Ból ucha
Zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci może pojawić się ból ucha. To dolegliwość, która występuje dość często i może być spowodowana wieloma czynnikami. Schorzenie nazywane jest również otalgią. Co może być przyczyną bólu ucha, jak sobie z nim radzić i co powinniśmy wiedzieć o tej dolegliwości? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.
Najpopularniejsze leki na ból ucha
Uzyskaj receptę online
-
Krok 1 Wybierz leki z wyszukiwarki
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na kod do e-recepty lub wiadomość od lekarza
-
Krok 1 Wybierz specjalistę i termin, który najbardziej Ci odpowiada
-
Krok 2 Uzupełnij wywiad i opłać konsultację
-
Krok 3 Oczekuj na telefon o ustalonej godzinie
Czym jest ból ucha?
Z bólem ucha mamy do czynienia, gdy w obrębie tego narządu pojawia się nieprzyjemna dolegliwość o różnym nasileniu. Niekiedy będzie to tylko poczucie dyskomfortu, a czasem pojawi się na tyle silny ból ucha, że trudno będzie o normalne funkcjonowanie. Dolegliwość może być wywoływana innymi schorzeniami, urazami mechanicznymi lub też infekcjami.
Warto zwrócić uwagę na to, że ucho anatomicznie dzielimy na trzy części. Są to: ucho zewnętrzne, ucho środkowe i ucho wewnętrzne. Zapalenie może rozwijać się w każdej z nich, dlatego tak ważne jest prawidłowe rozpoznanie dolegliwości i wdrożenie skutecznego leczenia.
Ucho zewnętrzne - budowa
W skład tej części ucha wchodzą: przewód słuchowy zewnętrzny, małżowina uszna i powierzchnia zewnętrzna błony bębenkowej. Zadaniem przewodu słuchowego zewnętrznego jest zbieranie fal dźwiękowych i kierowanie ich bezpośrednio do błony bębenkowej.
Ucho środkowe - budowa
To przede wszystkim jama bębenkowa oraz okienko owalne. W pierwszej części można znaleźć: kowadełko, młoteczek i strzemiączko, a także trąbkę słuchową. Ta część budowy ucha odpowiada za przekształcanie fal dźwiękowych w drgania i przekazywanie ich do okienka owalnego.
Ucho wewnętrzne - budowa
To w tej części znajdują się: nerw słuchowy, trzy kanały półkoliste i ślimak. Kanały półkoliste odpowiadają za utrzymanie równowagi, ponieważ ucho nie jest tylko narządem słuchu. W przypadku dolegliwości związanych z uchem wewnętrznym ma się uczucie pełności, jakby do wnętrza narządu dostało się ciało obce. Najczęściej nie towarzyszy temu ból uszu.
Choroby ucha zewnętrznego
Poniżej przedstawiamy przykładowe dolegliwości i przyczyny bólu ucha zewnętrznego.
Zapalenie ucha zewnętrznego
Choroba w postaci zapalenia ucha zewnętrznego może powodować ból ucha i poczucie dyskomfortu. Wywołana może być poprzez wirusy, bakterie i grzyby. Mianem zapalenia określa się różne dolegliwości, które diagnozowane są ze względu na miejsce występowania bólu ucha.
Mówimy wówczas o takich schorzeniach jak: zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej, półpasiec uszny, ropień małżowiny usznej, czy też grzybica przewodu słuchowego. Choroby te powstają na wskutek złej higieny uszu, czy też niedostatecznego wysuszenia uszu.
Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy
Wśród podstawowych objawów tej choroby wymienia się:
- ból ucha, który wzrasta przy ruchach żuchwą;
- świąd ucha;
- wyciek ropnej lub surowiczej wydzieliny z ucha;
- zaburzenia słuchu;
- ból przy nacisku na skrawek ucha;
- zaczerwienienie błony bębenkowej.
Przyczyny zapalenia ucha zewnętrznego
Wymienia się kilka podstawowych przyczyn, które mogą powodować zapalenie ucha zewnętrznego i towarzyszący jemu ból ucha. Wśród nich wymienia się:
- zaburzenie pracy gruczołów łojowych;
- uszkodzenie nabłonka;
- zapalenia bakteryjne (ucho pływaka);
Ryzyko występowania tej choroby rośnie u osób, które często uczęszczają na basen, alergików i diabetyków.
Rozpoznanie choroby
Diagnostyka choroby polega na określeniu jej przyczyny. Na pierwszym etapie lekarz otolaryngolog ocenia, czy przyczyny bólu ucha leżą w zakażeniu bakteryjnym, wirusowym, czy grzybiczym. Dopiero potem wybierana jest odpowiednia kuracja, która ma wyleczyć wskazane infekcje uszu. W leczeniu stosuje się antybiotyki w formie maści lub leków doustnych.
Urazy mechaniczne
Częstą przyczyną bólu ucha zewnętrznego jest mechaniczny uraz ucha. W przypadku zewnętrznego przewodu słuchowego i małżowiny usznej może dochodzić do przypadkowych urazów. Najczęściej dochodzi do nich w trakcie czyszczenia uszu za pomocą patyczków higienicznych.
Gdy dojdzie do uszkodzenia przewodu słuchowego zewnętrznego lub błony bębenkowej to pojawiają się dolegliwości bólowe. Jeżeli ból odczuwany jest za uszami, to może sugerować to poważny uraz, a nawet krwiaka małżowiny usznej lub skóry.
Małżowina uszna może ulec uszkodzeniu także wskutek urazów termicznych, w tym poparzenia lub odmrożenia. Za ból ucha często odpowiada róża małżowiny usznej. W niektórych przypadkach może wskazywać także na rozwój choroby nowotworowej.
Bakteryjne zakażenie mieszka włosowego
Bolące ucho może być efektem zakażenia bakteryjnego mieszka włosowego. Zakażenie może powodować czyraka lewego lub prawego ucha. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest ból promieniujący od ucha w kierunku oka lub szczęki.
Ciało obce w przewodzie słuchowym
W przypadku dzieci bardzo często dochodzi do dostania się ciała obcego do przewodu słuchowego. Może to uszkodzić strukturę ucha zewnętrznego oraz powoduje ból. Jeżeli przedmiot jest małych rozmiarów i ma gładką powierzchnię, to będzie to mniejszy ból i lekarz dość łatwo usunie jego przyczynę.
Gorzej wygląda sytuacja z przedmiotami, które mają ostre krawędzie lub mogą pęcznieć w kontakcie z wodą. Wówczas ból uszu będzie silny i może to doprowadzić do uszkodzenia przewodu słuchowego. W przypadku osób dorosłych przewód słuchowy może się zaczopować woskowiną lub zablokować przez owada.
Choroby ucha środkowego
Współczesna medycyna wyróżnia kilka rodzajów schorzeń, które wywołują ból ucha środkowego. Poniżej przedstawiono najczęstsze z nich oraz przyczyny bólu ucha.
Zapalenie ucha środkowego
Ostre zapalenie ucha środkowego może powodować silny ból oraz powodować znaczny dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Zapalenie może być wywoływane przez tzw. przewianie ucha, które najczęściej dotyczy dzieci. Powstaje wskutek infekcji, która może być następstwem niedostosowania odzieży do pogody. Wówczas zapalenie ucha przechodzi przez trąbkę Eustachiusza i dochodzi do nosogardła.
Zapaleniu ucha środkowego towarzyszy ostry ból. W przypadku zapalenia ucha środkowego w jamie bębenkowej pojawia się ropna wydzielina. Choroba może być spowodowana infekcją, która będzie przechodzić do ucha z nosa i gardła dolnego. Jeżeli choroba powraca kilka razy w ciągu 6 miesięcy, to jest to nawracające zapalenie ucha środkowego.
Objawy zapalenia ucha środkowego
Gdy zapalenie rozwija się w uchu środkowym, to możemy mówić o takich objawach jak:
- gorączka;
- pogorszenie słuchu;
- ból ucha;
- uczucie rozpierania;
- obniżony apetyt;
- ogólne złe samopoczucie;
- wymioty;
- wyciek ropny lub surowiczy z ucha.
Przyczyny zapalenia w uchu środkowym
Zapalenie ucha środkowego może być wywołane przez wiele czynników. Przede wszystkim zalicza się do nich:
- refluks żołądkowo-przełykowy;
- polipy;
- przerost migdałka gardłowego;
- obrzęk w obrębie ujścia trąbki;
- alergie.
Rozpoznanie choroby
Diagnostyka chorób ucha środkowego może być różna. Wśród badań wymienia się:
- audiogram;
- badania ortoskopowe (ocena kondycji błony bębenkowej);
- tomografię komputerową;
- badanie bakteriologiczne wydzieliny z ucha.
Leczenie zapalenia w uchu środkowym
Leczenie bólu ucha wywołanego zapaleniem polega na kuracji antybiotykiem. Ponadto stosuje się także leki przeciwgorączkowe i leki przeciwbólowe, jeżeli jest taka potrzeba.
Krwotoczne zapalenie błony bębenkowej
Ostrą odmianą zapalenia ucha środkowego są krwotoczne zapalenie błony bębenkowe oraz ostre martwicze zapalenie ucha. To choroby, w których nie występuje ropna wydzielina.
Akustyczne i mechaniczne urazy ucha
Do uszkodzenia błony bębenkowej dochodzi także wskutek urazów akustycznych lub mechanicznych. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia nabłonka, to z ucha może nastąpić wyciek krwistej wydzieliny. To jeden z objawów choroby wywołanej uderzeniem lub falą akustyczną o dużym natężeniu.
Zapalenie wyrostka sutkowatego
Kolejną chorobą jest zapalenie wyrostka sutkowatego. Wówczas pacjent skarży się na ból ucha w postaci kłucia o różnym nasileniu. Chorobie może towarzyszyć nie tylko bolące ucho, ale także zawroty głowy. Nieodpowiednie leczenie tego schorzenia może mieć bardzo groźne powikłania. Wśród nich wymienia się m.in. przewlekłe uszkodzenie słuchu, porażenia nerwu twarzowego i ropień.
Zapalenie ucha wewnętrznego
W przypadku ucha wewnętrznego warto zwrócić uwagę na jego zapalenie. Nazywa się je również zapaleniem błędnika. Choroba ta może być spowodowana nawracającym lub długotrwałym zapaleniem ucha środkowego. Może być także powikłaniem stanu zapalnego. Ze względu na funkcję, którą spełnia wewnętrzne ucho w naszym organizmie, choroba może być groźna i powodować zaburzenia równowagi pacjenta. Wymaga niezwłocznego leczenia.
Objawy zapalenia ucha wewnętrznego
Główne objawy zapalenia ucha wewnętrznego to:
- zawroty głowy;
- zaburzenia równowagi;
- ból ucha;
- oczopląs;
- szumy uszne;
- złe samopoczucie;
- pogorszenie słuchu;
- wymioty i nudności;
- uczucie pełności.
Rozpoznanie choroby
Skuteczne leczenie bólu ucha możliwe jest, dzięki dobremu rozpoznaniu choroby. W przypadku zapalenia ucha wewnętrznego w diagnostyce stosuje się:
- badania neurologiczne;
- badania laryngologiczne;
- rezonans magnetyczny.
Leczenie i powikłania
Zapalenie ucha wewnętrznego wymaga hospitalizacji pacjenta. Wszystko przez potencjalne groźne powikłania, które mogą być następstwem przebycia choroby. Wśród nich wymienia się m.in.:
- ropnie mózgu;
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych;
- całkowitą utratę słuchu.
Rzutowany ból ucha - co to?
Tym mianem określa się zmiany chorobowe, gdy ból ucha ma swój początek poza nim. Inaczej nazywa się to otalgią wtórną lub bólem rzutowanym. Za połączenie ucha środkowego odpowiada trąbka słuchowa, która dochodzi do gardła. Z jednej strony odpowiada ona za utrzymywanie odpowiedniego ciśnienia w uszach, a z drugiej strony może sprzyjać infekcjom uszu poprzez przedostawanie się do nich drobnoustrojów.
Bardzo często ból ucha spowodowany jest przez zapalenia struktur sąsiadujących. Jeżeli jednoczesny ból ucha wywołany jest przez inne narządu, to mówimy o rzutowanym bólu.
Rzutowany ból ucha - przyczyny
Do najczęstszych przyczyn rzutowanego bólu ucha zalicza się:
- choroby krtani;
- choroby przełyku;
- uraz stawu skroniowo-żuchwowego;
- choroby zębów;
- zmiany zwyrodnieniowe lub zapalenie w obrębie kręgosłupa szyjnego;
- nerwobóle;
- choroby układu sercowo-naczyniowego (np. tętniak, zawał serca);
- zapalenie struktur sąsiadujących (np. zatok przynosowych, nosa, gardła, tętnicy skroniowej);
- afrty;
- zapalenie struktur odległych (np. zapalenie tarczycy; ropień okołomigdałkowy, nacieki, zapalenie węzłów chłonnych szyi);
- nowotwory.
Sposoby na ból ucha
Leczenie bólu ucha rozpoczyna się od postawienia diagnozy. W zależności od przyczyn i rodzaju schorzenia rekomenduje się określone leczenie. W większości przypadków stosuje się terapię antybiotykiem. Jeżeli dolegliwości są niewielkie, to można spróbować leczenia domowego przy pomocy ogólnodostępnych leków. Dobrym wyborem będą niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak ibuprofen, paracetamol, czy pyralgina.
Jeżeli domowa terapia nie przyniesie rezultatów, to wówczas mogą być wprowadzone antybiotyki. Nawracający i silny ból ucha może negatywnie wpływać na codzienne życie pacjenta, dlatego warto odwiedzić lekarza. Infekcje wywołane wirusami, grzybami lub bakteriami wymagają odpowiedniego leczenia w tym kierunku. Czasami niezbędne może być usunięcie przerośniętego migdałka gardłowego, co często stosuje się u dzieci z nawracającym bólem uszu.
W przypadku złośliwego zapalenia ucha zewnętrznego lub zapalenia ucha wewnętrznego wymagana jest hospitalizacja pacjenta. Nieleczone lub nieprawidłowo leczone schorzenie może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego nie wolno tego zlekceważyć.
Konsultacja online
Z bólem ucha można zgłosić się na konsultację medyczną online. W jej trakcie lekarz przeprowadzi dokładny wywiad i w razie potrzeby przepisze stosowne leki. Warto pamiętać o tym, że ucho to ważny narząd w naszym ciele i bardzo często może wymagać wizyty u lekarza stacjonarnego. Tylko w ten sposób możliwe jest przeprowadzenie specjalistycznych badań.
Podstawowy wywiad może być przeprowadzony w formie online lub telefonicznej. Zapraszamy do skorzystania z takiej usługi na naszej stronie. Jeżeli lekarz uzna to za zasadne, to wystawi e-receptę na zakup leków.
Podsumowanie
Ucho to nie tylko narząd słuchu, ale także narząd równowagi. Każdy ból ucha powinien być traktowany jako sygnał alarmowy, dlatego warto udać się do lekarza. Wdrożenie odpowiedniego leczenia może skrócić czas rekonwalescencji oraz pomoże w uniknięciu groźnych powikłań, które mogą wiązać się nawet z przewlekłą utratą słuchu.
Jeżeli skarżycie się na ból ucha, a przypadłość nawraca, to nie ma na co czekać. Przeprowadzenie badań pomoże w zdiagnozowaniu choroby oraz wskaże na jej główne przyczyny.
Artykuły z kategorii Ból ucha
- Zapalenie wyrostka sutkowatego: przyczyny, objawy, leczenie
- Zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy, leczenie
- Perforacja błony bębenkowej: przyczyny, objawy, leczenie
- Ból za uchem: jakie są przyczyny i jak leczyć?
- Ból ucha w ciąży: jak sobie pomóc?
- Ból ucha u dziecka: jak je rozpoznać i jak pomóc dziecku?
- Ból ucha od zęba: co oznacza i jak leczyć?
- Zapalenie ucha – przyczyny i objawy