Doxycyclinum TZF
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat Doxycyclinum TZF zaliczany jest do grona tetracyklin. Jego głównym zadaniem jest zwalczanie drobnoustrojów w postaci pierwotniaków i bakterii. Lek przepisywany jest przy okazji różnych zakażeń drobnoustrojami wrażliwymi na działanie doksycykliny. Substancja czynna ma zdolność do przenikania do mleka ludzkiego i przez barierę łożyska, dlatego lek nie powinien być stosowany w czasie ciąży i karmienia piersią. Doksycyklina cechuje się szybkim i skutecznym działaniem i wydalana jest z kałem oraz moczem.
Podstawowym składnikiem leku jest substancja czynna doksycyklina. W związku z tym u pacjentów uczulonych na ten składnik rekomenduje się zastosowanie alternatywnej terapii. W przypadku Doxycyclinum TZF doksycylina ma postać hyklanu. Pojedyncza tabletka zawiera 100 mg substancji czynnej. Ponadto w leku znajdują się takie substancje pomocnicze jak: stearynian magnezu, kwas alginowy, skrobia kukurydziana, laurylosiarczan sodu, laktoza jednowodna, dwutlenek tytanu, żelatyna, żółty tlenek żelaza i barwnik indygo.
W opakowaniu znajdują się dwa blistry. Każdy z nich zawiera pięć tabletek o ciemnozielonej barwie. Preparat powinien być przechowywany w zacienionym i niedostępnym dla dzieci miejscu. Po upływie terminu ważności lekuDoxycyclinum należy poddać go utylizacji zgodnie ze wskazaniami producenta.
Podstawowe wskazania do przyjmowania leku Doxycyclinum to różnego rodzaju zakażenia. Antybiotyk wykazuje skuteczne działanie na kilka rodzajów bakterii i pierwotniaków. Najczęściej wykorzystywany jest w leczeniu na:
zakażenia dróg moczowych (w tym m.in.: zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej, odmiedniczkowe zapalenie nerek);
zakażenia górnych i dolnych dróg oddechowych (w tym m.in.: zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebiennych, zatok, płuc, oskrzeli czy też zapalenie ucha środkowego);
choroby przenoszone drogą płciową wywołane przez: chlamydia trachomatis, a także: wrzód miękki, kiła, rzeżączka oraz ziarniniak pachwinowy;
zakażenia przewodu pokarmowego (np. gronkowcowe zapalenie jelita cienkiego);
choroby okulistyczne (np. przewlekłe zapalenie spojówek wywołane przez gronkowce);
wybrane zakażenia tkanek miękkich;
inne choroby (w tym m.in.: bruceloza, dżuma, papuzica, tularemia);
borelioza z Lyme.
Ponadto preparat wybierany jest w terapii zapobiegawczej przy malarii. Pacjenci powinni pamiętać o tym, że choroby przenoszone drogą płciową można ograniczyć poprzez zastosowanie mechanicznej antykoncepcji w postaci prezerwatyw. Jeżeli już do nich dojdzie, to w trakcie leczenia terapii powinni poddać się obaj partnerzy seksualni.
Dawkowanie leku jest ustalane w sposób indywidualny przez lekarza i różni się w zależności od wieku pacjenta oraz predyspozycji jego organizmu. U osób dorosłych o masie ciała przewyższającej 70 kilogramów stosuje się zazwyczaj dawkę 100 mg 2 razy na dobę. Dawkowanie może jednak się różnić w zależności od leczonego schorzenia. We wczesnym stadium choroby zazwyczaj stosuje się większe dawki, a następnie się je zmniejsza.
Inaczej wygląda również podawanie preparatu w przypadku dzieci w wieku 12-18 lat. Wówczas w pierwszej dobie terapii podaje się 200 mg doksycykliny, a następnie zmniejsza dawkę do połowy. W ciężkich przypadkach lekarz może zadecydować o kontynuowaniu leczenia przy dawce 200 mg na dobę przyjmowanej jednorazowo lub w dawkach podzielonych. Lek może być przyjmowany również przez dzieci w wieku 8-12 lat. Prepartu nie powinno stosować się u osób poniżej 8. roku życia.
Tabletkę należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Rekomenduje się przyjmowanie preparatu najpóźniej na 30 minut przed snem, aby zapobiegać ewentualnym podrażnieniom gardła lub jelit.
Ze względu na swoje działanie i skład, lek Doxycyclinum TZF nie powinien być stosowany w wybranych przypadkach medycznych. Stosowanie doksycykliny jest przeciwwskazane, gdy zostały zdiagnozowane:
reakcje alergiczne na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku;
zaburzenia czynności wątroby (w tym przede wszystkim ciężka niewydolność wątroby).
Ponadto lek nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży lub w czasie karmienia piersią, a także przez pacjentów w okresie wzrostu zębów. Stosowanie doksycykliny w tym czasie może skutkować trwałymi przebarwieniami uzębienia, a także wpływać na zaburzenia rozwoju zębów.
Stosowanie terapii z wykorzystaniem leku Doxycyclinum powinno być prowadzone tylko na wyraźne wskazanie lekarza. W określonych przypadkach należy jednak zachować szczególne środki ostrożności, aby zminimalizować ryzyko występowania działań niepożądanych ze strony organizmu pacjenta.
Podczas przyjmowania leku należy zrezygnować z uczęszczania na solarium, a także zminimalizować wystawianie skóry na ostre promienie słoneczne. Substancja czynna doksycyklina może zwiększać nadwrażliwość na światło i powodować występowanie chorób skóry (w tym m.in. złuszczające zapalenie skóry). Zaobserwowanie objawów skórnych należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi, a sam preparat odstawić.
Ponadto w trakcie terapii można zaobserwować wzmożoną aktywność drobnoustrojów, które są odporne na działanie doksycykliny. Wówczas wzrasta ryzyko chorób grzybiczych i innych zakażeń, co także należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. W niektórych przypadkach długotrwałe przyjmowanie antybiotyku może powodować zaburzenia prawidłowego działania flory bakteryjnej oraz rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego.
U pacjentów z niewydolnością nerek zmiana dawkowania ustalana jest w sposób indywidualny przez lekarza. Osoby takie również wymagają zachowania wzmożonej kontroli i ostrożności. Jeżeli pacjenci cierpią na toczeń rumieniowaty, to doksycyklina może nasilać objawy choroby.
Szczegółowy wykaz schorzeń i sytuacji, w których należy zachować szczególną ostrożność, znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta.
Każdy preparat medyczny może powodować działania niepożądane ze strony organizmu. Ich częstotliwość oraz rodzaj zależą przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jeżeli w Twoim przypadku występują uporczywe działania niepożądane, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Wówczas zalecana jest zmiana terapii i odstawienie leku. Pamiętaj o tym, że przyjmowanie leku z posiłkiem zmniejsza występowanie działań niepożądanych.
Potencjalne skutki uboczne to:
zwiększenie stężenia mocznika;
brak łaknienia;
zmiany zapalne okolic odbytu;
problemy ze strony układu pokarmowego (w tym m.in. biegunka, nudności);
stany zapalne okolicy zewnętrznych narządów płciowych;
owrzodzenie przełyku;
zapalenie wątroby;
łagodne nadciśnienie śródczaszkowe;
obrzęk naczynioruchowy;
zapalenie trzustki (obserwowano rzadko);
zaburzenia układu immunologicznego;
zaburzenia układu nerwowego;
zapalenie osierdzia;
choroby jamy ustnej (włącznie z zapaleniem nabłonka jamy ustnej, zapalenie języka);
bóle mięśni;
wysypka;
obniżenie i wahania nastroju.
W celu minimalizowania działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego warto połączyć przyjmowanie leku ze spożywaniem posiłków. Podczas stosowania leku rekomenduje się regularne badanie czynności wątroby, które pozwoli w porę wychwycić niepokojące objawy.
Każdy środek leczniczy może wchodzić w interakcje z innymi preparatami. W związku z tym pacjent powinien poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie, w niedalekiej przeszłości lub planowanych w przyszłości.
Preparaty zawierające jony żelaza lub bizmutu zmniejszają wchłanianie doksycykliny i ograniczają działanie Doxycyclinum. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku leków zawierających cynk lub też zobojętniających sok żołądkowy. Poza obniżeniem skuteczności terapii, mogą pojawić się wówczas działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego.
Przeciwwskazane jest jednoczesne przyjmowanie doksycykliny oraz stosowanie metoksyfluranu wykorzystywanego w znieczuleniu ogólnym. Ponadto doksycyklina nasila toksyczność cyklosporyny, która podawana jest w przypadku łuszczycy lub po przeszczepach narządów). W takich sytuacjach lekarz może zalecić przyjmowanie leku niezawierającego doksycykliny.
Szczegółowe informacje dotyczące preparatów, z którymi Doxycyclinum TZF wchodzi w interakcję, znajdują się na ulotce. Jeżeli terapia nie przyniesie zamierzonych rezultatów, lekarz może podjąć decyzję o konieczności zastosowania powtórnego leczenia antybiotykiem.
Lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Substancja czynna doksycyklina ma zdolność do przenikania przez łożysko oraz do ludzkiego mleka. Może powodować nieprawidłowości w rozwoju płodu lub dziecka spożywającego pokarm matki.
W niektórych przypadkach u pacjentów mogą pojawiać się przemijające zaburzenia widzenia. Wówczas należy zaniechać prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn. W przeciwnym razie może to doprowadzić do wypadku. Gdy niepokojące objawy miną, nie ma przeciwwskazań do prowadzenia auta.
Preparat Doxycyclinum TZF dostępny jest tylko na receptę. W przypadku kontynuacji leczenia można uzyskać ją w ramach usługi zdalnej konsultacji medycznej i recepty online. To wygodne rozwiązanie, które oferujemy na naszym portalu https://e-recepta.net/. Wystarczy wypełnić formularz medyczny, a następnie opłacić konsultację. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie Twojego przypadku przez naszego specjalistę. Jeżeli uzna to za uzasadnione medycznie, to w trakcie recepty online zostanie wypisana e-recepta. Na jej podstawie można zakupić lek w dowolnie wybranej aptece, a cała procedura jest prosta i szybka. Recepta online sprawia, że nie musisz udawać się do stacjonarnej poradni medycznej, aby kontynuować leczenie.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług i realizacji e-recepty w dowolnie wybranej aptece. Pamiętaj także o tym, by regularnie przeprowadzać badania kontrolne.