Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Jednym z popularnych leków przeciwtrądzikowych jest Izotek. Działa przeciwzapalnie na skórę oraz odpowiada za hamowanie aktywności gruczołów łojowych. To nie jedyne działanie tego leku.
Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi Izoteku. W tym artykule dowiecie się, czym jest ten lek, jak go dawkować, jakie ma działanie oraz jakie są przeciwwskazania do jego stosowania i ewentualne skutki uboczne.

Czym jest Izotek?

Izotek to lek, który stosowany jest w leczeniu trądziku. Odpowiada za redukcję wielkości gruczołów łojowych oraz hamuje ich aktywność. Ponadto ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Medykament należy do grupy retinoidów.

Skład leku

Lek sprzedawany jest w kapsułkach. Jedna kapsułka zawiera w swoim składzie 10 mg lub 20 mg w zależności od wybranej dawki. Ponadto w składzie leku znajduje się także olej sojowy.

W aptece można kupić Izotek 20 mg lub 10 mg, a lek sprzedawany jest tylko na receptę.

Działanie leku

Zadaniem Izoteku jest poprawienie obrazu klinicznego pacjenta w trakcie leczenia ciężkich postaci trądziku. Podstawa działania leku to hamowanie aktywności oraz zmniejszanie wielkości gruczołów łojowych. Ponadto lek ma działanie przeciwzapalne. Warto zwrócić uwagę na to, że biodostępność leku wzrasta dwukrotnie wtedy, gdy podawany jest z pokarmem. W związku z tym lek należy przyjmować wraz z posiłkiem, a nie na czczo.

Zawarta w leku izotretynoina wiąże się z białkami osocza, w tym przede wszystkim z albuminami. Według badań stężenia izotretynoiny obecnej w naskórku są dwukrotnie niższe niż w surowicy krwi. Do głównych metabolitów tej substancji zaliczane są: 4-oksotretynoina oraz 4-oksoizotretynoina. W procesie metabolizmu uczestniczą izoenzymy CYP. Około 20-30% dawki leku ulega izomeryzacji. Substancja wydalana jest z organizmu z kałem i moczem.

Gdy terapia lekami stosowanymi miejscowo nie działa

Na samym początku trądzik leczy się działającymi ogólnie lekami przeciwbakteryjnymi, które stosuje się miejscowo. Jeżeli w czasie leczenia dolegliwość nie ustępuje lub widoczne jest nasilenie jej objawów, to warto niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W niektórych przypadkach niezbędne będzie wdrożenie Izoteku, co wpłynie korzystnie na komfort codziennego życia pacjenta.

Izotek w leczeniu ciężkich postaci trądziku

Lek stosowany jest przede wszystkim w leczeniu trądziku wtedy, gdy leczenie działającymi ogólnie lekami nie przynosi rezultatów. Do głównych wskazań do przyjmowania tego produktu leczniczego znajdują się m.in.: trądzik skupiony, trądzik guzkowy oraz trądzik z ryzykiem powstawania blizn. Te postaci choroby są bardzo często oporne na standardowe metody leczenia.

Stosowanie leku według zaleceń lekarza prowadzącego

Leki należy stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed zastosowaniem leku należy poinformować go o przyjmowanych lekach w ostatnim czasie, a także swoim ogólnym stanie zdrowia. Pod żadnym pozorem nie należy Izoteku odstępować innym osobom, ponieważ jego niewłaściwe stosowanie może powodować zagrożenie zdrowia lub życia.

Częstotliwość przyjmowania leku oraz jego dawkę ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta. Szacuje się, że wraz z rozpoczęciem leczenia powinno się przyjmować około 0,5 izotretynoiny na kilogram masy ciała pacjenta. Początkowa dawka przepisywana przez lekarzy wynosi z reguły 0,5-1 mg. W trakcie terapii zwiększa się dawkę, jednak nie powinno się przekraczać dziennie 120-150 mg/kg mc.

Szczególne grypy pacjentów wymagają innego dawkowania leku. Na przykład u osób z ciężką niewydolnością nerek początkowa dawka leku powinna być znacznie niższa, np. w granicach 10 mg / 24h. Kapsułki Izoteku przyjmuje się bezpośrednio z pokarmem raz lub dwa razy na dobę. Kuracja trwa zwykle 16-24 tygodni, jednak może się różnić w zależności od indywidualnych predyspozycji pacjenta oraz wskazań lekarza.

Przechowuj lek w szczelnie zamkniętym opakowaniu oraz w temperaturze pokojowej, aby mieć pewność, że się nie zepsuje i będze skuteczny w działaniu.

Izotek a inne leki

Lek wchodzi w interakcję z innymi lekami, dlatego bezwzględnie należy zapoznać się z właściwościami leku opisanymi na ulotce. Ze względu na ryzyko występowania hiperwitaminozy A, kuracji Izotekiem nie powinno rozpoczynać się w okresie, gdy przyjmujesz preparaty zawierające witaminę A.

Ponadto zgłaszano także niepożądane działanie Izoteku w interakcji z antybiotykami zawierającymi w składzie tetracykliny. Nie należy stosować leku również z preparatami o działaniu złuszczającym. Wówczas może dojść do bolesnych podrażnień.

Możliwe skutki uboczne Izoteku

Przed rozpoczęciem leczenia warto poznać ewentualne działania niepożądane Izoteku. Ponadto należy poinformować lekarza o ostatnio przyjmowanych lekach.

Do najczęściej występujących skutków ubocznych zalicza się m.in.:

  • suchość oczu (zespół suchego oka);
  • inne choroby oczu (z zapaleniem spojówek włącznie);
  • ból głowy;
  • podwyższone OB;
  • niedokrwistość;
  • małopłytkowość i nadpłytkowość;
  • zapalenie czerwieni wargowej;
  • wysypkę rumieniową;
  • nadwrażliwość skóry.

 

Rzadziej występujące skutki uboczne

  • wysychanie błon śluzowych nosa;
  • zwiększenie stężenia cholesterolu;
  • zaburzenia menstruacji;
  • zapalenie spojówek i powiek;
  • krwawienie z nosa;
  • senność i przemęczenie;
  • zawroty głowy.

 

Co jeszcze może wystąpić?

Ponadto u niektórych pacjentów zaobserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia zmierzchowego. Należy wówczas niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, a czasami dochodzi nawet do odstawienia izotretynoiny i wdrożenia alternatywnego leczenia. W przypadku wystąpienia zaburzenia widzenia zmierzchowego należy zachować szczególną ostrożność. W trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych nocą kierowcy mogą mieć opóźnioną reakcję.

Bardzo rzadko obserwowano depresję po spożywaniu Izoteku. W związku z tym przed jego zastosowaniem rekomenduje się przeczytać dokładnie ulotkę informacyjną, w tym ostrzeżenia i przeciwwskazania do stosowania leków.

Niewydolność wątroby i inne przeciwwskazania do stosowania leku

Istnieją określone przeciwwskazania do stosowania Izoteku. Dlatego przed zastosowaniem preparatu należy udać się do lekarza prowadzącego i postępować zgodnie z zaleceniami.

Do głównych przeciwwskazań do stosowania leku zalicza się:

  • niewydolność wątroby;
  • ciąża;
  • kobiety w okresie karmienia piersią;
  • bycie w wieku rozrodczym (u kobiet) z wyjątkiem określonych przypadków;
  • nadwrażliwość na substancję czynną lub inny składnik leku;
  • znacznie zwiększone stężenie lipidów we krwi;
  • hiperwitaminoza A (nadmiar witaminy A);
  • uczulenie na soję lub orzeszki ziemne;
  • jednoczesne przyjmowanie antybiotyków tetracyklin;
  • bycie przed okresem dojrzewania.

 

Jeżeli w Twoim przypadku występują podane wyżej dolegliwości, to poinformuj lekarza. Nie zaleca się przyjmowania leku we wskazanych przypadkach, ponieważ może dojść do działań niepożądanych. Ze względu na potencjalne skutki uboczne i skład leku, Izotek dostępny jest tylko po konsultacji medycznej. Można go kupić na podstawie imiennie wystawionej e-recepty.

Co z leczeniem trądziku u kobiet w wieku rozrodczym?

Gdy lekarz zaleci stosowanie leku u kobiet w wieku rozrodczym, to muszą zastosować się one do Programu Zapobiegania Ciąży. Wśród wymogów znajduje się zapis, że należy stosować skuteczną metodę antykoncepcji na miesiąc przed przyjęciem Izoteku, w trakcie leczenia oraz przez miesiąc po odstawieniu leku. Do przedstawienia wszystkich wymogów i zaleceń zobowiązany jest lekarz prowadzący.

Wskazówki po leczeniu

Rekomenduje się, żeby przez pierwsze miesiące po zakończeniu leczenia zachować szczególną ostrożność. Przez minimum 6 miesięcy po jego zakończeniu powinno się unikać depilacji woskiem, ponieważ może dojść do silnego ścierania naskórka i podrażnień.

Ponadto u niektórych pacjentów zaobserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia zaburzeń widzenia zmierzchowego. Należy wówczas niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, a czasami dochodzi nawet do odstawienia izotretynoiny i wdrożenia alternatywnego leczenia. W przypadku wystąpienia zaburzenia widzenia zmierzchowego należy zachować szczególną ostrożność. Prowadzenie pojazdów mechanicznych nocą jest przeciwwskazane.

Recepta online na Izotek

Izotek to lek, który z powodzeniem może przepisać lekarz podczas konsultacji medycznej online lub telefonicznej. Skorzystanie z recepty online to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ pacjent nie musi udawać się do stacjonarnej przychodni. Pacjent w trakcie konsultacji zobowiązany jest do podania wszystkich informacji o swoim stanie zdrowia oraz takich, które mogłyby być przeciwwskazaniem do stosowania preparatu. Jeżeli lekarz uzna to za stosowne, to wystawi e-receptę online. Taki dokument z powodzeniem można zrealizować w każdej aptece. Z konsultacji medycznej online możecie skorzystać na naszym portalu.

Recepta online to rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim przepisaniu leku i wdrożeniu kuracji. Dzięki temu zaoszczędzicie sporo czasu. Po konsultacji wystawiana jest e-recepta, na podstawie której możecie nabyć leki w aptece. Wszystkie zrealizowane (i nie) e-recepty możecie sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. To gwarancja tego, że e recepta nigdzie Wam się nie zgubi i nie będziecie musieli ponownie odwiedzać lekarza.

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów przyjmowania leku należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. W skrajnych przypadkach niezbędne będzie odstawienie Izoteku i wdrożenie alternatywnej kuracji.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację