Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację
Doreta to lek dostępny wyłącznie na receptę, który przepisywany jest w celu uśmierzenia silnego bólu. Dawkowanie tego preparatu powinno być ustalone przez lekarza; samodzielna modyfikacja dawki może być po prostu niebezpieczna.

 

Doreta - co to za lek?

Doreta to lek, który zawiera dwie substancje czynne: tramadol oraz paracetamol. Występuje on w postaci tabletek powlekanych. W aptece dostępne są dwie dawki: znaleźć można tabletki Doreta 37,5 mg 325 mg oraz 75 mg chlorowodorku tramadolu z 650 mg paracetamolu.

Czym jest tramadol?

Tramadol to syntetyczne i opioidowe leki przeciwbólowe, które oddziałują bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy. Są one agonistą opioidowych delta, mi oraz kappa.

Chlorowodorek tramadolu pobudza uwalnianie serotoniny, jak również hamuje neuronalny wychwyt zwrotny noradrenaliny. W przypadku przyjmowania leku Doreta, pacjenci zwrócili uwagę na to, że wykazuje on również działanie przeciwkaszlowe.

Stosowanie tej substancji o działaniu przeciwbólowym nie wpływa w żaden sposób na układ oddechowy czy przewód pokarmowy. W niektórych przypadkach obserwowany jest jedynie nieznaczny wpływ na układ krążenia.

Za co odpowiada paracetamol?

Tabletki zawierające substancję paracetamol są ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi, które wykazują nie tylko działanie przeciwbólowe, ale również przeciwgorączkowe.

Opisywane leki przeciwbólowe są z reguły bezpieczne, zatem nie ma większych przeciwwskazań co do ich stosowania.

Pełny skład preparatu

Każda tabletka leku Doreta zawiera 37,5 mg chlorowodorku tramadolu (co odpowiada 32,94 mg tramadolu) oraz 325 mg paracetamolu. Jedna tabletka powlekana w podwójnej dawce zawiera chlorowodorek tramadolu w dawce 75 mg (czyli 65,88 tramadolu) oraz 650 mg paracetamolu.

Tabletki Doreta zawierają również substancje pomocnicze. Znajduje się w nich między innymi skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, celuloza mikrokrystaliczna E 460, oraz magnezu stearynian E470b. 
Otoczka tabletek tego typu zawiera hypromelozę, dwutlenek tytanu E 171, makrogol 400, polisorbat 80, żelaza tlenek żółty E 172.

Kto powinien stosować lek Doreta?

Ten lek przeciwbólowy przeznaczony jest dla pacjentów dorosłych oraz dzieci, które ukończyły dwunasty rok życia.

Stosowania produktu leczniczego Doreta powinny być ustalone bezpośrednio z lekarzem, gdyż jest on opioidowym lekiem przeciwbólowym działającym na układ ośrodkowy, zatem jego przedawkowanie może być po prostu niebezpieczne.

Stosowanie leku Doreta 75 mg 650 możliwe jest w przypadku silnego bądź umiarkowanego bólu, gdy konieczne jest zastosowanie zarówno tramadolu, jak i paracetamolu.

Przeciwwskazania do stosowanie leku Doreta

Tak jak wiele innych leków, również w przypadku tabletek Doreta istnieją przeciwwskazania do jego przyjmowania.

Z pewnością powinni go unikać pacjenci, którzy posiadają uczulenie na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, gdyż mogą u nich wystąpić skutki uboczne.

Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest również ostre zatrucie alkoholem oraz środkami nasennymi.

Preparatu nie powinno się stosować również wtedy, gdy na zatrucie miały wpływ leki nasenne, leki przeciwhistaminowe, leki uspokajające czy leki przeciwdepresyjne.

Stosowania tramadolu powinny unikać również osoby, które jednocześnie przyjmują inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny - najlepiej do dwóch tygodni po ich odstawieniu.

Z powodu leku Doreta występują czasem rozmaite działania niepożądane również wtedy, gdy u pacjenta wystąpiła padaczka nieodpowiednio kontrolowana lekami, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, niewydolność nerek, zaburzenia snu, czy problemy z oddychaniem o ciężkim przebiegu.

Skutki uboczne mogą pojawić się również u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek.

Leku Doreta nie powinno przyjmować się również wtedy, gdy dana osoba ma zaplanowany zabieg w płytkiej narkozie, do której używany jest enfluran oraz podtlenek azotu.

