Clatra
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Jednym z leków stosowanych w leczeniu alergii jest Clatra. Preparat ma działanie przeciwhistaminowe i jego zadaniem jest jednoczesne łagodzenie oraz zwalczanie objawów alergii. Ze względu na jego skład i działanie, leku Clatra nie można kupić bez recepty. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi leku, jego działania, dawkowania, składu oraz ewentualnych działań niepożądanych.
Lek stosowany jest powszechnie w leczeniu alergii. Substancją czynną leku Clastra jest bilastyna. To ona wpływa na ograniczenie reakcji alergicznych w organizmie. Wśród głównych wskazań do zastosowania leczenia lekiem Clatra wskazuje się alergiczne zapalenie spojówek, a także zapalenie błony śluzowej nosa. Preparat ma również korzystny wpływ na redukcję i łagodzenie nasilenia objawów kataru siennego. Lek ten nie jest ani antybiotykiem, ani sterydem. Wbrew powszechnej opinii lek nie posiada właściwości uspokajających.
Lek przeciwhistaminowy Clatra dostępny jest w aptece w trzech postaciach. Recepta może być wystawiona na:
Wszystkie one zawierają bilastynę jako substancję czynną leku. Skład substancji pomocniczych różni się w zależności od wybranej postaci, dlatego rekomenduje się dokładne zapoznanie z nim przed przyjęciem leku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub uczulenia na jakąkolwiek substancję pomocniczą leku, należy poinformować lekarza.
Najczęściej przepisywaną postacią leku Clastra są tabletki 20 mg. W jednym opakowaniu znajduje się 10 tabletek. Lek należy przechowywać w temperaturze 15-25°C.
Główne wskazania do stosowania leku Clatra to:
Przyjmowanie leku Clatra powinno wiązać się z rekomendację lekarską. Każdorazowo należy zastosować się do szczegółowych wytycznych lekarza i przyjmować dawkę, jaka jest przez niego zalecana. Dawki leku Clatra różnią się ze względu na wiek pacjenta.
W przypadku osób dorosłych i młodzieży od 12. roku życia rekomenduje się spożywanie jednej tabletki 20 mg na dobę. Lek Clatra 20 mg nie może być stosowany u dzieci poniżej 12. roku życia. U dzieci w przedziale 6-11 lat stosuje się tylko lek w postaci tabletek 10 mg do ssania, jednak pacjenci muszą mieć powyżej 20 kilogramów masy ciała. W przypadku niższej wagi lub wieku lek nie może zostać zastosowany pod żadną postacią.
Lek w postaci tabletek należy przyjmować doustnie na czczo. Po spożyciu tabletki nie można spożywać posiłków przez minimum godzinę. Tabletka powinna zostać popita wodą. Czas kontynuowania terapii z bilastyną jest przystosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego schorzenia. Np. czas leczenia pokrzywki zależy od stopnia jej zaawansowania oraz czynnika, który powoduje jej występowanie.
Nie należy przyjmować leku razem z sokiem owocowym, zwłaszcza grejpfrutowym. Może on obniżać działanie leku. Ważne jest, aby nie przyjmować tabletki wcześniej niż dwie godziny po spożyciu soku owocowego, ani nie pić go przez minimum godzinę po przyjęciu leku.
Lek przeciwhistaminowy Clatra dostępny jest tylko na receptę. Pacjenci muszą odbyć wcześniej konsultację medyczną zdalną lub stacjonarną ze specjalistą. Preparat może być z powodzeniem przepisany po konsultacji zdalnej, dlatego pacjenci mogą skorzystać z usługi recepty online. W jej trakcie lekarz przeprowadzi dokładny wywiad medyczny, a także zweryfikuje zasadność przepisania preparatu. Jeżeli uzna to za stosowne, to zostanie wystawiona e-recepta na jego zakup. Lek można nabyć w dowolnej aptece. W celu zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta należy stosować się do wytycznych lekarza.
Leku nie wolno stosować, jeżeli występują reakcje nadwrażliwości na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na substancję czynną. Jeżeli u pacjenta wystąpią reakcje nadwrażliwości lub nasilenie dotychczasowych objawów, to poinformuj lekarza prowadzącego. W takich sytuacjach należy przerwać przyjmowanie leku.
Lek nie powinien być stosowany również u dzieci poniżej 6. roku życia oraz u dzieci poniżej 20 kilogramów masy ciała. W przypadku starszych dzieci rekomenduje się zwiększenie masy ciała, a dopiero następnie wdrożenie leczenia z wykorzystaniem preparatu Clatra.
Ponadto leku nie powinno stosować się u pacjentów:
Lek Clatra, jak każdy preparat medyczny może powodować działania niepożądane. Ewentualne działania niepożądane dzieli się na te, które u pacjentów występują często i te o mniejszej częstotliwości.
Często występujące skutki uboczne to:
Do rzadziej występujących działań niepożądanych zalicza się m.in.:
Lek nie powinien zaburzać sprawności psychomotorycznej pacjenta.
W trakcie konsultacji w szczególności należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach związanych z innymi schorzeniami. Należy zachować szczególną ostrożność przy zażywaniu poniższych leków:
Jeżeli przyjmujesz inne leki, to także poinformuj o tym lekarza.
Jeżeli pacjent przyjmuje rekomendowaną i dopuszczoną dawkę leku, to nie wpływa to negatywnie na jego zdolność prowadzenia pojazdów. Nie należy stosować leku wbrew zaleceniom lekarza, ponieważ może to zwiększyć ryzyko występowania działań niepożądanych.
Stosowanie leku Clatra powinno być każdorazowo skonsultowane z lekarzem. Kobiety w okresie ciąży i laktacji nie powinny przyjmować leku. Może dojść do odstępstw od tej zasady, jednak zawsze na konkretne wskazanie lekarza i z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Preparat farmakologiczny Clatra może zostać przepisany w trakcie korzystania z usługi recepty online. Podczas konsultacji medycznej pacjent musi poinformować lekarza o wszystkich czynnikach, które mogą być przeciwwskazaniem do zastosowania preparatu. Jeżeli lekarz uzna to za stosowne, to zostanie wystawiona e-recepta. Recepta online to bardzo wygodne rozwiązanie, dzięki któremu pacjent nie musi korzystać ze stacjonarnej wizyty lekarskiej. To sposób na zaoszczędzenie czasu oraz ułatwienie funkcjonowania osobom chorym, które nie chcą opuszczać domowej izolacji. W obecnych czasach pandemii ma to jeszcze większe uzasadnienie. Wystawione w trakcie porady medycznej e-recepty można z powodzeniem zrealizować w dowolnej aptece.
Każdy z pacjentów odnajdzie swoje e-recepty na Internetowym Koncie Pacjenta. Są tam widoczne zarówno świeże recepty, jak i dokumenty zrealizowane wcześniej. Dzięki temu można odtworzyć historię przyjmowanych leków i poinformować o wszystkim specjalistę w trakcie konsultacji.
Nie każda konsultacja medyczna kończy się wystawieniem erecepty. Dochodzi do tego tylko w sytuacji, gdy lekarz uzna to za stosowne i wskazane medycznie. Każdorazowo pod uwagę brane jest bezpieczeństwo pacjenta.
Jeżeli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane i niepokojące, to należy przerwać przyjmowanie leku i niezwłocznie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Niewłaściwe stosowanie leku może powodować zagrożenie dla życia i zdrowia pacjenta.