Clemastinum
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi środki medyczne Clemastinum Hasco syrop oraz Clemastinum Hasco tabletki nie podlegają refundacji. Oznacza to, że pacjenci muszą ponosić całkowity koszt ich zakupu. Nie jest on jednak wysoki. W przypadku tabletek, cena za opakowanie zawierające 30 sztuk to około 7,35 zł. Preparat w postaci syropu w buteleczce o pojemności 100 ml kosztuje średnio 11,10 zł.
Produkt leczniczy Clemastinum klasyfikowany jest jako lek przeciwhistaminowy I generacji. Opiera swoje działanie na substancji czynnej klemastynie. To pochodna etanoloaminy. Podstawowe działanie preparatu polega na hamowaniu receptorów histaminowych H1, dzięki czemu ogranicza się zjawisko uwalniania w organizmie histaminy. Dodatkowo Clemastinum wykazuje działanie cholinolityczne, które polega na blokowaniu receptorów muskarynowych. Wpływa to na ośrodkowy układ nerwowy pacjenta.
Powyższe działania przekładają się na łagodzenie objawów alergii skórnej, w tym m.in.: obrzęku, zaczerwienienia i zwiększonej przepuszczalności naczyń włosowatych. Skutecznie działa to m.in. na kontaktowe zapalenie skóry. Jednocześnie obserwuje się skuteczne łagodzenie objawów ze strony nosa i oczu, w tym: wycieku wydzieliny z nosa, obrzęku, łzawienia i świądu błony śluzowej. Lek Clemastinum wchłania się relatywnie szybko i bezpośrednio z układu pokarmowego. Maksymalne stężenie substancji czynnej we krwi następuje na około 4-6 godzin po przyjęciu dawki leku. Środek można przyjmować niezależnie od posiłków, ponieważ pokarm nie wpływa na zaburzenia wchłaniania substancji czynnej.
Każdorazowo lek Clemastinum należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Preparat przeznaczony jest dla osób dorosłych oraz dzieci powyżej 1. roku życia, przy czym tabletki podaje się dopiero od 12. roku życia. Clemastinum przepisuje się w ramach leczenia objawowego:
Podczas prowadzenia terapii należy weryfikować skuteczność leku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rekomenduje się bezpośredni kontakt z lekarzem prowadzącym.
Oczywiście preparat Clemastinum nie może być stosowany przez każdego pacjenta. Istnieją określone wskazania producenta, kiedy nie stosować leku Clemastinum Hasco. Przede wszystkim preparat jest przeciwwskazany w sytuacji nadwrażliwości na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą.
Ponadto jako przeciwwskazania wymieniane są:
Decyzję o wdrożeniu Clemastinum Hasco do terapii zawsze podejmuje lekarz, który na względzie ma dobro i bezpieczeństwo pacjenta. Jeżeli zdiagnozowano wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, to podczas terapii należy zachować szczególną ostrożność.
Skład leku może się nieco różnić w zależności od jego postaci. Dotyczy to zawartych w nim substancji pomocniczych.
Clemastinum syrop zawiera: klemastynę (w postaci fumaranu klemastyny i w dawce 1 mg 10 ml), glikol propylenowy, maltitol ciekły, propylu parahydroksybenzoesan, metylu parahydroksybenzoesan, diwodorofosforan dwuwodny sodu, sacharynę sodową dwuwodną, fosforan dipoptasu, aromat poziomkowy i wodę oczyszczoną.
Clemastinum roztwór do wstrzykiwań zawiera: klemastynę, etanol, sorbitol, cytrynian sodu, glikol propylenowy i wodę do wstrzykiwań.
Clemastinum w postaci tabletek zawiera: klemastynę, skrobię ryżową, powidon, talk, stearynian magnezu i laktozę jednowodną.
Pacjent powinien dokładnie zapoznać się ze składem wybranej postaci leku. Wszystko po to, aby ograniczyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą.
Na ten moment jedyne dostępne w Polsce leki z klemastyną w tej samej postaci to:
Lek nie ma swoich zamienników dostępnych na receptę lub bez recepty.
Zalecania dotyczące dawkowania leku różnią się w zależności od wieku i stanu zdrowia pacjenta. Zawsze decyzję w tym zakresie podejmuje lekarz prowadzący.
U dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia rekomenduje się lek w postaci syropu. Wówczas dawkowanie wygląda następująco:
Dawkowanie u osób dorosłych w celu łagodzenia objawów alergii to jedna tabletka lub 10 ml syropu dwa razy dziennie rano i wieczorem. Ostateczną dawkę i częstotliwość stosowania ustala lekarz. Maksymalna dawka dobowa u osoby dorosłej nie może przekroczyć sześciu tabletek lub 60 ml syropu. Daje to 6 mg klemastyny na 24h.
Oczywiście prowadzenie terapii z lekiem Clemastinum może powodować działania niepożądane. Mogą się one różnić w zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz predyspozycji jego organizmu. Skutki uboczne nie dotyczą każdej osoby chorej. W przypadku zdecydowanej konieczności należy przerwać stosowanie klemastyny i skonsultować się z lekarzem.
Do przykładowych działań niepożądanych należą:
Wszystkie możliwe działania niepożądane zostały wymienione na ulotce dołączonej przez producenta do produktu leczniczego. Pacjent powinien dokładnie się z nimi zapoznać. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Podczas terapii nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko występowania niepożądanych objawów.
W aptece dostępne są leki podobne do Clemastinum, które również zawierają klemastynę, jednak w innej postaci. To takie produkty lecznicze jak: