Najpopularniejsze leki na refluks

Polprazol
Cena: 69zł, kolejna wizyta -20%

Uzyskaj receptę online

  • Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
Cena: 99zł, kolejna wizyta -20%

Wybierz specjalizację

  • Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
  • Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
  • Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Refluks
Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Refluks żołądkowo-przełykowy - co to takiego?

Refluks żołądkowo przełykowy nazywany jest często po prostu chorobą refluksową przełyku. To powszechny stan chorobowy, który może dotyczyć osób w naprawdę różnym wieku. Objawy refluksu pojawiają się najczęściej w krajach rozwiniętych, gdzie narażonych na nie jest nawet czterdzieści procent osób! Tak uciążliwe dolegliwości pojawiają się codziennie nawet u dziesięciu procent społeczeństwa, które cierpi na refluks.

Na czym polega refluks żołądkowo przełykowy?

Choroba refluksowa przełyku pojawia się wówczas, gdy następuje zarzucanie treści żołądkowej do przełyku. Dzieje się tak dlatego, że dolny zwieracz przełyku nie funkcjonuje w sposób prawidłowy. Refluks może pojawiać się u zdrowych osób każdego dnia, jednak nie są to objawy, na które zwraca się zazwyczaj uwagę. W momencie jednak, gdy dolegliwości staną się uciążliwe bądź jeśli z uwagi na pojawienie się objawów refluksu wytworzą się inne powikłania, wówczas świadczy to o przechodzeniu choroby refluksowej przełyku.

Jak funkcjonuje dolny zwieracz przełyku?

Osoby zdrowe posiadają dolny zwieracz przełyku, który rozkurcza się w czasie spożywania posiłku, dzięki czemu jedzenie przedostaje się bezpośrednio do żołądka. Po tym, jak żołądek zostanie napełniony, dolny zwieracz przełyku kurczy się – po to jedynie, by treść żołądkowa nie przedostała się na powrót do przełyku. Obniżona wydolność dolnego zwieracza przełyku sprawia, że kwaśna treść z żołądka cofa się i przemieszcza do górnego odcinka przewodu pokarmowego. Powstaje wówczas refluks, który może mieć naprawdę uciążliwe objawy.

Kiedy pojawia się refluks żołądkowo przełykowy?

Refluks żołądkowo przełykowy może pojawić się już u niemowląt. Duże porcje pożywienia jakie przyjmuje dziecko sprawiają, że w niewielkim żołądku pokarm po prostu wraca do przełyku. Cały układ pokarmowy u dzieci – w tym również dolny zwieracz przełyku, dopiero się rozwija. Prawidłowa długość oraz odpowiednia siła skurczu tej części pojawia się dopiero z czasem – nawet po kilkunastu miesiącach życia. Niewykształcony do końca dolny zwieracz przełyku wpływa na cofanie się treści żołądkowej do przełyku, co potocznie nazywane jest również ulewaniem. Refluks tego typu nie daje poważniejszych objawów, chociaż warto przedyskutować tę kwestię ze swoim lekarzem.

Przyczyny choroby refluksowej przełyku

Chorobę refluksową przełyku charakteryzuje przede wszystkim to, że może ona mieć naprawdę wiele różnych przyczyn. Refluks żołądkowo przełykowy może pojawić się na przykład na skutek zaburzeń anatomicznych, przyjmowanych leków, a także niezdrowego trybu życia. Objawy refluksu są wówczas charakterystyczne, dlatego nie sposób pomylić go z innym schorzeniem.

Choroba refluksowa pojawia się szczególnie u osób, które mają nadwagę bądź otyłość. Objawy choroby przełyku pojawiają się również z uwagi na palenie papierosów. Nikotyna może znacząco zaostrzać objawy refluksu. Zaprzestanie palenia tytoniu może zniwelować niepożądane dolegliwości, które daje refluks. Objawy w chorobie refluksowej przełyku pojawiają się również u osób z cukrzycą bądź astmą.

Refluks żołądka pojawia się również z uwagi na przyjmowane leki. Mowa tu przede wszystkim o preparatach z nikotyną, amlodypiną, teofiliną czy atropiną. Dolegliwości związane z objawami choroby refluksowej przełyku występują często po przyjęciu preparatów przeciwbólowych z ibuprofenem, a także u pacjentów, którzy stosują niektóre leki przeciwdepresyjne. Refluks żołądka może pojawić się także w czasie leczenia cukrzycy lub w czasie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Przepuklina rozworu przełykowego

Ten stan chorobowy bardzo często odpowiada za objawy refluksu. Przepuklina rozworu przełykowego polega na tym, że górna część żołądka znajduje się po prostu w niewłaściwym miejscu, przez co treść żołądkowa cofa się bezpośrednio do przełyku. Choroba refluksowa przełyku, która jest następstwem przepukliny rozworu przełykowego, pojawia się najczęściej u osób otyłych, a także tych pracujących fizycznie. Dieta w celu zmniejszenia masy ciała, a także odpowiednia diagnoza i farmakoterpia z pewnością pozwolą uniknąć tego typu uciążliwego stanu, który daje refluks.

Inne przyczyny choroby refluksowej przełyku

Przyczyny refluksu mogą dotyczyć także siedzącego trybu życia oraz długotrwałego stresu. Odczuwanie silnego napięcia nerwowego nie sprzyja przecież prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu. Silny stres zwiększa dodatkowo wystąpienie innych zaburzeń związanych z układem pokarmowym – może pojawić się na przykład zaburzenie perystaltyki jelit czy zapalenie przełyku, a także opisywany refluks. Objawy refluksu żołądkowo przełykowego mogą dotyczyć także osób z nieprawidłowym funkcjonowaniem żołądka – na przykład schorzeniami związanymi z upośledzonym opróżnianiem żołądka bądź też jego nadmiernym rozszerzeniem.

Rodzaje choroby refluksowej

Objawy refluksu żołądkowo przełykowego mogą prowadzić do poważnych powikłań. Leczenie takiego stanu jest zatem konieczne. Żeby jednak odpowiednio dobrać leki bądź terapię, konieczna będzie pełna diagnostyka schorzenia.

Refluks dwunastniczo-żołądkowy

Choroba refluksowa przełyku to jeden z wielu refluksów, na które może cierpieć pacjent. Istnieje bowiem również refluks dwunastniczo żołądkowy, który pojawia się na skutek cofania się treści jelitowej do żołądka. Zawarty w żołądku kwas solny zawiera w sobie żółć, która powoduje uszkodzenie delikatnej błony śluzowej żołądka. Wpływa ona także na nasilenie stresu oksydacyjnego, co z kolei prowadzi do uszkodzenia DNA. Refluks tego typu może prowadzić do poważnych powikłań – pojawia się między innymi ryzyko wystąpienia raka gruczołowego przełyku.

Refluks krtaniowo gardłowy

Choroba tego typu polega na zarzucaniu treści żołądkowej nie tylko do przełyku, ale również znacznie wyżej położonych części, czyli do górnego odcinka przewodu pokarmowego. Refluks obejmuje zazwyczaj gardło oraz krtań, czasem zdarzają się również okolice jamy ustnej oraz zatok. Pojawia się wówczas ból gardła i jamy ustnej, a także suchy kaszel; możliwe jest także zapalenie zatok przynosowych.

Zarówno gardło, jak i jama ustna oraz zatoki mają niezwykle cienką i delikatną śluzówkę, która jest nieprzystosowana do ochrony przed kwaśnym stanem treści żołądkowej. Nawet niewielka jej ilość może powodować ogromne podrażnienie krtani oraz gardła, a także zapalenie zatok przynosowych. Oprócz wymienionych wyżej objawów dotyczących górnego odcinka przewodu pokarmowego, refluks może spowodować także problemy z przełykaniem, a nawet uczucie pieczenia i ściśnięcia w gardle. Palenie tytoniu ma ogromny wpływ na rozwój tego schorzenia, zatem zaprzestanie palenia tytoniu oraz wdrożenie odpowiedniej diety – na przykład w celu zmniejszenia masy ciała, na pewno pozwoli przynajmniej w niewielkim stopniu uporać się z takimi dolegliwościami, jakie daje na co dzień refluks.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Objawy refluksu

Refluks oraz jego objawy mogą mieć naprawdę różne nasilenie. Część osób chorujących na to schorzenie ma dość łagodne dolegliwości, które pojawiają się jedynie w określonych okolicznościach. Inni z kolei doświadczają dość uciążliwych objawów, które uniemożliwiają w wielu przypadkach normalne funkcjonowanie. W takiej sytuacji wizyta u lekarza jest absolutną koniecznością; wczesne wykrycie choroby może pomóc ją przynajmniej częściowo wyeliminować. Skuteczne leczenie dolegliwości, jakie daje refluks, musi być jednak poprzedzone przeprowadzeniem badań oraz szczegółowego wywiadu z pacjentem.

Jakie są najczęstsze objawy choroby refluksowej przełyku? Zarzucanie treści żołądkowej do przełyku może powodować przede wszystkim zgagę, czyli pieczenie za mostkiem. Uczucie pieczenia jest dość charakterystyczne i uciążliwe, zatem tego typu objawy, które daje refluks, są konieczne do wyeliminowania. Z powodu cofania treści żołądkowej do przełyku chory może również odczuwać posmak kwasu w tylnej części jamy ustnej; refluks żołądka to także odczuwanie bólu w klatce piersiowej oraz odbijanie.

Objawy refluksu żołądkowo przełykowego to również przewlekły kaszel oraz chrypka. Są one dość nietypowe i mogą świadczyć równie dobrze o jakimś innym schorzeniu, jednakże często występują właśnie z powodu tego schorzenia przewodu pokarmowego. Ból w klatce piersiowej oraz uczucie cofania, które utrzymują się przez dłuższy czas, są wyraźnym sygnałem do tego, aby skorzystać jak najszybciej z porady lekarza, gdyż prawdopodobnie pojawił się refluks.

Warto jeszcze dodać, że chorzy na refluks żołądkowo przełykowy znacznie częściej chorują na schorzenia górnej części układu oddechowego. Mogą pojawić się u nich zapalenie krtani, płuc czy gardła. Schorzenie górnego odcinka przewodu pokarmowego może spowodować także problemy z oddychaniem czy wymioty – zwłaszcza, jeśli objawy refluksu są nasilone.

Objawy choroby refluksowej przełyku pogłębiają się w pozycji leżącej, a także podczas pochylania się i parcia. W niektórych przypadkach uciążliwe dolegliwości, jakie daje refluks, mogą pojawić się po spożyciu danej potrawy, której składniki na przykład podrażniają żołądek czy śluzówkę przełyku.

Objawy refluksu - refluks u niemowląt i dzieci

Refluks u niemowląt daje nieprzyjemne objawy, które mają związek z ulewaniem się. Uporczywe dolegliwości tego typu mogą niestety prowadzić do słabego przyrostu masy ciała u dziecka. Może ono mieć także problemy z przełykaniem oraz odgięciowe ułożenie ciała, czyli silne wyginanie główki do tyłu. Niemowlę odczuwa wówczas niepokój podczas karmienia, co jest również bardzo charakterystyczne dla choroby refluksowej przełyku.

Objawy alarmowe

Refluks może w niektórych przypadkach prowadzić do poważnych powikłań. Krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, zmniejszenia masy ciała, rany jamy ustnej, jak również zaburzenia połykania czy częste zachłyśnięcia to sygnał, którego nie wolno lekceważyć. Takie objawy alarmowe to znak, by jak najszybciej udać się do lekarza.

Dolegliwości związane z chorobą refluksową przełyku charakteryzują się okresami zaostrzeń oraz remisji. Leczenie – nawet jeśli jest zaawansowane, może wyciszyć objawy, jakie daje refluks, na jakiś czas; niestety, mogą one wrócić do pacjenta.

Refluks żołądkowo-przełykowy - diagnostyka

Aby zdiagnozować refluks żołądkowo przełykowy konieczna będzie wizyta u lekarza. Przewlekły kaszel, a także ból w klatce piersiowej na skutek zarzucania treści żołądkowej do przełyku to objawy refluksu, które z pewnością rozpozna każdy lekarz.

Uciążliwy ból w klatce piersiowej może być również objawem problemów około sercowych. Lekarz powinien zatem zalecić szereg badań, które wykluczą ten stan i wskażą na refluks.

Jak jeszcze diagnozuje się refluks żołądka? Istnieje możliwość przeprowadzenia badania z wykorzystaniem leków. Stosuje się wówczas inhibitory pompy protonowej. Wynik takiego testu pozwala jednoznacznie stwierdzić, że dany pacjent cierpi na refluks żołądkowo przełykowy. W niektórych przypadkach niezbędne będzie badanie endoskopowe. Gastroskopia konieczna jest szczególnie wtedy, gdy u pacjenta wystąpią objawy alarmowe czy duże nasilenie objawów choroby refluksowej przełyku, które znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie.

Badanie endoskopowe powinno być przeprowadzone również wtedy, gdy u pacjentów występuje duże ryzyko wystąpienia refluksu w ciężkiej postaci. Refluks żołądkowo przełykowy może pojawić się przede wszystkim u pacjentów płci męskiej, którzy mają ponad pięćdziesiąt lat i znaczną nadwagę. Badanie endoskopowe pozwala sprawdzić stan błony śluzowej przełyku, a także określić stopień zaawansowania choroby czy też znaleźć inne zmiany w obrębie przewodu pokarmowego, które wskazują bezpośrednio na refluks.

Badanie endoskopowe to nie jest standardowe badanie przełyku; w obrazie wyniku badania nie da się bowiem stwierdzić obecności nadżerek błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego, które mogą pojawić się właśnie z uwagi na refluks żołądkowo przełykowy.

Inne badania

Uzupełnieniem badania endoskopowego może być wykonanie pH-metrii. Dzięki temu lekarz będzie w stanie ocenić, jak duże jest stężenie kwasu solnego w żołądku pacjenta. To właśnie ta substancja odpowiada za uczucie pieczenia oraz ból klatki piersiowej. Lekarz może zadecydować również o przeprowadzeniu innych badań żołądka i przełyku, które będą pomocne w postawieniu odpowiedniej diagnozy i znalezieniu najbardziej skutecznej formy terapii, która wyeliminuje refluks.

Warto pamiętać, że refluks żołądkowo przełykowy może dawać objawy, które występują także przy innych schorzeniach. Znalezienie przyczyny choroby refluksowej przełyku oraz wyeliminowanie dolegliwości może być zatem dość skomplikowane. Konsultacje ze specjalistą będą zatem konieczne.

Leczenie refluksu

Choroba refluksowa przełyku może być sporym utrapieniem, a co gorsze – prowadzić również do zaburzenia połykania oraz wielu innych groźnych powikłań. Leczenie refluksu jest zatem konieczne – zwłaszcza, że w wielu przypadkach da się skutecznie zmniejszyć objawy, jakie daje refluks.

Leczenie refluksu to nie tylko leczenie farmakologiczne, czyli leki dostępne bez recepty bądź wyłącznie za jej okazaniem. W przypadku refluksu istnieje również leczenie niefarmakologiczne, które obejmuje między innymi zmianę stylu życia. W niektórych przypadkach zmniejszyć objawy, jakie daje refluks, można wyłącznie chirurgicznie.

Zmiana stylu życia

Choroba refluksowa przełyku może nieco złagodzić swoje objawy wówczas, gdy pacjent zdecyduje się nieco zmienić swoje nawyki. Warto wziąć pod uwagę przede wszystkim zmniejszenia masy ciała, gdyż nadprogramowe kilogramy sprzyjają występowaniu objawów refluksu. Zapobieganie cofania się treści pokarmowej do przełyku to także spożywanie posiłków mniejszych, ale częściej. Warto również obserwować, które pokarmy oraz ewentualne składniki dań wywołują uczucie pieczenia. Choroba refluksowa uaktywnia się zwłaszcza wtedy, gdy pacjent spożywa alkohol, słodycze bądź ciężkostrawne posiłki. Ograniczenie spożycia takich produktów z pewnością przyniesie poprawę w cofaniu się treści żołądkowej do przełyku.

Objawy refluksu przełyku można nieco złagodzić za pomocą odpowiedniego odpoczywania. W czasie leżenia warto bowiem ułożyć głowę nieco wyżej niż reszta ciała. Spanie na podłożu, które jest płaskie, sprzyja niestety cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Choroba refluksowa może być mniej uciążliwa również wtedy, gdy chory zdecyduje się nie spożywać posiłków na dwie lub trzy godziny przed planowanym snem.

Bardzo istotna zmiana, która może w pewnym stopniu wyleczyć refluks, to rezygnacja ze spożywania alkoholu, a także zaprzestanie palenia tytoniu. Nikotyna, a także alkohol wpływają bowiem na wydzielanie kwasu solnego w żołądku, co przyspiesza i nasila objawy refluksu.

Osoby, które cierpią z powodu choroby refluksowej przełyku, powinny również unikać obcisłych ubrań. Wywierają one bowiem nacisk na żołądek, co sprzyja objawom, jakie daje refluks.

Refluks żołądkowo przełykowy można również złagodzić za pomocą aktywności fizycznej. Umiarkowany wysiłek nie powinien jednak zakładać schylania się czy wykonywania skłonów tułowia, gdyż tego typu czynności mogą nasilić występowanie objawów choroby refluksowej przełyku. Regularne ćwiczenia z kolei mogą pomóc w zredukowaniu masy ciała, ale też wzmocnią one barierę refluksową, która zapobiegnie uciążliwym dolegliwościom.

Refluks może również uaktywniać się podczas długotrwałego stresu. Warto zatem znaleźć jakiś sposób na rozładowanie negatywnych emocji i napięć, gdyż taki stan wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu.

Choroba refluksowa przełyku - domowe sposoby

Istnieje kilka metod, które mogą złagodzić objawy choroby refluksowej przełyku. Ochrona przed zgagą i uczuciem kwaśności w jamie ustnej możliwa jest na przykład po zastosowaniu kleiku z siemienia lnianego. Siemię działa w ten sposób, że powleka błonę śluzową warstwą ochronną, dzięki czemu nieprzyjemne objawy choroby refluksowej przełyku mogą być znacznie mniej odczuwalne w gardle oraz całym układzie pokarmowym.

Innym domowym sposobem na refluks żołądkowo przełykowy jest spożywanie migdałów lub zimnego mleka. Warto jednak pamiętać, że takie sposoby mogą być stosowane przez pacjentów, którzy zmagają się z lekkimi objawami choroby refluksowej przełyku. Refluks w większym natężeniu będzie raczej trudno wyeliminować poprzez spożywanie wybranych produktów. Dokuczliwe objawy, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem.

Refluks a przyjmowane leki

Objawy choroby refluksowej przełyku mogą pojawić się również na skutek przyjmowania leków. Może pojawić się wówczas pieczenie za mostkiem, odbijanie, a także ból klatki piersiowej. O tym, że objawy refluksu pojawiają się po przyjęciu któregoś z leków, należy również niezwłocznie poinformować lekarza. W wielu przypadkach gdy występuje refluks, można bowiem znaleźć odpowiedni zamiennik, który będzie działał równie skutecznie, nie wpływając jednak na uciążliwe dolegliwości związane z chorobą refluksową przełyku.

Choroba refluksowa przełyku - leczenie farmakologiczne

Refluks to na tyle uciążliwe schorzenie, że jego leczenie jest często konieczne do tego, by móc normalnie funkcjonować. Jakie preparaty stosuje się najczęściej? Lekarze przepisują swoim pacjentom zazwyczaj leki, które mają za zadanie zobojętnić, a także zahamować wydzielanie kwasu solnego przez komórki żołądka.

Refluks żołądkowo przełykowy można zatem złagodzić za pomocą antagonistów receptorów histaminowych H2 oraz leków powlekających, które działają bezpośrednio na błonę śluzową przełyku. Preparaty tego typu szybko łagodzą objawy refluksu i przynoszą ulgę. W ich składzie najczęściej znaleźć można sole wapnia, magnezu czy glinu. Warto jednak podkreślić, że o ile przynoszą faktyczną poprawę, o tyle działają na refluks dość krótko. Nie wpływają również na łagodzenie stanów zapalnych, które wywołał refluks żołądkowo przełykowy.

Dobrym lekiem na refluks jest również alginian. Preparaty z tą substancją tworzą barierę mechaniczną, dzięki której treść żołądkowa nie cofa się do przełyku. Do leczenia objawów choroby refluksowej przełyku stosuje się często także środki, które powlekają śluzówkę warstwą ochronną. Mowa tu o takich substancjach, jak kwas hialuronowy, siarczan chondroityny czy poloksamer 407. Sprzyjają one również również gojeniu się uszkodzeń błony śluzowej przełyku, które może spowodować właśnie choroba refluksowa.

Refluks żołądka eliminuje się także poprzez stosowanie leków IPP. To dość popularne inhibitory pompy protonowej, które hamują wydzielanie kwasu solnego przez komórki żołądka. Preparaty te stosuje się również w przypadku, gdy objawy związane z chorobą refluksową przełyku są nasilone. Substancje odpowiedzialne za hamowanie wydzielania kwasu solnego w żołądku to między innymi omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol, dekslanzoprazol, a także rabeprazol. W większości są one dość dobrze tolerowane przez chorych na refluks, a także skuteczne. Jeśli chodzi o leczenie choroby refluksowej przełyku, należy jednak zdać się całkowicie na opinię lekarza. Samodzielne przyjmowanie jakichkolwiek leków – nawet tych, które dostępne są bez recepty, jest w wielu przypadkach niebezpieczne. Konsultacja z lekarzem będzie zatem naprawdę konieczna!

Leczenie za pomocą inhibitorów pompy protonowej trwa około ośmiu tygodni. Kolejne stosowanie tych leków może być konieczne w przypadku zaostrzenia objawów. U większości pacjentów, mimo stosowania leczenia, objawy mogą nawracać. W wielu przypadkach lekarze zlecają terapię ciągłą, która polega na tym, że inhibitory pompy protonowej przyjmuje się bez przerwy. Warto jeszcze podkreślić, że w przypadku choroby refluksowej przełyku, leki te mogą stosować również kobiety w ciąży. Pojawienie się takich objawów choroby, jak uczucie pieczenia, suchy kaszel, ból klatki piersiowej czy zaburzenia połykania, to znak, że mogła pojawić się choroba refluksowa. Na początku warto jednak wprowadzić znaczące zmiany w diecie oraz stylu życia. Jeżeli mimo to choroba refluksowa przełyku się rozwija, a nieprzyjemne dolegliwości nadal się pojawiają, wówczas pomocne będą inhibitory pompy protonowej. Stosuje się je zazwyczaj od trzydziestu do sześćdziesięciu minut przed śniadaniem.

Emanera a choroba refluksowa przełyku

Lek Emanera zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego, zatem jest stosowany właśnie na refluks. Substancja czynna tego leku to ezomeprazol, który przyjmuje w tym wypadku postać dwuwodnej soli magnezowej. Tabletki Emanera to inhibitory pompy protonowej, które dostępne są wyłącznie na receptę. Kapsułki dojelitowe tego typu można znaleźć w dawkach 20 mg oraz 40 mg.

Co ciekawe, Emanera nie jest probiotykiem, ale leki te należą do dokładnie tej samej grupy leków osłonowych. Pacjenci, u których występuje choroba refluksowa, mogą być jednak uczuleni na składniki leku, zatem watro być ostrożnym. Szczególnie uważni powinni być chorzy, u których podejrzewa się występowanie choroby wrzodowej żołądka. Nawracające wymioty w związku z wracaniem treści żołądkowej do przełyku – zwłaszcza o krwistym zabarwieniu, to stan, który powinien być jak najszybciej diagnozowany. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia raka, a stosowanie Emanery może skutecznie ukrywać jego objawy.

Choroba refluksowa przełyku - Lanzul

Innym lekiem, również dostępnym na receptę, jest Lanzul. To jeden z wielu dostępnych na rynku farmaceutycznym inhibitorów pompy protonowej. Lek ten wpływa na blokowanie enzymu, czyli pompy protonowej w komórkach błony śluzowej żołądka. Dzięki temu hamuje on wydzielanie kwasu solnego. Zmniejszenie kwasowości żołądka sprawia, że objawy, jakie daje choroba refluksowa przełyku, nie są już tak uciążliwe. Stopień działania tego leku zależy w dużej mierze od dawki.

Substancja czynna leku, czyli lanzoprazol, stosuje się doustnie. Tabletki mają postać dojelitową i wchłaniają się szybko z dwunastnicy. Maksymalne stężenie substancji we krwi osiąga się już od 1,5 do 2 godzin po przyjęciu wybranej dawki. Warto jeszcze dodać, że spożywanie równocześnie pokarmu spowalnia znacząco wchłanianie lanoprazolu.

Zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego po przyjęciu dawki utrzymuje się nawet do dwudziestu czterech godzin. Całkowite ustąpienie objawów, jakie daje choroba refluksowa przełyku, możliwe jest po dwu lub czterotygodniowym leczeniu. Tego typu tabletki na refluks metabolizowane są głównie w wątrobie. Pacjenci u których choroba refluksowa przełyku występuje równocześnie z niewydolnością wątroby, konieczna będzie indywidualnie dostosowana dawka.

Refluks żołądkowo przełykowy - czy da się wyleczyć?

Leczenie objawów, jakie daje choroba refluksowa przełyku, możliwe jest wyłącznie z polecenia lekarza. Do wdrożenia odpowiedniego leczenia niezbędna będzie bowiem diagnostyka oraz szczegółowy wywiad z pacjentem na temat jego stanu zdrowia. Dopiero na podstawie takich informacji oraz wyników zleconych wcześniej badań, lekarz będzie w stanie dobrać odpowiednie dla pacjenta leczenie.

Warto pamiętać, że przyjmowanie leków bez konsultacji z lekarzem – nawet na pozór łagodnych inhibitorów pompy protonowej, może być naprawdę niebezpieczne. Wiele specyfików generuje bowiem skutki uboczne, które mogą być bardzo nieprzyjemne. Przyjmowanie leków na objawy, które daje refluks żołądkowo przełykowy, może zmniejszyć objawy refluksu, ale równocześnie maskować również znacznie poważniejszy problem. Lekarz w trakcie leczenia pacjenta z pewnością wykluczy najpierw istnienie poważniejszych schorzeń, zanim przystąpi do leczenia dolegliwości, które związane są z chorobą refluksową przełyku.

Choroba refluksowa przełyku - leczenie chirurgiczne

Refluks żołądkowo przełykowy w wielu przypadkach może dawać uciążliwe dolegliwości, których leki nie są w stanie wyeliminować. Taka sytuacja dotyczyć może nawet czterdziestu procent chorych! Jak zmniejszyć objawy refluksu? Istnieje możliwość wyeliminowania objawów choroby refluksowej przełyku za pomocą zabiegu chirurgicznego. Leczenie refluksu należy jednak zacząć od sprawdzenia, czy uczucie pieczenia oraz ból klatki piersiowej to na pewno refluks. Warto zatem wykonać dodatkowe badanie przełyku. Ból w klatce piersiowej może pojawić się również w przypadku, gdy pacjent cierpi na zapalenie płuc. Badanie przełyku pozwoli konkretnie sprawdzić, czy chory rzeczywiście ma refluks żołądkowo przełykowy.

Manometria przełyku

Jednym z najczęściej wykonywanych badań, które zleca się jeśli u pacjenta pojawia się choroba refluksowa przełyku, to manometria przełyku. Na czym polega? To specjalistyczne badanie, które pozwala na pomiar ciśnienia dolnego zwieracza przełyku oraz w obrębie mięśniówki przełyku. Manometria przełyku wykonywana jest najczęściej wtedy, gdy u pacjenta podejrzewa się przełyk Barretta lub wtedy, gdy występują u niego objawy alarmowe.

Zabiegi chirurgiczne

Na czym polega leczenie chirurgiczne w momencie, kiedy refluks zostanie już zdiagnozowany? W celu wyeliminowania objawów choroby refluksowej przełyku wykonuje się często fundoplikację laparoskopową. Zabieg polega na tym, że zszywa się tylną i przednią część żołądka, w wyniku czego powstaje mankiet. Zabieg taki sprawia, że dolny zwieracz przełyku zyskuje stabilność, a cofanie treści żołądkowej do przełyku jest zahamowane.

Leczenie refluksu za pomocą zabiegów chirurgicznych może być zlecone przez lekarza wówczas, gdy refluks żołądkowo przełykowy powoduje silne objawy. Uczucie pieczenia, ból w klatce piersiowej czy objawy alarmowe są sygnałem do tego, by wdrożyć właśnie ten typ leczenia. Refluks żołądkowo przełykowy nie zawsze da się wyleczyć za pomocą leków; nawet stosowane sumiennie inhibitory pompy protonowej mogą wcale nie wyeliminować objawów choroby.

Choroba refluksowa przełyku - powikłania

Brak leczenia objawów, jakie daje choroba refluksowa przełyku, może doprowadzić do poważnych powikłań. Zarzucanie treści żołądkowej do przełyku sprawia, że błona śluzowa górnego odcinku przewodu pokarmowego jest nieustannie narażona na szkodliwe działanie kwasu żołądkowego. Refluks żołądkowo przełykowy prowadzi zatem do stanu zapalnego, który może przerodzić się w poważniejszą chorobę. Zapalenie przełyku lub przełyk Barretta to choroby, które bardzo często występują właśnie przy refluksie. Może pojawić się również przepuklina rozworu przełykowego, która wymaga ingerencji chirurgicznej.

Zapalenie przełyku to jedno z wielu powikłań, jakie daje choroba refluksowa przełyku. W górnej częściej układu pokarmowego mogą pojawić się dodatkowo nadżerki, owrzodzenia oraz krwawienie. Często dochodzi także do przebicia wrzodu; refluks wpływa także na ryzyko wystąpienia raka.

Rak przełyku może wytworzyć się z uwagi na nadżerki, które występują właśnie na tym obszarze układu pokarmowego. Tego typu zmiany możliwe są do zobaczenia za pomocą wspomnianego już badania endoskopowego. Wiele osób cierpi również na zwężenie przełyku, a także przełyk Barretta. Refluks żołądkowo przełykowy wpływa bowiem niekorzystnie na nabłonek wyściełający przełyk, co może sprawić, że ulegnie on zniekształceniu. Przełyk Barretta jest dość groźnym powikłaniem, które wymaga często leczenia chirurgicznego. Podobnie jak zwężenie przełyku, stan taki może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Przełyk Barretta uznawany jest za stan przedrakowy, zatem pacjent musi być koniecznie pod obserwacją lekarza.

Jak uchronić się przed rozwojem takich powikłań? Konieczna będzie wizyta u lekarza już w momencie wystąpienia pierwszych niepokojących objawów. Warto od razu zaznaczyć, że jedynie kompleksowe leczenie tego schorzenia może przynieść jakieś efekty. Farmakoterapia oraz inne formy leczenia powinny być konsultowane z lekarzem, który wybierze najbardziej odpowiednią metodę uporania się z takimi uciążliwymi dolegliwościami. Stosowanie leków, które dostępne są bez recepty, mogą jedynie maskować objawy refluksu, nie eliminując wcale jego przyczyny. Brak skutecznego leczenia może doprowadzić do poważnych powikłań – na przykład przełyk Barretta bądź też wrzodów żołądka.

Potrzebujesz recepty?
Zamów konsultację

Refluks żołądkowo-przełykowy - jak mu zapobiegać?

Choroba refluksowa przełyku jest na tyle uciążliwa, że jej leczenie jest koniecznie! Refluks żołądkowo przełykowy wpływa bowiem niekorzystnie na jakość życia pacjenta. Dolegliwości pojawiają się zazwyczaj po posiłku, zatem pojawia się dyskomfort spowodowany właśnie spożywaniem rozmaitych dań czy przekąsek.

Chorzy na refluks powinni przede wszystkim pomyśleć o zmianie stylu życia. Należy dbać o prawidłową masę ciała, a także unikać używek – szczególnie negatywny wpływ na refluks ma palenie papierosów. Regularna aktywność fizyczna oraz zredukowanie stresu na pewno pomoże uporać się z objawami, jakie daje refluks.

W chorobie refluksowej przełyku ulgę może przynieść na przykład stosowanie diety śródziemnomorskiej. Obfituje ona bowiem w warzywa, ryby, a także produkty pełnoziarniste, które zapobiegają pojawieniu się dolegliwości, które wywołuje refluks. Warto zadbać również o jakość snu, a także komfort podczas jedzenia – nie powinno spożywać się bowiem pokarmów w pośpiechu, gdyż wpływa to znacząco na refluks.

Wizyta u specjalisty

Uczucie pieczenia, ból w klatce piersiowej, a także inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, mogą świadczyć o tym, że u pacjenta pojawił się refluks żołądkowo przełykowy. Choroba ta może być leczona na różne sposoby – o najbardziej odpowiedniej do danego przypadku metodzie zadecydować powinien lekarz.

Zdarza się jednak, że refluks żołądkowo przełykowy daje tak silne objawy, ze pacjent nie jest w stanie czekać kilka tygodni na wizytę u swojego lekarza prowadzącego. Przyjmowanie leków bez recepty nie jest jednak dobrym pomysłem, gdyż nie wyeliminują one w całości problemu, a jedynie złagodzą objawy, jakie daje refluks. Na szczęście oczekiwanie na konsultację z lekarzem przez kilka dni to już przeżytek. Pacjenci, którym towarzyszy refluks, mogą obecnie skorzystać z wizyty internetowej, na którą umawia się po prostu za pośrednictwem internetu.

Konsultacje online

Refluks to schorzenie, z którym trzeba udać się do specjalisty praktycznie od razu. Jak najszybsza wizyta u lekarza może sprawić, że przynajmniej w pewnym stopniu uda się zapanować nad tak uciążliwymi dolegliwościami. Wizyta online to idealne rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje szybkiej konsultacji ze specjalistą.

Porada taka odbywa się wyłącznie przez internet, zatem jedyne, co potrzeba do skorzystania z tej oferty, to komfortowe miejsce oraz dostęp do internetu. W czasie wizyty lekarz przeprowadzi ze swoim pacjentem szczegółowy wywiad na temat dolegliwości, a także całościowego stanu jego zdrowia. Na tej podstawie będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę oraz wskazać najskuteczniejszą metodę leczenia. Podczas wizyty przez internet specjalista może także wypisać receptę na lek – taki dokument uprawnia każdego pacjenta do wykupienia niezbędnych specyfików w dowolnej aptece.

Korzystanie z porady internetowej jest bardzo korzystne. Taka opcja zapewnia nie tylko komfort każdemu pacjentowi, ale również pozwala mu oszczędzić czas. Jeżeli zatem zaobserwujesz u siebie refluks, nie wahaj się – skorzystaj z naszej rewelacyjnej oferty.