Nefrolog online
Nefrolog jest specjalistą w dziedzinie nefrologii, co znaczy, że w pracy ma do czynienia z diagnostyką i leczeniem chorób nerek oraz układu moczowego. Lista tych schorzeń jest bardzo długa, jednak nefrolog zajmuje się najczęściej ostrymi i przewlekłymi stanami związanymi z funkcjonowaniem nerek, a także często występującymi i nawracającymi zakażeniami dróg moczowych. Pacjenci, którzy potrzebują porady z zakresu nefrologii coraz częściej wybierają konsultacje online, ponieważ dają możliwość łatwego i szybkiego kontaktu z lekarzem bez konieczności wychodzenia z domu. Taka forma wizyty u nefrologa jest wygodna dla wszystkich, nie tylko dla osób zaawansowanych technologicznie.
Czym się zajmuje lekarz nefrolog?
Nefrolog to najczęściej specjalista chorób wewnętrznych lub pediatrii, który ukończył ponadto program specjalizacyjny w zakresie nefrologii. Zajmuje się różnicowaniem chorób nerek i układu moczowego oraz ich leczeniem. Równie często można się spotkać z sytuacją, w której internista, który zdobył doświadczenie zawodowe w klinice nefrologii, pracuje z pacjentami ze schorzeniami nerek. Do najczęstszych chorób, z którymi lekarz nefrolog ma na co dzień do czyniena należą:
- kamica nerkowa
- kłębuszkowe zapalenie nerek
- nefropatia cukrzycowa
- zespół nerczycowy
- ostra i przewlekła niewydolność nerek
- nadciśnienie tętnicze jako powikłanie nefrologiczne chorób przewlekłych
Oprócz powyższych nefrolodzy zajmują się leczeniem chorób genetycznych, które powodują nieprawidłowości w pracy nerek, są to m.in. zespół Alporta, choroba Fabry’ego, cystynuria czy też zwyrodnienie wielotorbielowate nerek.
Do kompetencji nefrologa należy także dializoterapia, czyli metoda leczenia nerkozastępczego u pacjentów z nieprawidłowo funkcjonującymi nerkami oraz opieka nad chorymi po przeszczepach.
Objawy chorób nerek i układu moczowego - kiedy zgłosić się do lekarza?
Tak jak w przypadku wielu innych schorzeń, choroby nerek mogą przebiegać bezobjawowo przez dłuższy czas, co niestety prowadzi często do ich rozwoju i opóźnia zastosowanie odpowiedniego leczenia. Najczęściej pacjenci, którzy zauważą u siebie objawy ze strony układu moczowego, zgłaszają do lekarza rodzinnego, a następnie, w razie jakichkolwiek wątpliwości, są kierowani do nefrologa. Do głównych dolegliwości zgłaszanych przez pacjentów, które mogą wskazywać na nieprawidłowości w pracy nerek lub dróg moczowych, zalicza się:
- ból lub pieczenie cewki moczowej podczas oddawania moczu
- zmiana barwy, zapachu moczu
- krwiomocz
- zaburzenia oddawania moczu, do których zaliczamy: częstomocz, bezmocz, skąpomocz, wielomocz, a także nykturię, czyli częste oddawanie moczu w nocy
- bóle w okolicy lędźwiowej
Niekiedy dolegliwościom ze strony nerek i układu moczowego towrzyszą inne objawy, które często mogą być bagatelizowane przez pacjentów. Należą do nich:
- nudności
- ogólne osłabienie, zmęczenie
- obrzęki
- wysokie ciśnienie krwi
- utrata apetytu
W celu postawienia dobrej diagnozy nefrolog może zlecić wykonanie podstawowych badań krwi oraz badania moczu. W badaniu ogólnym moczu ocenia się jego barwę, odczyn pH, obecność białka, poziom glukozy, ciał ketonowych oraz liczbę krwinek czerwonych, leukocytów, wałeczków i kryształów. Natomiast jeśli chodzi o badania krwi, do wskaźników, które są sprawdzane należą: morfologia, GFR, kreatynina, mocznik, gazometria oraz stężenia sodu, potasu, wapnia, fosforu i chlorków.
Nefrolog online - jak wygląda e-wizyta?
Konsultacja nefrologiczna online rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu z pacjentem, skupiającego się na zgłaszanych objawach. Należy przygotować wyniki badań krwi i moczu, jeśli zostały wcześniej wykonane, ponieważ lekarz zapyta o nie w trakcie teleporady. Nefrolog online z pewnością spyta o występowanie chorób przewlekłych, o przyjmowane leki, a także czy ktokolwiek z rodziny pacjenta obecnie lub w przeszłości zmagał się z chorobami nerek lub układu moczowego. W trakcie konsultacji lekarz omawia wyniki badań moczu i krwi i tłumaczy na czym polegają ewentualne nieprawidłowości.
Jeśli na podstawie wywiadu oraz wyników badań nefrolog online nie jest w stanie zdiagnozować lub ma pewne wątpliwości, może skierować pacjenta na dodatkowe badania, które pozwolą postawić pewne rozpoznanie. Do badań stosowanych w diagnostyce chorób nerek należą:
- USG nerek i układu moczowego
- Urografia, czyli badanie z użyciem RTG po podaniu dożylnie kontrastu, pozwalające zobrazować układ moczowy
- biopsja nerki
Konsultacja online – dlaczego warto skorzystać z teleporady?
Teleporada jest coraz częściej wybieraną formą kontaktu z lekarzem. Konsultacja online u nefrologa daje możliwość szybkiego i wygodnego omówienia problemu zdrowotnego ze specjalistą. Pacjenci korzystają z e-wizyt, ponieważ mogą dzięki temu zaoszczędzić dużo czasu, a także uniknąć czekania w poradniach, gdzie w kontakcie z innymi chorymi łatwo zarazić się np. grypą, koronawirusem. W trakcie wizyty online nefrolog może wypisać e-receptę, wystawić skierowanie na dodatkowe badania lub zwolnienie lekarskie, jeśli pacjent z powodu choroby nie jest w stanie pracować.
Jeśli dokucza ci problem, wskazujący na chorobę nerek lub dróg moczowych, nie zwlekaj i umów się na konsultację z naszym specjalistą i uzyskaj profesjonalną pomoc lekarską od nefrologa online.
FAQ – najczęściej zadawane pytania:
Źródła:
- Hruska K.A., Bech A.M., Nephrolithiasis. W: Schrier R. (red.). Diseases of the Kidney and Urinary Tract, Lippincott Wi- liams & Wilkins, Philadelphia, 2007; 717–741
- Myśliwiec M., Brzóska Sz. Kamica moczowa. W: Myśliwiec M. (red.). Choroby nerek. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2008; 371–380.
Zapraszamy do skorzystania z naszych usług
Zachęcamy do skorzystania z naszej innowacyjnej usługi zdalnych konsultacji medycznych, dzięki czemu zapewnisz sobie profesjonalną usługę medyczną bez względu na to, gdzie aktualnie przebywasz. O Twoje zdrowie zadbają renomowani specjaliści, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, na wyjeździe służbowym, czy też na wakacjach. Wypełnij formularz, opłać e-konsultację i poczekaj na telefon od naszego lekarza.
Każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu lub zdrowiu pacjenta, dlatego stosuj się do wskazań naszego specjalisty. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, to skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.