Dalacin C
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Preparat Dalacin C zaliczany jest do antybiotyków linkozamidowych. Swoje działanie opiera na substancji czynnej klindamycynie. Lek wykazuje skuteczne działanie w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych wywołanych przez bakterie, które są wrażliwe na działanie klindamycyny. Ze względu na swoje działanie i skład, dostępny jest w ograniczonej sprzedaży. Wydawany jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Preparat dostępny jest w formie kapsułek do stosowania doustnego.
W aptece można znaleźć Dalacin C o różnym stężeniu substancji czynnej. Producentem tego leku jest Pfizer Europe. Dostępne warianty to:
Dalacin C 75 mg (16 kapsułek);
Dalacin C 150 mg (16 kapsułek);
Dalacin C 300 mg (16 kapsułek).
O przepisaniu konkretnego wariantu decyduje lekarz prowadzący.
Podstawowym składnikiem kapsułek Dalacin C jest klindamycyna. Oprócz tego w leku znajdują się takie substancje pomocnicze jak: skrobia kukurydziana, stearynian magnezu, laktoza jednowodna, talk, dwutlenek tytanu, i żelatyna. Pacjent powinien dokładnie zapoznać się ze składem preparatu i informacjami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania. Środek nie może być przyjmowany przez osoby, które są uczulone na klindamycynę lub inny składnik kapsułek.
Podstawowym wskazaniem do stosowania leku Dalacin C jest leczenie ciężkich zakażeń bakteryjnych wywołanych przez określone bakterie. Muszą one być wrażliwe na działanie klindamycyny, czyli substancji czynnej zawartej w preparacie. Antybiotyk stosowany jest m.in. na:
zakażenia zębów i jamy ustnej;
zakażenia kości i stawów;
zakażenia dolnych dróg oddechowych;
zapalenie ucha środkowego, gardła i zatok;
zakażenia żeńskich narządów płciowych (np. zapalenie pochwy);
zakażenia w obrębie miednicy;
zakażenia w obrębie jamy brzusznej;
zakażenia skóry i tkanek miękkich;
posocznicę i zapalenie wsierdzia;
płonicę.
Standardowo wybiera się antybiotyk w postaci kapsułek. Jednak w przypadku ciężkiego przebiegu choroby zalecane jest podawanie leku w postaci dożylnej, co przyspiesza wchłanianie się i działanie substancji czynnej.
Wymienia się wiele szkodliwych drobnoustrojów, które wykazują wrażliwość na działanie klindamycyny. Wówczas Dalacin C będzie optymalnym wyborem w leczeniu. Do tego typu bakterii zaliczane są m.in.:
pałeczki beztlenowe Gram-ujemne;
ziarenkowce tlenowe Gram-dodatnie;
ziarenkowce beztlenowe mikroaerofilne Gram-dodatnie;
pałeczki beztlenowe Gram-dodatnie niezarodnikujące;
inne.
Szczegółowa lista bakterii, przy których warto zastosować Dalacin C, znajduje się na ulotce informacyjnej dołączonej do leku.
Warto także wymienić przykładowe drobnoustroje oporne na działanie leku Dalacin C. Wśród nich znajdują się m.in.:
pałeczki tlenowe Gram-ujemne;
metycylinooporne szczepy Staphylococcus aureus i szczepy Haemophilus influenzae;
Enterococcus spp.;
Neisseria meningitidis;
rodzaj Nocardia.
Odpowiednio dobrany preparat Dalacin C do szkodliwego drobnoustroju wykazuje skuteczne działanie. Podstawowych mechanizm działania leku opiera się na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Dzięki temu uniemożliwia się namnażanie się szkodliwych drobnoustrojów i hamuje ich wzrost. Zazwyczaj klindamycyna wykazuje działanie bakteriostatyczne, jednak w określonych warunkach może również wykazywać charakter bakteriobójczy. Preparat Dalacin C często wybierany jest w przypadku osób, które są uczulone na penicylinę.
Dalacin C stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych wywołanych przez szkodliwe drobnoustroje powinien być przyjmowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie i sposób przyjmowania preparatu różni się w zależności od wieku pacjenta, stanu jego zdrowia oraz rodzaju zakażenia. W trakcie podawania leku kapsułki należy popić pełną szklanką wody. Preparat może być przyjmowany tylko przez osoby, które potrafią połknąć kapsułkę. W przypadku małych dzieci i osób z zaburzeniami przełyku, należy postawić na preparat w innej postaci niż kapsułki, np. w postaci granulatu do sporządzania syropu.
Standardowo u osób powyżej 14. roku życia stosuje się dawkę od 600 mg do 1,8 mg na dobę. Podaje się ją w 3 lub 4 dawkach podzielonych. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie podaje lekarz prowadzący na podstawie przeprowadzonych badań medycznych.
Oczywiście w przypadku dzieci rekomenduje się podawanie, jak najmniejszej dawki, która wykazuje działanie lecznicze. Standardowo dawka nie powinna przekraczać 900 mg na dobę. Wówczas rekomenduje się przyjmowanie kapsułek o mniejszej zawartości klindamycyny lub preparatu w postaci granulatu, lub roztworu do infuzji i wstrzykiwań.
Nie należy przyjmować większej dawki leku niż ta zalecana przez lekarza. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne, w tym m.in.: obrzęk naczynioruchowy, odczyny surowicze, czy też reakcje anafilaktyczne. Jeżeli pacjent przyjmie większą dawkę leku i wystąpią niekorzystne objawy, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Niezbędne może być płukanie żołądka. Na ten moment swoista odtrutka nie jest znana.
Podstawowym przeciwwskazaniem do stosowania leku Dalacin C jest nadwrażliwość na klindamycynę lub którykolwiek inny składnik leku. Wówczas mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym nawet reakcje anafilaktyczne. O konieczności zastosowania preparatu Dalacin C w terapii każdorazowo podejmuje lekarz. Pacjent nie powinien we własnym zakresie włączać środka do leczenia ani modyfikować jego dawkowania.
Każdorazowo antybiotyk Dalacin C należy przyjmować z dużą odpowiedzialnością. Istnieje jednak grupa pacjentów, w których przypadku należy zachować szczególną ostrożność. Do tego grona zaliczają się osoby, u których zdiagnozowano takie schorzenia jak:
zaburzenia żołądkowo-jelitowe (np. rzekomobłoniaste zapalenie jelit, czy też przebyte zapalenie jelita grubego);
zaburzenia czynności wątroby;
zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego.;
poważne choroby przewlekłe;
Ponadto rekomenduje się zwiększoną ostrożność w przypadku zaburzeń czynności nerek. Jeżeli pacjent ma jakiekolwiek wątpliwości w zakresie stosowania preparatu i jego bezpieczeństwa, to warto skonsultować swoją indywidualną sytuację z lekarzem prowadzącym lub farmaceutą.
Stosowanie preparatu Dalacin C może powodować działania niepożądane. Nie występują one u każdego pacjenta. Skala i rodzaj skutków ubocznych zależą od indywidualnych predyspozycji pacjenta, a także od prawidłowego przyjmowania Dalacin C. Wśród potencjalnych działań niepożądanych znajdują się m.in.:
bóle brzucha;
nudności;
biegunka;
zapalenie błony śluzowej przełyku;
zapalenie okrężnicy;
reakcje anafilaktyczne (przy uczuleniu na substancję czynną);
owrzodzenie przełyku;
rumień wielopostaciowy;
obrzęk naczynioruchowy;
niedociśnienie tętnicze;
pęcherzowe zapalenie skóry;
pokrzywka;
zaburzenia smaku;
gorączka polekowa;
hamowanie przewodzenia nerwowo-mięśniowego;
rzekomobłoniaste zapalenie jelit;
zakrzepowe zapalenie żył;
nieprawidłowe wyniki testów czynności wątroby;
wysypka grudkowo-plamkowa;
eozynofilia;
nadkażenia opornymi bakteriami i drożdżakami;
zapalenie wielostawowe;
i inne.
W przypadku wystąpienia niepokojących objawów niepożądanych pacjent powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Możliwe, że niezbędne będzie zmienienie stosowanego leku lub też zmniejszenie przyjmowanej przez chorego dawki.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie lub w niedalekiej przeszłości lekach. Jeżeli dana osoba planuje zastosowanie leku, którego dotychczas nie brała, to lekarz również powinien o tym wiedzieć. Wszystko dlatego, że Dalacin C może wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi i zmieniać ich działanie.
Szczególną uwagę należy zachować w przypadku:
preparatów zawierających erytromycynę;
doustnych środków antykoncepcyjnych;
środków zwiotczających;
preparatów zawierających linkomycynę.
Co ciekawe, bakterie odporne na działanie linkomycyny mogą również wykazywać oporność krzyżową wobec klindamycyny. Lekarz powinien dokładnie to sprawdzić, aby zadbać o wysoka skuteczność prowadzonej terapii. Szczegółowy wykaz leków znajduje się na opakowaniu dołączonym do opakowania przez producenta.
Jeżeli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa ciążę, to nie należy przyjmować antybiotyku Dalacin C. Substancja czynna zawarta w preparacie może negatywnie wpływać na prawidłowy rozwój płodu. W związku z tym środek podaje się tylko w przypadku wyższej konieczności, gdy korzyści wyraźnie przewyższają ewentualne zagrożenie.
Klindamycyna przenika do mleka matki, dlatego nie jest zalecana w okresie karmienia piersią. Wówczas u dziecka można zaobserwować skutki uboczne, w tym m.in.: nadkażenia błony śluzowej jamy ustnej, biegunki, czy też uczulenia. W związku z tym w okresie przyjmowania Dalacin C należy zaniechać karmienia piersią, a nadmiar pokarmu ściągać laktatorem i utylizować.
Na ten moment brak dokładnych informacji dotyczących zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn po zażyciu Dalacin C. Jeżeli podczas terapii pacjent poczuje się gorzej lub wystąpią u niego niepokojące symptomy, to należy zrezygnować z prowadzenia auta. W ten sposób można zachować bezpieczeństwo swoje oraz osób trzecich.