Z przeprowadzonych badań wynikało bowiem, że tramadol zwiększał ryzyko wybudzenia w czasie operacji.

Warto jeszcze dodać, że leku Doreta nie powinno przyjmować się jako substytut w leczeniu uzależnienia od różnego rodzaju opioidów.

Lek Doreta - dawkowanie

Stosowania leku Doreta powinny być każdorazowo ustalane przez specjalistę. Leki przeciwbólowe tego typu dostępne są wyłącznie na receptę i to nie bez przyczyny - ich przedawkowanie czy branie nieodpowiedniej dawki może wywołać bardzo poważne działania niepożądane.

Tabletki Doreta 37,5 mg 325 przyjmuje się niezależnie od posiłków. Nie powinno się ich rozgryzać ani kruszyć - trzeba je natomiast połknąć w całości.

Nieco inaczej jest w przypadku leku Doreta 75 mg 650 - posiadają one specjalną linię, która umożliwia pacjentowi podział na dwie równe dawki.

Ile mg chlorowodorku tramadolu przyjmować?

Z uwagi na możliwe wystąpienie działań niepożądanych, leki tego typu powinny być przyjmowane wyłącznie według ścisłych wskazówek lekarza. Ustala on odpowiednią dawkę podczas wywiadu z pacjentem.

Bierze on pod uwagę to, czy ból jest w nasileniu umiarkowanym do dużego i wówczas decyduje, jaką dawkę preparatu powinien przyjąć chory.

Z uwagi na działania niepożądane, powinno się przyjmować możliwie najmniejszą skuteczną dawkę leku. Warto pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów, należy natychmiast przerwać stosowanie leku.

Działania niepożądane mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta, zatem żadne niepokojące objawy nie powinny być ignorowane!

Długotrwałe stosowanie leku Doreta wymaga od lekarza regularnej oceny stanu zdrowia pacjenta. Istnieje bowiem ryzyko przedawkowania paracetamolu; mogą również wystąpić działania niepożądane.

Dawka początkowa

Zalecana dawka w początkowym leczeniu - zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci, powinna wynosić 75 mg chlorowodorku tramadolu i 650 mg paracetamolu w przypadku bólu o nasileniu umiarkowanym lub 150 mg chlorowodorku tramadolu oraz 1300 mg paracetamolu na dobę - zwłaszcza wtedy, gdy ból będzie naprawdę silny.

W niektórych przypadkach można zastosować dawki dodatkowe, jednak może to być maksymalnie 300 mg chloroworodku tramadolu oraz 2600 mg paracetamolu na dobę.

Warto jeszcze dodać, że tabletki powinny być przyjmowane z minimalnym odstępem sześciu godzin na dobę.

Inni pacjenci

Lek Doreta 37,5 mg 325 nie powinien być w żadnym wypadku stosowany u dzieci poniżej dwunastego roku życia.

Tabletki tego typu nie powinny być również przepisywane dla osób, które posiadają ciężką niewydolność wątroby.

W przypadku pacjentów po siedemdziesiątym piątym roku życia, odstęp między poszczególnymi dawkami - nawet, jeśli przyjmują oni lek w dawce 37,5 mg 325, powinien być dłuższy niż standardowy.

Odstawienie preparatu

W przypadku nagłego odstawienia leku Doreta mogą wystąpić działania niepożądane, jednak jest to dość rzadka sytuacja.

Pacjenci skarżyli się zazwyczaj na złe samopoczucie, zaburzenia trawienia, bezsenność, zawroty głowy, niepokój, a także roztrzęsienie i pobudzenie.

Działania niepożądane mogą wystąpić również w innej formie. W niektórych przypadkach zdarzają się omamy, napady paniki, dzwonienie w uszach, suchość w jamie ustnej, zaburzenia żołądkowo jelitowe, uderzenia gorąca, bóle brzucha, a także zwiększone pocenie.

Stosowanie produktu leczniczego Doreta powinno być wówczas skonsultowane z lekarzem bądź przynajmniej farmaceutą.

W szczególnych przypadkach pojawiały się także inne dolegliwości, które wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Objawy niepokojące to omamy, napady paniki, dzwonienie w uszach, uczucie mrowienia, swędzenia lub drętwienia skóry.

Wystąpienie tego typu działań niepożądanych powinno być natychmiast skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Przedawkowanie leku Doreta

Selektywne inhibitory wychwytu, takie jak zawarty w leku Doreta tramadol, mogą spowodować uzależnienie psychiczne oraz wystąpienie działań niepożądanych.

Do przedawkowania może dojść w różny sposób - na przykład wówczas, gdy pacjent przyjmuje inne leki przeciwbólowe.

Stosowanie leków zawierających paracetamol jest zatem zabronione, gdyż przyjęcie zbyt dużej ilości tej substancji może spowodować toksyczne uszkodzenie wątroby - zwłaszcza u osób, które mają stwierdzoną marskość wątroby lub alkoholową chorobę wątroby.

Paracetamol w zbyt dużych dawkach powoduje podwyższenie aktywności enzymów wątrobowych, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia pacjenta.

Stosowania leku Doreta w dużych dawkach może również spowodować uzależnienie psychiczne od tramadolu. Wymaga to stosowania coraz większej ilości tabletek w celu utrzymania spodziewanych efektów. Działania niepożądane w takiej sytuacji, to między innymi zmiany nastroju czy nadmierne pocenie.

Działania niepożądane stosowania leku Doreta

Nadużywanie leku w bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego może wywołać skutki uboczne. Mają one jednak zazwyczaj dość łagodny charakter i obejmują zawroty głowy, senność oraz zmiany nastroju.

Według przeprowadzonych badań lek często wywoływał bóle głowy, zaburzenia snu, niepokój, euforię, a także nerwowość.

Pacjenci skarżyli się również na dolegliwości związane z układem pokarmowym, takie jak bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, biegunka oraz wymioty. Czasem występowała również suchość w jamie ustnej.

Niezbyt częste działania niepożądane to między innymi duszność, ból w klatce piersiowej, uderzenia gorąca, koszmary senne, utrata pamięci, wysokie ciśnienie krwi, mimowolne skurcze mięśni, dzwonienie w uszach, odczyny skórne, krew w kale, bolesne oddawanie moczu, uczucie mrowienia i drętwienia, zwiększenie aktywności aminotransferaz, niedociśnienie ortostatyczne; pojawia się również ryzyko wystąpienia drgawek.

Rzadko zgłaszano takie objawy, jak problemy z koordynacją, utratę przytomności, niewyraźne widzenie czy uzależnienie od leku oraz spadek stężenia cukru we krwi.

Warto jeszcze dodać, że działania niepożądane mogą wystąpić wtedy, gdy pacjent przyjmuje lek łącznie z preparatami, których zadaniem jest rozrzedzenie krwi. Nietypowe krwawienia należy wówczas zgłaszać niezwłocznie lekarzowi.

W takiej sytuacji możliwe jest na przykład krwawienie z nosa lub dziąseł, co spowodowane jest znacznie mniejszą liczbą płytek krwi. Przyjmowanie tego typu leków równocześnie może również wpłynąć na inne nieprawidłowości w wynikach badań morfologicznych.

Inne skutki uboczne

Działania niepożądane, które mogą wystąpić u pacjenta, nierzadko dotyczą również połączenia paracetamolu z cholorowodorkiem tramadolu. W takiej sytuacji niezbędna będzie odstawienie leku; ponadto należy poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach.

Szczególną uwagę należy zwrócić na takie dolegliwości, jak omdlenia, spowolnienie bicia serca, osłabienie mięśni, zaburzenia apetytu, wahania nastroju, uderzenia gorąca, nasilenie astmy, zmiany percepcji, a także objawy silnej reakcji alergicznej, na przykład utrudnione oddychanie, spadek ciśnienia krwi czy obrzęk twarzy oraz szyi.

Lek Doreta a ciąża i karmienie piersią

Nie należy stosować leku Doreta w ciąży. Tramadol ma bowiem naprawdę silne działanie, które może wpłynąć również na rozwijające się w ciele kobiety dziecko.

W przypadku karmienia piersią, przyjmowaniem leku Doreta należy koniecznie przedyskutować z lekarzem.

Przyjęcie jednorazowej dawki nie powinno być szkodliwe, jednak w sytuacji, gdy pacjentka musi przyjmować preparat znacznie dłużej, należy niezwłocznie przerwać karmienie piersią.

Alkohol z ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi

Stosowania produktu leczniczego Doreta z alkoholem jest zabronione Alkohol może mieć bowiem bardzo negatywny wpływ na działanie leku.

Zabronione są również trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego mogą nasilać swoje działanie i pogorszyć znacząco stan psychomotoryczny pacjenta. Nie należy zatem łączyć tramadolu z lekami psychotropowymi.

Warto jeszcze dodać, że lek wpływa negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów, zatem należy koniecznie unikać tego typu czynności.

Recepta na tabletki Doreta

Opisywany lek dostępny jest wyłącznie na receptę, co oznacza, że dokument wystawiony przez lekarza niezbędny jest do zakupienia prepartu w aptece.

Tabletki tego typu mogą bowiem wywoływać wiele działań niepożądanych - zwłaszcza, jeśli będą one stosowane w nieodpowiedniej dawce.

Konsultacja z lekarzem w celu przyjmowania tego leku na ból o średnim lub silnym natężeniu, jest zatem niezbędna.

Niestety zdarza się, że oczekiwanie na wizytę u lekarza trwa nawet do kilku tygodni. Co zrobić w takiej sytuacji? Doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z internetowej wizyty u specjalisty.

Podczas takiej konsultacji lekarz będzie w stanie wystawić swojemu pacjentowi na przykład receptę na lek Doreta. Oczywiście takie działanie poprzedzone jest każdorazowo szczegółowym wywiadem z pacjentem na temat jego dolegliwości, a także całościowego stanu zdrowia.

Specjalista wskaże również swojemu pacjentowi najbardziej odpowiednią dla niego dawkę oraz uprzedzi o ewentualnych działaniach niepożądanych, które mogą się pojawić.

Lek Doreta, który będzie przyjmowany zbyt długo lub w nieodpowiednich dawkach, może bowiem bardzo zaszkodzić.

Konsultacja z lekarzem jest zatem niezbędna do tego, by móc skutecznie uniknąć nie tylko bólu, ale również możliwych skutków ubocznych.

Wizyta u specjalisty

Skorzystanie z porady internetowej to obecnie najłatwiejszy sposób na uzyskanie nie tylko profesjonalnej diagnozy, ale również recepty, która umożliwia wykupienie niezbędnych do wyleczenia farmaceutyków.

Nasi specjaliści posiadają nie tylko ogromne doświadczenie, ale również ugruntowaną wiedzę z różnych dziedzin medycyny, zatem z pewnością będą w stanie pomóc praktycznie każdemu.

Jak przebiega opisywana wizyta? Zawsze w niezwykle przyjemnej i komfortowej atmosferze! Dla wielu pacjentów konsultacja z lekarzem wiąże się ze stresem i dyskomfortem. Korzystanie z porady przez internet nie wywołuje nigdy tego typu odczuć.

W czasie takiej wizyty pacjent może swobodnie mówić o wszystkich swoich dolegliwościach. Nie musi dodatkowo tracić czasu na dojazd do przychodni oraz oczekiwać w poczekalni na swoją kolej przez długie godziny.

Do uczestniczenia w konsultacji przez internet wystarczy komputer oraz przestrzeń, w której dana osoba czuje się swobodnie.

Co ważne, pacjenci nie muszą również umawiać się na taką wizytę z ogromnym wyprzedzeniem! Wolnych terminów jest naprawdę dużo, zatem z konsultacji można skorzystać nawet w nagłej sytuacji.

Lekarze mogą wypisać e-receptę praktycznie od ręki, dzięki czemu pacjent, który potrzebuje danego leku - na przykład przeciwbólowej Dorety, może ją wykupić tuż po zakończeniu konsultacji.

Dokument taki nie różni się praktycznie niczym od tego, który wystawia lekarz pierwszego kontaktu w przychodni. Umożliwia on zdobycie niezbędnego preparatu i wykupienie go w dowolnej aptece.

Jeżeli zatem cierpisz na dolegliwości związane z silnym bądź umiarkowanym bólem, nie wahaj się!

Skorzystaj niezwłocznie z polecanych przez nas konsultacji internetowych, by móc uzyskać rzetelną poradę od specjalisty, a co ważniejsze - również specyfik, który pomoże szybko wyeliminować wszystkie uciążliwe dolegliwości związane z przewlekłym bólem.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację