Nietrzymanie moczu
Problemy z nietrzymaniem moczu dotyczą wielu osób. Problem ten nie zawsze jest jednak zgłaszany lekarzowi, a przecież istnieją naprawdę skuteczne metody na poradzenie sobie z tym stanem. Odpowiednie leczenie może nie tylko złagodzić objawy, ale również pozwoli na całkowite pozbycie się tego problemu.
Najpopularniejsze leki na nietrzymanie moczu
Uzyskaj receptę online
-
Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
-
Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Czy da się wskazać przyczynę nietrzymania moczu?
Ten niezwykle powszechny problem zwany jest również inkontynencją. Ważne, by pacjent uświadomił sobie, że nietrzymanie moczu ma związek nie tylko z pracą organizmu – problem ten dotyczy również natury psychicznej oraz społecznej.
Inkontynencja sama w sobie nie jest chorobą, ale czymś w rodzaju niedyspozycji organizmu. Nietrzymanie moczu związane jest z funkcjonowanie układu moczowego oraz rozrodczego, zatem diagnostyka skupia się właśnie na wyeliminowaniu problemów tych narządów.
Nietrzymanie moczu - statystyki
Wielu pacjentów z problemem nietrzymania moczu nie mówi wcale swojemu lekarzowi o tych dolegliwościach. Przez zatajanie tak uciążliwych dolegliwości, nie otrzymują tym samym odpowiedniego leczenia, które może przecież przynajmniej w małym stopniu wyeliminować objawy i przyczyny.
Nietrzymanie moczu dotyczy od dziesięciu do nawet dwudziestu pięciu procent kobiet po trzydziestym roku życia! U mężczyzn tego typu dolegliwości pojawiają się prawie dwukrotnie rzadziej. Z wiekiem jednak praca cewki moczowej ulega zmianie – po pięćdziesiątym roku życia, problem ten może dotyczyć już nawet co trzeciej kobiety i z pewnością wielu więcej mężczyzn.
Jak przebiega oddawanie moczu?
Przyczyny nietrzymania moczu mogą być różne. Z reguły chodzi o zaburzenia funkcjonowania dróg moczowych. W prawidłowo działającym układzie moczowym, wyprodukowany przez nerki mocz trafia bezpośrednio do pęcherza moczowego. Nie wypływa on stamtąd dzięki używaniu mięśni dna miednicy – muszą one zatem być silne i poprawnie funkcjonować. W momencie, gdy pęcherz jest wypełniony, odczuwana jest potrzeba natychmiastowego oddania moczu. Dochodzi wówczas do skurczu mięśni dna miednicy znajdujących się wokół cewki moczowej. Taki proces umożliwia szybkie i sprawne opróżnianie pęcherza.
Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?
Uświadomienie sobie tego, jak właściwie działa układ moczowy, może być niezbędne do wychwycenia ewentualnych zmian w jego funkcjonowaniu. Zaburzenia oddawania moczu mogą mieć związek między innymi z ciążą i porodem siłami natury, ale także nadwagą, otyłością i cukrzycą!
Wielu mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym również może skarżyć się na problemy z parciem na pęcherz, co oczywiście kwalifikuje się do wizyty u specjalisty.
Jako prawdopodobne przyczyny wymienia się również predyspozycje genetyczne, choroby neurologiczne, a także zaawansowany wiek. Na schorzenie to nie mają jednak wpływu przebyte wcześniej zakażenia dróg moczowych, takie jak zapalenie pęcherza, chociaż choroby układu moczowego często podaje się jako przyczynę nietrzymania moczu. Również dieta nie zwiększa ryzyka pojawienia się tego schorzenia, chociaż nieprawidłowe odżywanie może powodować przewlekłe zaparcia, co będzie miało wpływ także na układ moczowy.
Rodzaje nietrzymania moczu
Niekontrolowany wyciek moczu to schorzenie, które może mieć nie tylko różne przyczyny. Wyróżnia się również rozmaite rodzaje nietrzymania moczu; zdiagnozowanie, z którym typem inkontynencji mamy do czynienia, z pewnością pomoże każdemu dobrać najbardziej odpowiednie leczenie.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu mamy do czynienia z sytuacją, gdy nie występuje parcie na pęcherz jako takie. Na wypływ moczu ma wpływ bowiem obciążenie, przy czym stopień nasilenia tego problemu może być naprawdę różny.
Wiele osób objawy nietrzymania moczu zauważa bez względu na to, jaki wysiłek wykonuje; inni chorzy mogą skarżyć się na takie dolegliwości dopiero przy bardzo intensywnej aktywności fizycznej.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu pojawia się pod wpływem wysiłku fizycznego, ale w niektórych przypadkach może to być po prostu kaszel czy kichanie. Pod wpływem takich czynności uruchomiony zostaje mechanizm tłoczni brzusznej, która wywiera ciśnienie na cewkę moczową.
Naglące nietrzymanie moczu
Naglące nietrzymanie moczu wywołane jest nadmierną aktywnością mięśni pęcherza. Chory odczuwa wówczas bardzo intensywnie potrzebę nagłego oddania moczu. Popuszczanie moczu może zdarzyć się nawet w nocy, nie tylko w dzień.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza moczowego
Nietrzymanie moczu w przypadku tego schorzenia pojawia się wówczas, gdy pęcherz danej osoby będzie maksymalnie wypełniony. W takiej sytuacji zwieracze nie są w stanie dalej powstrzymywać pęcherza moczowego i zapobiec utracie moczu.
Nietrzymanie moczu przemijające
Ostatnim typem nietrzymania moczu, jest ten o postaci przemijającej. Schorzenie tego typu może wystąpić u całkowicie zdrowej osoby, które zazwyczaj kontrolują proces oddawania moczu. Na mimowolne popuszczanie mogą mieć wpływ na przykład przyjmowane leki moczopędne bądź też wypicie napojów bogatych w kofeinę.
Dolegliwości takie mogą pojawić się również po przebytym zapaleniu pęcherza bądź innych schorzeń układu moczowego. Problemy tego typu są jednak przemijające i zazwyczaj nie trwają długo.
Nietrzymanie moczu a życie codzienne
Nietrzymanie moczu nie jest chorobą, ale pewnym rodzajem nieprawidłowości, które występują w układzie moczowym. Wiele osób, które mają problemy z nietrzymaniem moczu, skarży się na znaczące obniżenie jakości życia. Pacjenci wycofują się często z życia towarzyskiego, gdyż po prostu wstydzą się swoich dolegliwości.
Takie zażenowanie brakiem kontroli nad swoim organizmem przejawia się również tym, że mało kto rozmawia ze swoim lekarzem o tego typu problemie. Takie podejście jest oczywiście błędne i nie przyniesie żadnego rozwiązania. W każdym bowiem przypadku warto porozmawiać ze specjalistą, który będzie w stanie znaleźć przyczyny takiego stanu, a także wdrożyć odpowiednie leczenie.
Diagnoza nietrzymania moczu
Zdiagnozowanie nietrzymania moczu nie jest wcale trudne, ale na pewno konieczna będzie do tego wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. W czasie takiej wizyty zostanie przeprowadzony dokładny wywiad lekarski. Specjalista może również poprosić o prowadzenie dzienniczka mikcji. Zapisuje się wówczas ilość wypijanych płynów, a także określa szczegółowo sytuacje, w których doszło do popuszczania moczu.
Badania lekarskie
U kobiet konieczne będzie przeprowadzenie badania ginekologicznego; u mężczyzn zazwyczaj zleca się badanie prostaty.
Niezbędne do prawidłowej diagnostyki będą również badanie moczu, a także krwi. Dzięki uzyskanym wynikom można ocenić stopień nasilenia nietrzymania moczu. W niektórych przypadkach zleca się również badanie urodynamiczne, które pozwala określić przepływ moczu oraz dynamikę pracy pęcherza.
Tego typu badania są pomocne w diagnozie i uzyskaniu skali problemu. Na podstawie wyników lekarz może na przykład stwierdzić, czy dane schorzenie kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego, czy do pozbycia się dolegliwości wystarczy jedynie farmakoterapia.
Nietrzymanie moczu - zalecenia
Wysiłkowe nietrzymanie moczu, a także inne rodzaje dolegliwości tego typu, mogą zostać wyeliminowane na skutek zmiany trybu życia. Leczenie nietrzymania moczu obejmuje między innymi zmniejszenie masy ciała – zwłaszcza u osób, które mają nadwagę bądź stwierdzoną otyłość. Utrzymywanie prawidłowej masy ciała z pewnością sprawi, że przypadki wypływu moczu będą znacznie rzadsze.
Leczenie zachowawcze może obejmować również rezygnacje z kofeiny bądź przynajmniej jej ograniczenie. Spożywanie mniejszej ilości tego typu płynów może złagodzić objawy nietrzymania moczu.
Ze względu na rodzaj nietrzymania moczu, w niektórych przypadkach niezbędne będą ćwiczenia poświęcone w całości mięśniom dna miednicy. Szczególnie polecane są one u osób, u których dolegliwości pojawiają się z powodu przepełnienia pęcherza.
Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza bądź w sytuacji, gdy mamy do czynienia z popuszczaniem w wyniku wysiłku fizycznego, można w pewien sposób opanować – na przykład krzyżując kolana. Ten sposób jest dobry wtedy, gdy chcemy uniknąć oddania moczu podczas kichania czy kaszlu.
Czy rezygnować z napojów?
Przy wystąpieniu nietrzymania moczu zaleca się także ograniczenie spożywania płynów wtedy, gdy ewentualne popuszczenie moczu może być bardzo niekomfortowe. Do takiej sytuacji może dojść na przykład w trakcie stosunku płciowego bądź innej sytuacji towarzyskiej.
Całkowite ograniczenie płynów nie jest jednak zalecane! W przypadku, gdy organizm będzie odwodniony, pojawiają się częste zaparcia, a nawet infekcje układu moczowo-płciowego. Rozwiązanie z ograniczeniem spożywania napojów można stosować jedynie w przypadku osób, które przyjmują dziennie więcej niż trzy litry różnych płynów.
Jeżeli wskazówki dotyczące wagi lub ograniczenia kofeiny nie pomogą przynajmniej częściowo na nietrzymanie moczu, wówczas niezbędne będzie wprowadzenie odpowiedniej terapii lekami. W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne.
Ćwiczenia na mięśnie dna miednicy
Problemy związane z nietrzymaniem moczu można rozwiązać na przykład poprzez ćwiczenia mięśni dna miednicy. Warto pamiętać, że wzmocnienie mięśni dna miednicy jest bardzo istotne w całym procesie oddawania moczu. Przeprowadzanie systematycznych ćwiczeń może zahamować objawy nietrzymania moczu lub sprawić, że całkowicie znikną!
Należy pamiętać jednak, że ćwiczenia na mięśnie dna miednicy nie od razu dają pozytywny rezultat. Przywrócenie mięśniom odpowiedniego naprężenia oraz koniecznej do poprawnej pracy elastyczności wymaga nieco czasu.
Kiedy ćwiczyć mięśnie Kegla?
Co ciekawe, ćwiczenie mięśni dna miednicy jest o tyle proste, że z powodzeniem można je wykonywać o dowolnej porze dnia. Mogą je zatem wprowadzić do swojego dziennego rozkładu zajęć nawet osoby, które zazwyczaj nie mają czasu na aktywności fizyczne. Ćwiczenia można bowiem wykonywać na przykład rozmawiając przez telefon czy w czasie wykonywania rozmaitych codziennych obowiązków.
Jak ćwiczyć?
Zarówno gdy występuje mieszane nietrzymanie moczu, jak i w przypadku innego typu nietrzymania moczu, pomóc mogą ćwiczenia mięśni Kegla. Dolegliwości tego typu są bowiem często związane z osłabieniem mięśni dna miednicy. Ćwiczenia powinny być wykonywane przynajmniej przez trzy miesiące. Dopiero po takim czasie mogą pojawić się oczekiwane efekty.
Ćwiczenia mięśni dna miednicy jako zapobieganie nietrzymaniu moczu, początkowo powinny być wykonywane pod ścisłym nadzorem fizjoterapeuty. Każdy pacjent będzie mógł wtedy wypracować najbardziej odpowiednią do problemu technikę.
Przebieg ćwiczeń
Cały proces ćwiczeń rozpoczyna się od napinania właściwych mięśni. Każda osoba musi w tym czasie uświadomić sobie – najlepiej z pomocą fizjoterapeuty, gdzie właściwie znajdują się mięśnie Kegla. Najlepszym sposobem jest wyobrażenie procesu oddawania moczu, a właściwie jego zatrzymania, gdyż to wtedy mięśnie dna miednicy pracują.
W czasie ćwiczeń ważne jest także, by nie napinać dodatkowo mięśni w jamie brzusznej czy pośladkach. Istotną funkcję pełni także oddech, zatem należy pamiętać o jego wyrównaniu i utrzymywaniu. Mięśnie zaciska się na dosłownie kilka sekund, po czym się je rozluźnia. Czas napinania można stopniowo wydłużać, dzięki czemu ćwiczenia staną się bardziej intensywne.
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
Problemy z nietrzymaniem moczu można wyeliminować ćwiczeniami bądź zmianą sposobu życia. Nie zawsze jednak będzie to pomocne. W przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu bądź innego typu popuszczania, które jest dość uciążliwe i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, konieczne będzie leczenie farmakologiczne.
Leki na receptę
W procesie leczenia nietrzymania moczu niezbędne będą leki na receptę, które przepisuje specjalista. Preparaty dobiera się głównie biorąc pod uwagę dolegliwości, jakie występują w typie nietrzymania moczu. Warto jednak dodać, że niektóre leki mogą powodować skutki uboczne, z którymi należy się zapoznać przed rozpoczęciem terapii.
W sytuacji, gdy pacjent ma do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, zaleca się najczęściej leki, które zwiększają napięcie pęcherza moczowego. To głównie preparaty zawierające duloksetynę.
Nietrzymanie moczu u kobiet zwalcza się na przykład poprzez podawanie estrogenów. Można je przyjmować doustnie oraz miejscowo, a nawet przezskórnie!
Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu warto sięgać po leki przeciwmuskarynowe, na przykład atropinę bądź tolterodynę. Oddziałują one na czynność skurczową mięśni cewki moczowej oraz pęcherza, dzięki czemu nie jest on już nadreaktywny.
Uczulenie na leki
W przypadku posiadania uczulenia na któryś z leków, specjalista z pewnością będzie w stanie przepisać inny. Leków na potrzeby oddania moczu jest całkiem dużo, zatem łatwo jest znaleźć tę najbardziej odpowiednią formę terapii.
Ile trwa leczenie?
Czas trwania leczenia farmakologicznego zależny jest od jego efektów. Zazwyczaj trwa około sześciu miesięcy – jeśli w tym czasie dolegliwości nadal będą występowały, wówczas można spróbować jeszcze raz przeprowadzić tę sama terapię. Warto jednak pamiętać, że niektóre przypadki kwalifikują się do leczenia chirurgicznego.
Leczenie chirurgiczne
Leczenie operacyjne wybiera się jedynie wówczas, gdy inne, znacznie mniej inwazyjne środki zaradcze nie działają. Zabiegi tego typu charakteryzują się wysoką skutecznością w czasie pierwszych lat po operacji. Niestety zdarza się, że po kilku latach objawy nawracają.
Pacjent, który decyduje się na leczenie na stole operacyjnym, musi być również świadomy ewentualnych powikłań takich działań.
W niektórych przypadkach nietrzymania moczu zleca się również elektrostymulację. W tym przypadku jednak najważniejszą podstawą wyleczenia z problemu są ćwiczenia mięśni dna miednicy. Łagodzą one wstydliwe objawy, a także zapobiegają ich nawrotom w późniejszych latach.
Nietrzymanie moczu - zapobieganie
Nietrzymanie moczu to dość niekomfortowa dolegliwość, która dotyczy sporej ilości osób. Kluczem do wyleczenia schorzenia, które daje wyraźne obawy, jest przede wszystkim wizyta u lekarza. Specjalista na pewno będzie w stanie dobrać odpowiednie leki bądź zlecić konieczny zabieg. Mimo, że sprawa taka może wydawać się dość wstydliwa, nie należy rezygnować z konsultacji z lekarzem.
Objawom związanym z nietrzymaniem moczu można również zapobiegać. Szczególnie ważna jest redukcja masy ciała i regularne aktywności fizyczne.
Dbanie o układ moczowy
Zapobieganie nietrzymaniu moczu to także dbanie o zdrowy układ moczowy. W tym celu warto skupić się na czynnościach związanych z prawidłowym oddawaniem moczu. Pęcherz moczowy nigdy nie powinien być przeciążany – w tym celu należy dopilnować natychmiastowego oddania moczu, gdy tylko pojawi się uczucie parcia na pęcherz. Odwlekanie tego może wpłynąć negatywnie na funkcjonowanie całego organizmu!
Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia!
Popuszczanie moczu ma też bezpośredni związek z funkcjonowaniem narządów rodnych. Nietrzymanie moczu po porodzie jest dość powszechnym zjawiskiem. Aby uniknąć takich dolegliwości, należy przede wszystkim jak najwcześniej rozpocząć ćwiczenia mięśni dna miednicy. Warto jeszcze raz przypomnieć, że ich zadaniem jest podtrzymywanie zarówno narządów rodnych, jak i mięśni pęcherza. Prawidłowo działające i silne mięśnie z pewnością zapobiegną odpływie moczu, nawet w czasie dużego wysiłku!
Również przebyte operacje ginekologiczne to sygnał do tego, że czas zadbać o mięśnie dna miednicy. Silne mięśnie zapobiegną obniżaniu się innych narządów, a także mogą znacząco poprawić życie seksualne! Ich ćwiczenie może przynieść pozytywne rezultaty dla każdego, bez względu na jego płeć czy wiek.
Czy wizyta u lekarza jest konieczna?
Nietrzymanie moczu nie jest problemem, który może w jakiś sposób zagrozić życiu. Niestety, wiąże się on z dolegliwościami, które mogą przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Wiele osób, które mają problem nietrzymania moczu, znacząco ogranicza swoje kontakty towarzyskie. Nietrzymanie moczu może być bowiem wykluczające i wręcz wstydliwe. Aby zapobiec nietrzymaniu moczu, najlepiej byłoby wybrać się do specjalisty.
Niezbędna konsultacja
Z uwagi na to, że z problemem nietrzymania moczu wiąże się pewien nabyty wstyd, nie wszystkie osoby, których dotyczy ten problem, chcą wybrać się do lekarza. Nawet okresowe wyciekanie moczu powinno być poddane diagnozie, więc wizyta u specjalisty jest naprawdę konieczna do tego, by wyeliminować całkowicie nietrzymanie moczu.
Przyczyny takiego stanu z pewnością nie umkną uwadze lekarzowi. Co jednak zrobić, jeśli nie ma się praktycznie w ogóle czasu na pójście do lekarza? Z pewnością nie należy rezygnować z wizyty w momencie, gdy dolegliwości są uciążliwe. Idealnym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszej oferty porad przez internet.
Lekarz online
Nietrzymanie moczu to dolegliwość, którą można na szczęście wyleczyć. Odpowiednia diagnoza i określenie rodzaju schorzenia – nie zawsze jest to przecież najczęstszy typ nietrzymania moczu – pozwoli na dobranie odpowiedniej terapii farmakologicznej, która przyniesie pozytywne efekty.
W trakcie wizyty przez internet pacjenci będą mogli swobodnie opowiadać o swoich problemach. Zatrudnieni u nas specjaliści posiadają ogromne doświadczenie, a także wiedzę, która pomoże w prawidłowym zdiagnozowaniu każdego przypadku.
Brak wstydu, czyli porada przez internet
Porada internetowa zawsze przebiega w miłej i przyjaznej atmosferze. W czasie takiej wizyty lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, który niezbędny będzie do postawienia diagnozy oraz wskazania najskuteczniejszej metody leczenia. Nietrzymanie moczu można wyeliminować – wystarczy tylko odważyć się skorzystać z pomocy medycznej!
Recepta przez internet
Kolejnym udogodnieniem, które proponujemy swoim klientom, jest możliwość uzyskania recepty przez internet. W czasie porady online lekarz nie tylko dokona szczegółowej diagnozy, ale również przepisze niezbędne do leczenia preparaty. Warto od razu zaznaczyć, że można je stosować jedynie zgodnie z zaleceniami lekarza, w przeciwnym razie mogą one zaszkodzić – na przykład wywołując skutki uboczne.
Wystawiony przez lekarza dokument uprawnia do wykupienia leków w dowolnym momencie. To spore udogodnienie – zwłaszcza dla osób, które nie mają czasu na to, by wybrać się do lekarza stacjonarnie. Wizyta online jest bardzo dobrym rozwiązaniem, które pozwala na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy!
Diagnoza specjalisty to pierwszy krok do tego, by pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Z naszych usług skorzystało już wiele zadowolonych osób. Sprawdź sam, jak bardzo wizyta u lekarza online jest wygodnym i korzystnym rozwiązaniem!
Artykuły z kategorii Nietrzymanie moczu
- Nietrzymanie moczu po porodzie – jak sobie pomóc?
- Kulki gejszy na nietrzymanie moczu – jak działają i czy warto je stosować?
- Jakie ćwiczenia na nietrzymanie moczu warto wykonywać?
- Domowe sposoby na nietrzymanie moczu – co warto robić?
- Plastyka pochwy a nietrzymanie moczu
- Nietrzymanie moczu w ciąży – przyczyny i sposoby radzenia sobie
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny i leczenie
- Ćwiczenie mięśni Kegla – jak to robić prawidłowo i po co?
- Nietrzymanie moczu u nastolatków – jakie są przyczyny i jak sobie pomóc?
- Nietrzymanie moczu u mężczyzn – przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem