Biseptol
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Wszystko załatwisz w trzech prostych krokach
Wypełnij wywiad, opłać konsultację, kod do
Zgodnie z klasyfikacją medyczną Biseptol to preparat złożony o działaniu przeciwbakteryjnym, który zawiera dwie substancje czynne: sulfametoksazol i trimetoprim. Antybiotyk dostępny jest w postaci tabletek oraz zawiesiny doustnej. W każdej z nich skojarzenie substancji czynnej wynosi 5:1. Takie połączenie daje kotrimoksazol. Dzięki temu lek wykazuje większą skuteczność działania. Ze względu na swój skład i mechanizm działania, preparat Biseptol dostępny jest tylko na receptę po wcześniejszej konsultacji medycznej. Należy przyjmować go tylko na wyraźne wskazanie lekarza i zgodnie z przyjętym w terapii harmonogramem.
Lek dostępny jest w Polsce w trzech opakowaniach tabletek:
Ponadto lek można nabyć w postaci zawiesiny doustnej w buteleczce o pojemności 100 ml. W mililitrze zawiesiny znajduje się 40 mg sulfametoksazolu i 8 mg trimetoprimu.
Cena leku Biseptol uzależniona jest od marży narzuconej przez daną aptekę, a także od wybranego wariantu leku oraz ewentualnej refundacji. Poniżej przedstawiamy uśredniony koszt zakupu tabletek Biseptol w aptece w dostępnych wariantach:
Preparat Biseptol należy do leków refundowanych zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 lipca 2023 roku. Częściowej refundacji podlegają wszystkie opakowania leku. Poniżej podano uśrednioną cenę:
Refundacja dotyczy wszystkich wskazań lekarskich do stosowania środka farmakologicznego Biseptol.
Podstawowe składniki leku to substancje czynne sulfametoksazol i trimetoprim. Ich zawartość różni się w zależności od wybranego wariantu leku, jednak zawsze występują w skojarzeniu 5:1. Ponadto w każdej tabletce znajdują się takie substancje pomocnicze jak: stearynian magnezu, skrobia ziemniaczana, talk i alkohol poliwinylowy. Dodatkowo w wariancie Biseptol 960 mg znajduje się karboksymetyloskrobia sodowa.
Stosowanie preparatu Biseptol wskazane jest w kilku określonych sytuacjach. Przeznaczony jest w przypadku zakażeń bakteryjnych. Stosuje się go w przypadku takich schorzeń jak:
Zastosowanie leku złożonego Biseptol powinno być rekomendowane przez lekarza prowadzącego, który wcześniej powinien przeprowadzić niezbędne badania.
Za działanie leku Biseptol odpowiadają zawarte w nim substancje czynne. Obie oddziałują bezpośrednio na ten sam łańcuch przemian biochemicznych. Dzięki temu wyzwalane jest skuteczne działanie przeciwbakteryjne. Jednocześnie w organizmie pacjenta następuje spowolnienie rozwoju oporności bakteryjnej. Stosowanie leku rekomendowane jest wtedy, gdy pacjent zmaga się z zakażeniem bakteryjnym wywołanym przez bakterie wrażliwe na Biseptol.
Substancje czynne leku szybko wchłaniają się bezpośrednio z przewodu pokarmowego pacjenta. W zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu, największe stężenie leku występuje w okresie 1-4 godzin po przyjęciu tabletki. Sulfametoksazol i trimetoprim osiągają stężenie lecznicze w wielu tkankach i płynach ustrojowych pacjenta.
Preparat ten powinien być stosowany tylko zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie ustalane jest w sposób indywidualny i zależy od rodzaju schorzenia. W przypadku osób dorosłych standardowe dawkowanie wygląda następująco:
Lek Biseptol w postaci tabletek można stosować u dzieci od 6. roku życia. W przypadku młodszych pacjentów rekomenduje się lek w postaci zawiesiny doustnej (od 2. miesiąca życia).
W przypadku dzieci powyżej 12. roku życia stosuje się takie samo dawkowanie jak u osób dorosłych. U dzieci od 6. do 12. roku życia przy ostrym zapaleniu ucha środkowego, zakażeniu przewodu pokarmowego lub zakażeniu dróg moczowych stosuje się 6 mg trimetoprimu i 30 mg sulfametoksazolu/kg mc. na dobę w 2 dawkach podzielonych co 12 godzin. Oznacza to, że dawka uzależniona jest od masy ciała młodego pacjenta.
Lek w postaci zawiesiny doustnej stosuje się wg dawkowania:
Biseptol to lek, który należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Najdłuższa kuracja powinna trwać do 14 dni. W niektórych przypadkach lekarz może podjąć decyzję o dłuższym leczeniu trwającym nawet 21 dni.
Występują określone przeciwwskazania do stosowania preparatu Biseptol. Nie należy go przyjmować wtedy, jeżeli u pacjenta występują:
Ponadto szczególne środki ostrożności warto zachować w przypadku pacjentów, u których:
Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem. Ten powinien mieć kompleksową wiedzę na temat obecnego stanu zdrowia pacjenta, a także historii jego chorób.
Podczas przyjmowania leku Biseptol mogą wystąpić skutki uboczne. Ich rodzaj oraz skala nasilenia zależą od indywidualnych predyspozycji organizmu. Zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych dotyczy:
Przykładowe działania niepożądane związane ze stosowaniem preparatu Biseptol to m.in.:
Szczegółowy wykaz potencjalnych działań niepożądanych znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania przez producenta. Jeżeli w czasie stosowania leku pacjent zauważy niepokojące symptomy, to powinien niezwłocznie poinformować o nich lekarza.
Pacjent powinien poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych obecnie oraz w niedalekiej przeszłości lekach. Środek Biseptol może wchodzić w interakcje z innymi lekami i zmieniać ich działanie. Dotyczy to przede wszystkim leków, w których składzie znajdują się takie substancje jak:
Ponadto preparat Biseptol może zmieniać działanie:
Na rynku dostępne są zamienniki dla leku Biseptol. Decyzję o ich zastosowaniu powinien podjąć lekarz. Dostępne opcje to preparaty Bactrim oraz Trimesolphar.
Lek Biseptol należy przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC oraz w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Leku Biseptol nie można kupić bez recepty. Dostępny jest w ograniczonej sprzedaży tylko na receptę.
Tak. Lek Biseptol to antybiotyk, który stosowany jest w przypadku infekcji bakteryjnych.
W trakcie przyjmowania leku Biseptol rekomendowane jest stosowanie probiotyków.
Nie. Preparat Biseptol jest lekiem przeciwbakteryjnym i nie wykazuje działania przeciwzapalnego.
Nie. Lek Biseptol nie zawiera w sobie penicyliny.
Nie wykazano bezpośredniego wpływu alkoholu na działanie leku Biseptol. Jednocześnie w trakcie terapii warto ograniczyć spożywanie alkoholu, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Lek Biseptol może powodować negatywne objawy u kobiet w ciąży. Decyzja o jego zastosowaniu ma charakter indywidualny. Lekarz musi stwierdzić, że korzyści z tym związane znacznie przewyższają ewentualne ryzyko. Jeżeli to możliwe, to zaleca się stosowanie innej terapii.
Substancje czynne przenikają do mleka matki. W związku z tym nie należy stosować preparatu Biseptol w okresie karmienia piersią. Jeżeli to konieczne, to rekomenduje się zaprzestanie karmienia na czas trwania terapii oraz niedługo po niej.