Łuszczyca miejsc intymnych – jak się objawia i jak ją leczyć?
Łuszczyca miejsc intymnych występuje znacznie rzadziej niż inne postaci choroby. Przyjmuje się, że zmiany łuszczycowe zlokalizowane w obrębie narządów rodnych dotyczą ok. 9% osób ze zdiagnozowaną łuszczycą. Schorzenie dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety i lokalizuje się zazwyczaj na skórze gładkiej, rzadziej na błonach śluzowych. Sprawdź, jak leczyć łuszczycę miejsc intymnych.
Czy łuszczyca może występować w miejscach intymnych?
Łuszczyca jest przewlekłą dermatozą, która w zależności od rodzaju jednostki chorobowej, lokalizuje się w różnych obszarach ciała. Jednym z typów łuszczycy pospolitej jest łuszczyca miejsc intymnych, a najczęstszą jej postacią jest łuszczyca odwrócona. Łuszczyca umiejscowiona w okolicy narządów rodnych występuje u obu płci, choć częściej zmagają się z nią mężczyźni.
Wśród przyczyn łuszczycy miejsc intymnych wymienia się na ogół:
- uwarunkowania genetyczne,
- przebytą infekcję,
- uszkodzenia naskórka,
- artykuły higieniczne,
- niewłaściwą pielęgnację skóry,
- zaburzenia metaboliczne.
Łuszczyca miejsc intymnych – objawy
Jedną z najczęstszych postaci łuszczycy miejsc intymnych jest łuszczyca odwrócona. Zmiany chorobowe umiejscowione są w ukrytych, trudno dostępnych częściach ciała, głównie w okolicy pachwin i przestrzeni międzypośladkowej. Wykwitom rumieniowym towarzyszy nieznaczne łuszczenie naskórka, wysięk i bolesne pęknięcia skóry. Objawy łuszczycy miejsc intymnych to zazwyczaj:
- wyraźnie zaznaczone, gładkie i czerwone blaszki zlokalizowane w fałdach pachwinowych oraz przestrzeni międzypośladkowej. Zmiany nierzadko współwystępują z uporczywym świądem, a także charakterystycznym wysiękiem,
- w przypadku mężczyzn zmiany mogą pojawić na prąciu i przybierają formę cienkich, czerwonych blaszek pokrytych srebrną łuską.
Łuszczyca miejsc intymnych – leczenie
Leczenie łuszczycy narządów płciowych przebiega z wykorzystaniem preparatów do stosowania miejscowego oraz działanie systemowe. W postępowaniu leczniczym kluczowe jest również usuwanie czynników drażniących i infekcyjnych. W niektórych przypadkach łuszczycy narządów rodnych wskazaniem jest terapia skojarzona, czyli łączenie kortykosteroidów ze stosowaniem, np. kalcypotriolu czy takalcytolu. Lekarz może również zalecić stosowanie substancji o działaniu antygrzybicznym i przeciwbakteryjnym, aczkolwiek podczas aplikacji na delikatny obszar może dojść do podrażnienia skóry, np. pochodnymi witaminy D3. Terapia łuszczycy narządów płciowych może być uzupełniona o leki na łuszczycę hamujące niekorzystne procesy zachodzące w układzie odpornościowym, a także antybiotyki.
Aby uzyskać jak najlepsze efekty kuracji, nie dopuścić do powikłań i rozwoju choroby, ważna jest szybka reakcja na pojawiające się zmiany. Właściwie prowadzone leczenie złagodzi dokuczliwe objawy i przywróci komfort życia.
Łuszczyca miejsc intymnych – domowe sposoby
Domowe sposoby na łuszczycę miejsc intymnych koncentrują się na odpowiedniej pielęgnacji obszarów zmienionych chorobowo, higienie oraz racjonalnej, zdrowo zbilansowanej diecie. Osoba chora powinna wykluczyć ze swojego jadłospisu wysokoprzetworzoną, tłustą i mocno przyprawioną żywność, cukry proste i alkohol. Warto zadbać o dostateczne nawadnianie organizmu, unikać sytuacji stresogennych, a przede wszystkim przestrzegać zaleceń lekarza prowadzącego terapię choroby.
Źródła:
- J. J. Hong, M. L. Mosca, E. K. Hadeler, N. D. Brownstone, T. Bhutani, W. J. Liao, Genital and Inverse/Intertriginous Psoriasis: An Updated Review of Therapies and Recommendations for Practical Management, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33914293/
- G. Wozel, Psoriasis treatment in difficult locations: scalp, nails, and intertriginous areas, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18755363/
- A. Guglielmetti, R. Conlledo, J. Bedoya, F. Janiszewski, J. Correa, Inverse psoriasis involving genital skin folds: successful therapy with dapsone, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23205337/