma swoje zastosowanie, jest zapobieganie nawrotom choroby dwubiegunowej. Dotyczy do pacjentów, u których obserwuje się epizody maniakalne lub stany depresyjne w odpowiedzi na wcześniejsze leczenie kwetiapiną. W ramach kontynuacji leczenia stosuje się wcześniej ustalone przez lekarza dawki na poziomie 300-800 mg/doba.

Bezsenność

Lek Ketrel wykorzystywany jest także przez osoby, które mają problem z bezsennością. Choć docelowo preparat nie leczy bezsenności, to jednak jego działanie uboczne pomaga w zasypaniu i zwalczaniu problemów ze snem. Warto o tym pamiętać, bo o ile Ketrel rzeczywiście pomoże w zasypianiu w trakcie jego przyjmowania, to jednak nie pozbędzie się przyczyny tego schorzenia.

Przeciwwskazania do stosowania preparatu Ketrel

Ze względu na skład i działanie Ketrelu, istnieją określone przeciwwskazania do jego stosowania. Przede wszystkim nie można go przyjmować, jeżeli pacjent wykazuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Ponadto lek nie powinien być stosowany przez pacjentów, którzy równolegle kontynuują terapię takimi lekami jak: inhibitory w leczeniu HIV, leki przeciwgrzybicze, nefazodon, klarytromycyna i erytromycyna.

Szczególne grupy pacjentów

Istnieją szczególne grupy pacjentów, u których podawanie Ketrelu powinno być prowadzone pod ścisłą kontrolą lekarza. Zalicza się do nich przede wszystkim osoby poniżej 25. roku życie oraz pacjentów w podeszłym wieku. Koniecznie zachowaj wówczas ostrożność i w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, zgłoś się do lekarza.

Ponadto do szczególnej grupy pacjentów zalicza się osoby, które cierpią na takie schorzenia jak:

Do tej grupy warto zaliczyć także osoby z zaburzeniami czynności nerek.

Działania niepożądane

Ketrel może powodować występowanie skutków ubocznych, które zależne są od odpowiedzi klinicznej i tolerancji leczenia danej osoby. Niektóre skutki uboczne widoczne są w trakcie leczenia, a niektóre pojawiają się dopiero po jego zakończeniu. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • zapalenie błony śluzowej nosa;
  • zwiększenie stężenia cholesterolu całkowitego;
  • zwiększenie masy ciała;
  • zwiększenie stężenia glukozy w organizmie;
  • senność;
  • bóle głowy;
  • zawroty głowy;
  • suchość w jamie ustnej;
  • niedociśnienie ortostatyczne;
  • zaburzenia elektrolitowe;
  • sztywność mięśni;
  • zmniejszenie liczby płytek krwi;
  • zmniejszenie liczby neutrofilów;
  • zwiększenie stężenia trójglicerydów.

Stosowanie leku może skutkować również zmniejszeniem stężenia hormonów tarczycy.

Ketrel w okresie ciąży

W okresie ciąży należy zachować szczególną ostrożność i Ketrel stosowany jest tylko wtedy, gdy korzyści przewyższają ewentualne ryzyko po stronie matki i nienarodzonego dziecka. W miarę możliwości próbuje się wdrożyć alternatywne leczenie, ponieważ u noworodków można zaobserwować niepożądane działania leku, w tym m.in. sztywność mięśni, pobudzenie, osłabienie, a nawet trudności w oddychaniu.

Ketrel a karmienie piersią

Leku Ketrel nie powinno się stosować w okresie karmienia piersią. Substancja czynna może przenikać do mleka matki i powodować potencjalne skutki uboczne u dziecka. W przypadku konieczności wdrożenia leczenia kwetiapiną, rekomenduje się odciąganie nadmiaru pokarmu laktatorem i utylizowanie go. Należy sobie zrobić przerwę w karmieniu, która ustalona jest z lekarzem.

Ketrel i interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o przyjmowanych preparatach medycznych. Ketrel wchodzi w interakcje z innymi lekami. Jednoczesne stosowanie inhibitorów układu, może obniżać skuteczność obu preparatów i powodować zagrożenie dla zdrowia pacjenta.

Ponadto należy zachować szczególną ostrożność przy łączeniu Ketrelu z:

  • innymi lekami działającymi na układ nerwowy;
  • alkoholem;
  • lekami, które mogą powodować zaburzenia elektrolitowe;
  • fentyoiną;
  • tiorydazyną;
  • karbamazepiną.

Recepta online przy Ketrelu

Pacjenci mogą skorzystać z usługi recepty online i odbyć zdalną konsultację medyczną. W jej trakcie lekarz pozna historię leczenia pacjenta, jego aktualny stan zdrowia oraz przeprowadzi dokładny wywiad. Bezwzględnie należy poinformować go o przyjmowanych lekach, uczuleniach oraz innych aspektach, które mogą mieć wpływ na leczenie. Jeżeli lekarz uzna to za stosowne, to w ramach recepty online zostanie wystawiona e-recepta na zakup wybranego preparatu.

Recepta online to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pacjenci mogą otrzymać e-receptę na zakup leków wykorzystywanych w kontynuacji leczenia, nie opuszczając swojego domu. Jest to niezwykle istotne w okresie zwiększonych zachorowań i ryzyka pandemicznego. Ponadto usługa recepty online nie wymaga wizyty w stacjonarnym gabinecie i pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu i nerwów. Nasi specjaliści zadbają o potrzeby pacjenta, ponieważ Twoje dobro i bezpieczeństwo zawsze stawiamy na pierwszym miejscu.

Czym są e-recepty?

E-recepta to podstawowy dokument, na podstawie którego można zakupić przepisane przez lekarza leki. Ketrel dostępny jest tylko na receptę i w określonych sytuacjach refundowany, dlatego warto zapoznać się z informacjami na jego temat. Swoje e-recepty możesz sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta, które pozwala na odtworzenie przebiegu leczenia. Internetowa e recepta się nie zgubi, co jest jej dodatkowym atutem. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty recepty online.

 

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację