Choroba zwyrodnieniowa stawów
Z biegiem lat niestety stawy się zużywają. Dochodzi do tego przez powstawanie starczych ubytków w kościach i ubywanie mazi stawowej. Jest to naturalny proces związany z wiekiem, ale w ciągu swojego życia człowiek bardzo często sam przyczynia się do gorszej kondycji stawów i kości. W jaki sposób? Długotrwały bezruch, odginanie kończyn w nienaturalnym kierunku, strzelanie palcami, a przede wszystkim podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów – wszystko to sprawia, że odczuwalny jest ból, a w konsekwencji prowadzi to do chorób stawów i kości. W codziennym życiu ból stawów oraz choroby zwyrodnieniowe utrudniają normalne funkcjonowanie, dlatego tak popularne są leki na stawy.
Jeśli przyjmujesz lek na stawy na receptę, nie musisz już udawać się do swojego lekarza w celu jej otrzymania, ponieważ teraz można tego dokonać przez internet. Za pośrednictwem strony e-recepta.net możesz w zaledwie kilka minut zamówić receptę. Wystarczy wybrać nazwę leku w wyszukiwarce (wystarczy wpisać trzy pierwsze litery), następnie wypełnić formularz wywiadu medycznego i oczywiście opłacić koszt konsultacji lekarskiej. Kod z recepty możesz otrzymać nawet w ciągu 15 minut! Zostanie on wysłany na Twój numer telefonu lub na wskazany adres mailowy.
Najpopularniejsze leki na chorobę zwyrodnieniową stawów
Uzyskaj receptę online
-
Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
-
Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Jak powstaje zwyrodnienie stawów?
Zwyrodnienie stawów obejmuje nie tylko sam staw, ale wpływa też niekorzystnie na kości, ścięgna i mięśnie. Obecność tego stanu chorobowego prowadzi do zanikania i zmiękczania chrząstki stawowej. W jej przestrzeni zaczynają pojawiać się otwory, które z czasem stają się większe. Oczywiście chrząstka się odnawia, lecz w sposób nieprawidłowy – pojawiają się na niej miejsca zbyt twarde lub zbyt miękkie, które się deformują. Gdy chrząstka zaczyna wykraczać poza przypisany do niej obszar, zaczyna ocierać się o kości, co jest przyczyną bólu.
Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej stawów?
Można wyróżnić cztery główne objawy, które sugerują, że kondycja stawów uległa pogorszeniu:
- sztywność w obrębie stawów;
- stałe i czasowe bóle stawów;
- obrzęki stawów;
- „przeskakiwanie” stawów podczas wykonywania określonego ruchu wraz z charakterystycznym dźwiękiem;
- ograniczenie ruchomości stawów;
- zniekształcenie obrysów stawów;
- wzmożone ocieplenie stawu;
- znaczne nasilenie bólu;
- zniekształcenie stawu;
- zwężenie szpary stawowej.
Leczenie zwyrodnienia stawów
By uniknąć zwyrodnienia stawów już na etapie pojawienia się pierwszych symptomów, należy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu każdego dnia oraz nieprzeciążanie się. Jeśli jednak objawy choroby nie pozwalają już normalnie funkcjonować i towarzyszy temu silny ból, lekarz może przepisać środki farmakologiczne. Leki na zwyrodnienie stawów to paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, opioidy czy kortykosteroidy.
Choroba zwyrodnieniowa stawów - czym jest?
Warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest choroba zwyrodnieniowa stawów. W nomenklaturze medycznej określana jest także jako osteoartroza. Obecnie należy ona do najczęściej występujących chorób związanych z układem ruchu człowieka. Wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu stawów wpływają niekorzystnie na samopoczucie i zdrowie klienta, a także na jego wygodę życia.
Za prawidłowe działanie naszych stawów w dużej mierze odpowiada chrząstka stawowa. To jej zadaniem jest amortyzowanie ruchów stawów. Gdy dochodzi do choroby zwyrodnieniowej stawów, to wówczas spotykamy się ubytkiem chrząstki stawowej i nieprawidłowym funkcjonowaniem stawu. Z czasem może dochodzić także do uszkodzeń w tym obszarze. Choroba zwyrodnieniowa stawów może wpływać negatywnie na kości w pobliżu chrząstki, więzadła, torebkę stawową, mięśni oraz ścięgna.
Najczęściej spotykane choroby zwyrodnieniowe stawów
Zwyrodnienie stawów może dotykać różnych części naszego ciała. Najczęściej występujące objawy tego schorzenia to:
- choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego (gonartroza);
- choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego (koksartroza);
- choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa (spondyloartroza);
- choroba zwyrodnieniowa stawów rąk;
- choroba zwyrodnieniowa stawów stóp;
- postać wielostawowa (gdy dotyczy minimum 3 stawów).
Przyczyny występowania choroby zwyrodnieniowej stawów
Według klasyfikacji medycznej zwyrodnienie stawów dzieli się na pierwotne i wtórne. Diagnoza w dużej mierze zależy od tego, jakie są przyczyny choroby. Jako pierwotne oceniane są te, na które nie mamy wpływu. Wtórne przyczyny to te, na które mamy wpływ.
Przy chorobie zwyrodnieniowej stawów typu pierwotnego wskazuje się na duże znaczenie predyspozycji genetycznych pacjenta. Jeżeli w naszej rodzinie znajdują się osoby, które cierpią lub cierpiały na to schorzenie, to możliwe, że i nas ono dotknie. Pierwotnymi przyczynami są m.in.: błędne ukrwienie stawów, nieprawidłowy skład chemiczny mazi stawowej, czy też występowanie chorób hormonalnych i metabolicznych.
Dużo większy wpływ mamy na wtórne przyczyny występowania choroby zwyrodnieniowej stawów, ponieważ zależą one od naszego stylu i trybu życia. Zalicza się do nich przede wszystkim: otyłość lub nadwagę, osłabienie mięśni otaczających staw w związku z brakiem wystarczającej aktywności fizycznej, intensywne uprawianie sportu na poziomie amatorskim lub profesjonalnym, a także charakterystykę pracy zawodowej. Mówi się, że istnieją określone zawody, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów.
Ryzyko zachorowania wzrasta również u osób, które cierpią na choroby kości lub zdarzały im się w przeszłości urazy stawów.
Profilaktyka
U pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów bardzo często wprowadzane jest leczenie farmakologiczne. Równolegle do niego warto postawić na leczenie niefarmakologiczne i profilaktykę. Może ona zdziałać cuda i znacznie ograniczyć negatywny wpływ naszego życia na potencjał występowania objawów choroby. W profilaktyce bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Dotyczy to nie tylko otyłości, ale wpływ na osłabienie stawów może mieć także nieuzasadnione zmniejszenie masy ciała w krótkim czasie.
Grupy szczególnego ryzyka
Współczesna medycyna wyróżnia grupy osób, które są bardziej narażone na występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów. Przede wszystkim do tej grupy zalicza się:
- osoby starsze;
- osoby z nadwagą lub otyłe;
- osoby z predyspozycjami genetycznymi;
- osoby z zaburzeniami kolagenowymi;
- kobiety;
- osoby narażone na przeciążenia mechaniczne (sport, praca zawodowa).
Diagnostyka
Kluczem do wdrożenia właściwego leczenia w przebiegu choroby zwyrodnieniowej jest diagnostyka. Na jej pierwszym etapie lekarz powinien dobrze przestudiować historię pacjenta z objawami zapalenia stawu, a także zweryfikować jego dolegliwości bólowe. Po zapoznaniu się z obrazem klinicznym zleca się wykonanie zdjęcia RTG. Na jego podstawie lekarz może ocenić stan stawów pacjenta lub zdecydować się na dalszą diagnostykę. W tym celu może zaproponować punkcję stawu, jeżeli gromadzi się w nim płyn. Wśród wybieranych badań znajdują się również rezonans magnetyczny i USG stawów. Dokładne badania pozwolą na znalezienie przyczyny występującego schorzenia, a także na jej wyeliminowanie lub zredukowanie. W ten sposób można wyeliminować m.in. leczenie operacyjne, które w niektórych przypadkach jest niezbędne. Rozpoznanie choroby jest kluczem do wdrożenia odpowiedniej terapii.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej warto powierzyć specjaliście, który odpowiednio zadba o stan stawów pacjenta. Zadaniem lekarza będzie także poprawa funkcji stawu. Ryzyko zachorowania dotyczy wszystkich stawów w naszym ciele. Narażone na schorzenie są stawy kręgosłupa, ale dotyczy to również m.in. stawów biodrowych, stawów palców, czy też stawu skokowego.
Czy można zablokować postęp choroby zwyrodnieniowej?
Warto mieć na uwadze to, że skutków choroby zwyrodnieniowej stawów nie da się cofnąć, jednak można zastopować postęp choroby, dzięki czemu nie doprowadzi się do znacznego pogorszenia jakości życia pacjenta. W przypadku przyczyn wtórnych, rekomenduje się niezwłoczne wprowadzenie zmian do codziennego stylu życia. Warto postawić na sport, zdrową dietę i pozbycie się zbędnych kilogramów, pomyślenie o zmianie pracy, czy też suplementację.
Ponadto przy tym schorzeniu stosuje się wsparcie sprzętu ortopedycznego, dzięki któremu możliwe będzie odciążanie stawu. W przypadku choroby zwyrodnieniowej kolana stosuje się m.in. kule i ortezy. W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej niezbędne może być leczenie chirurgiczne, a w skrajnych przypadkach zastępuje się chory staw sztuczną protezą.
Nieleczona choroba może wywołać duże spustoszenie w organizmie pacjenta. Jej późne powikłania prowadzą m.in. do powstawania wyrośli kostnych. Zmiany zwyrodnieniowe są nieodwracalne, dlatego im szybciej zadbasz o swoje zdrowie, tym lepiej.
Leki wykorzystywane w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów
W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów stosuje się przede wszystkim następujące rodzaje leków:
- leki przeciwbólowe;
- niesteroidowe leki przeciwzapalne;
- opioidy;
- siarczan chondroityny;
- siarczan glukozaminy;
- leki stosowane zewnętrznie;
- leki podawane do wnętrza stawu: kwas hialuronowy, glikokorykosteroidy).
W przypadku przyjmowania leków przy zdiagnozowanej chorobie zwyrodnieniowej stawów, pacjenci nie muszą udawać się do poradni stacjonarnej. Kontynuacja recepty możliwa jest w ramach konsultacji medycznej online i usługi recepty online. W jej trakcie specjalista zapozna się dokładnie z historią leczenia pacjenta, a także przepisze lek, który wcześniej stosował. W okresie zaostrzenia choroby należy się niezwłocznie skontaktować z lekarzem prowadzącym. Ta sama zasada dotyczy osób, które mimo kontynuacji terapii lekowej wciąż narzekają na sztywność stawów, ograniczoną ruchomość stawu, czy też inne objawy zapalenia w ich obrębie. Wówczas niezbędna jest konsultacja medyczna stacjonarna.
Specjalista naszej firmy z powodzeniem wystawi e-receptę na zakup wybranych leków, jeżeli uzna to za medycznie uzasadnione. Skorzystanie z usługi recepty online to optymalny wybór dla wszystkich osób, które chcą kontynuować leczenie choroby w oparciu o przyjmowane wcześniej leki. Odpowiednie leczenie jest w stanie ograniczyć zmiany w budowie stawu oraz zahamować rozwój choroby. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.
Artykuły z kategorii Choroba zwyrodnieniowa stawów
- Zwyrodnienie nadgarstka: objawy, leczenie i sposoby profilaktyki
- Zwyrodnienie stawu biodrowego (koksartroza): diagnoza i leczenie
- Zwyrodnienie kręgosłupa: objawy, przyczyny i sposoby leczenia
- Artretyzm a reumatyzm – różnice i podobieństwa między tymi chorobami
- Zwyrodnienie łąkotki: diagnoza i sposoby leczenia
- Zwyrodnienie stawu skokowego: przyczyny, diagnostyka i metody terapeutyczne
- Zwyrodnienie stawów dieta: jakie produkty są korzystne dla stawów?
- Zwyrodnienie stawów rąk: leczenie i sposoby łagodzenia bólu
- Zwyrodnienie stawu barkowego: objawy, leczenie i rehabilitacja
- Zwyrodnienie kości śródstopia: objawy, przyczyny i sposoby radzenia sobie