Devikap
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Środek farmakologiczny Devikap stosowany jest w celu zapobiegania niedoborom witaminy D3, uzupełniania niedoboru witaminy D oraz w leczeniu związanych z tym objawów. Za działanie leku odpowiada substancja czynna cholekalcyferol. Preparat dostępny jest w postaci kropel doustnych oraz kapsułek miękkich. Przeznaczony jest do stosowania doustnego u dzieci i dorosłych. Ze względu na skład i działanie leku Devikap jest on dostępny w ograniczonej sprzedaży na receptę.
Devikap dostępny jest w następujących wariantach:
Ostateczna cena leku zależy od wybranej postaci oraz marży narzuconej przez aptekę. Poniżej podajemy uśrednione ceny preparatu Devikap, który można kupić w polskich aptekach po okazaniu recepty. Koszt zakupu preparatu to:
Zgodnie z przepisami refundacyjnymi obowiązującymi od 1 lipca 2023 roku, lek Devikap w żadnej postaci i przy żadnym wskazaniu nie podlega refundacji. Oznacza to, że pacjent za każdym razem zobowiązany jest do pokrycia pełnej ceny leku.
Skład preparatu różni się w zależności od wybranej postaci. Zarówno w kapsułkach miękkich, jak i w kroplach doustnych znajduje się substancja czynna cholekalcyferol.
Ponadto kapsułki zawierają takie substancje pomocnicze jak: glicerol, żelatyna, olej krokoszowy oczyszczony (typ I), triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha i woda oczyszczona.
W płynie doustnym znajdują się takie składniki pomocnicze jak: sacharoza, rycynooleinian makrogologlicerolu, kwas cytrynowy jednowodny, fosforan disodu dwuwodny lub dwunastowodny, alkohol benzylowy, anyżowa substancja poprawiająca smak i zapach oraz woda oczyszczona.
Zadaniem tego witaminowego leku jest uzupełnienie braków w organizmie pacjenta. Środek ten stosowany jest, aby dostarczyć witaminę D w przypadku zaburzeń jej wchłaniania u dorosłych i dzieci. Dzięki temu poprawia się stężenie witaminy w organizmie. Ma to bezpośredni wpływ na poziom stężenia wapnia we krwi i poprawia wchłanianie wapnia i fosforanów w przewodzie pokarmowym. Działanie to poprawia mineralizację kości oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia takich schorzeń jak: utrata wapnia z kości (osteomalacja) czy też zaburzenia wapnienia kości (krzywica).
Podstawowe wskazania do stosowania leku Devikap to:
Ponadto preparat stosuje się:
Decyzję o konieczności zastosowania leku Devikap za każdym razem podejmuje lekarz prowadzący. Na względzie ma wówczas dobro i bezpieczeństwo pacjentów. Najczęstszym wskazaniem jest leczenie niedoborów witaminowych.
Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Wchłanianie następuje bezpośrednio z przewodu pokarmowego. Następnie cholekalcyferol przemieniany jest w aktywną postać witaminy D3. Dochodzi do tego w dwóch etapach w wątrobie i nerkach. Następnie dochodzi do związania ze swoistym receptorem. Po aktywacji obserwuje się ekspresję wielu genów. Dostarczana w ten sposób witamina D3 wykazuje wiele prozdrowotnych działań. Odpowiada m.in. za:
Dawkowanie preparatu Devikap ustalane jest zgodnie z potrzebami pacjenta i zależy od jego wieku. W przypadku dzieci i młodzieży poniżej 11. roku życia rekomenduje się podawanie leku w postaci kropli doustnych. U starszych pacjentów stosuje się kapsułki. Dawka ustalana jest indywidualnie, a lekarz pod uwagę bierze ilość przyjmowanego wapnia w diecie oraz rodzaj schorzenia.
Zapobieganie niedoborom witaminy D:
dzieci od pierwszego dnia życia i osoby dorosłe - 1 kropla na dobę lub u dorosłych 2000–4000 j.m. w kapsułkach na dobę.
Leczenie krzywicy u dzieci zależnej od witaminy D:
dawka od 6 do 20 kropli na dobę.
Leczenie niedoboru witaminy D:
dawka ustalana indywidualnie u dzieci i dorosłych, u osób dorosłych nawet do 10 000 j.m. na dobę w kapsułkach.
Osteomalacja związana ze stosowaniem leków przeciwdrgawkowych:
Szczegółowe wytyczne w tym zakresie wskaże Ci lekarz prowadzący. Należy zachować ostrożność i stosować zalecane dawki. Ich przekroczenie może spowodować objawy przedawkowania.
Preparat przeznaczony jest do długotrwałego stosowania. O wszystkim decyduje lekarz prowadzący. Przy dłuższym przyjmowaniu leku Devikap należy kontrolować zwiększone stężenie wapnia we krwi i regularnie je sprawdzać.
Istnieją określone przeciwwskazania do przyjmowania leku Devikap. Preparatu nie można stosować, jeżeli u pacjenta występują:
Ponadto należy zachować ostrożność w trakcie terapii u pacjentów, którzy:
Podczas terapii rekomenduje się okresowo kontrolować stężenie wapnia we krwi i moczu oraz fosforanów.
Działania niepożądane praktycznie nie występują, jeżeli pacjent stosuje lek w zalecanych dawkach. Stosowaniu zbyt dużych dawek zwiększa ryzyko skutków ubocznych i może prowadzić do hiperwitaminozy D. Podczas leczenia lekiem Devikap mogą występować takie działania niepożądane jak m.in.:
Podczas stosowania leku może wystąpić zwiększenie stężenia wapnia. Wszystkie potencjalne skutki uboczne wymienione zostały na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. W przypadku rzadko występującej nadwrażliwości na witaminę D może dojść do zatrucia w postaci hiperwitaminozy.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Wszystko dlatego, że mogą wchodzić one w interakcje z Devikap i wzajemnie zmieniać swoje działanie. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie preparaty jak:
Preparat Devikap należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C oraz w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Tak. Lek Devikap zawiera w sobie cholekalcyferol, czyli witaminę D3 w aktywnej postaci.
Lek ten należy do grupy RX. W związku z tym jego stosowanie powinno być kontrolowane przez lekarza, dlatego dostępny jest tylko na receptę.
Podczas przyjmowania preparatu Devikap należy ograniczyć spożywanie alkoholu, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych oraz źle wpływa na prawidłowe wchłanianie leku.
Jeżeli pacjentka jest w ciąży lub ją podejrzewa, to nie należy przyjmować leku w dużych dawkach. Każdorazowo w przypadku leków stosowanych w okresie ciąży należy poradzić się lekarza. Przyjmowanie Devikap jest wskazane tylko wtedy, gdy korzyści z tym związane przewyższają ewentualne ryzyko.
W aptece można znaleźć również inne popularne leki na niedobór witaminy D. Należą do nich m.in.: Juvit D3, Juvit Kids DS, Fultium-D3, Vigantol, Dekristol Pro, Detritin, Calsus, Ibuvit czy Vigalex.