Krążek antykoncepcyjny – jak działa i jak go używać?
Krążek antykoncepcyjny (inaczej ring lub pierścień antykoncepcyjny) podobnie, jak plastry z hormonami, gąbka dopochwowa, czy środki plemnikobójcze, to rodzaj antykoncepcji, który jest wygodny i łatwy w stosowaniu. Zakłada się go raz na trzy tygodnie w warunkach domowych - samodzielnie, bez konieczności korzystania z pomocy lekarza ginekologa. Na krążek antykoncepcyjny dopochwowy często decydują się kobiety, dla których codzienne branie tabletek antykoncepcyjnych jest zbyt uciążliwe. Oczywiście poza wieloma zaletami niepozbawiony jest też wad. Sprawdź, jak działa krążek antykoncepcyjny. Dowiedz się, jakie są przeciwwskazania do korzystania z tej coraz popularniejszej metody zapobiegania nieplanowanej ciąży!
- Krążek antykoncepcyjny - skuteczność
- Krążek antykoncepcyjny - skutki uboczne stosowania pierścienia dopochwowego
- Krążek antykoncepcyjny - cena ringu dopochwowego
- Krążek antykoncepcyjny - jak działa? Pierścień a antybiotyki
- Krążek antykoncepcyjny - jak założyć?
- Krążek antykoncepcyjny - przeciwwskazania do stosowania
- Antykoncepcja hormonalna - zalecane badania
Krążek antykoncepcyjny - skuteczność
Co to jest krążek antykoncepcyjny? To produkt o kształcie pierścienia, ma ok. 4 mm grubości i 5,5 cm średnicy, jest bezzapachowy, bezbarny i bardzo elastyczny, dzięki czemu jego umieszczenie w pochwie nie jest dla kobiety problematyczne. Do jego produkcji używa się miękkiego tworzywa sztucznego. Krążek to jedna z metod antykoncepcji hormonalnej, który podobnie jak tabletki jedno- i dwuskładnikowe ring jest dostępny wyłącznie na receptę. Pierścień uwalnia miejscowo hormony, które są wchłaniane przez nabłonek wyściełający pochwę. Jaka jest skuteczność krążka antykoncepcyjnego dopochwowego? Wskaźnik Pearla wynosi 0,65, tak więc zapewnia wysoką ochronę przed nieplanowaną ciążą. Oczywiście kluczowe jest regularne stosowanie kolejnych krążków. Jeśli zapomnisz usunąć pierścień po 3 tygodniach lub dojdzie do jego wypadnięcia, może to spowodować osłabienie skuteczności działania ringu.
Należy nadmienić, iż skuteczność pierścienia dopochwowego może zaburzać picie naparów z dziurawca i stosowanie preparatów na bazie tego zioła. Pamiętaj, że krążek nie powinien być stosowany w trakcie ciąży. Jeśli więc doszło do zapłodnienia, usuń ring z pochwy.
Krążek antykoncepcyjny - skutki uboczne stosowania pierścienia dopochwowego
Wiele kobiet jest ciekawych, jakie skutki uboczne może powodować krążek antykoncepcyjny. U części pacjentem korzystających z tej metody ochrony przed niechcianą ciążą rozwija się zapalenie pochwy lub świąd narządów płciowych. Czasami występują też problemy z oddawaniem moczu, częstomocz, uczucie dyskomfortu w pochwie. Użytkowanie krążka może wiązać się z częstszymi infekcjami układu moczowego, upławami, suchością sromu i pochwy.
Do pozostałych objawów niepożądanych, które mogą wystąpić podczas używania krążka antykoncepcyjnego dopochwowego, zaliczamy:
- bolesność piersi,
- bóle brzucha,
- migreny,
- zmiany trądzikowe,
- uczucie zmęczenia,
- spadek libido,
- nudności,
- wymioty,
- zwiększenie apetytu,
- wahania nastrojów,
- wzdęcia i biegunki,
- uczucie ciała obcego w pochwie,
- duspareunia.
Jeśli zaobserwujesz u siebie powyższe objawy po włożeniu krążka antykoncepcyjnego, skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem. Być może ring nie jest dla Ciebie i konieczna może okazać się inna metoda antykoncepcji. Warto też zaznaczyć, że skutki uboczne występują dość rzadko i zwykle tylko w początkowym okresie stosowania pierścienia antykoncepcyjnego, a następnie (w wielu przypadkach) samoistnie ustępują.
Krążek antykoncepcyjny - cena ringu dopochwowego
Wybór metody antykoncepcyjnej dla wielu kobiet jest podyktowany jej ceną. Ile kosztuje krążek antykoncepcyjny? Pierścień antykoncepcyjny kosztuje około 40-50 złotych i starcza na miesiąc stosowania (ring antykoncepcyjny nadaje się do jednorazowego użytku, tak samo jak gąbka dopochwowa). Nie jest to więc droga metoda zapobiegania nieplanowanej ciąży.
Krążek antykoncepcyjny - jak działa? Pierścień a antybiotyki
Jesteś ciekawa, jak działa krążek antykoncepcyjny? Pierścień hamuje u kobiety owulację (uwalnianie komórki jajowej) poprzez stopniowe wydzielanie dwóch hormonów - estrogeniu i progestagenu. Dzięki temu plemniki mają utrudnioną drogę dotarcia do komórki jajowej. Wkładamy go do pochwy na 21 dni, a po tym czasie wyjmujemy. Po 7 dniach przerwy (w czasie których występuje krwawienie) wkładamy do pochwy nowy ring - ponownie na kolejnych 21 dni itd. Co zrobić, gdy krążek samoistnie wypadł z pochwy? Należy dokładnie go umyć pod bieżącą wodą (o pokojowej temperaturze, nigdy gorącą) i włożyć ponownie do pochwy w ciągu maksymalnie 3 godzin. Wiedz, że ponowna aplikacja pierścienia dopochowego po tym czasie znacznie obniży jego skuteczność (w takiej sytuacji pamiętaj o korzystaniu z dodatkowych form zabezpieczenia przed ciążą).
- antybiotyk a antykoncepcja hormonalna
Część kobiet zastanawia się, czy antybiotykoterapia może obniżyć skuteczność działania krążka antykoncepcyjnego? Nie ma takiej możliwości. Stosowanie antybiotyków wpływa jedynie na antykoncepcję hormonalną doustną, czyli może obniżać skuteczność tabletek jedno- i dwuskładnikowych. Dlatego jeśli używasz pigułek z hormonami, pamiętaj o dodatkowym zabezpieczeniu w trakcie brania antybiotyków. Możesz poprosić partnera o używanie prezerwatywy i zastosować środki plemnikobójcze w postaci żelu, kremu lub pianki. Więcej informacji na temat tego, co osłabia działanie tabletek antykoncepcyjnych znajdziesz, klikając tutaj.
- antykoncepcja a alkohol
Czy można pić alkohol, stosując krążek antykoncepcyjny? Nie ma żadnych informacji o interakcjach między pierścieniem dopochwowym a spożywaniem alkoholu. Jednak miej świadomość, iż łączenie antykoncepcji hormonalnej z trunkami zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy.
Krążek antykoncepcyjny - jak założyć?
Kiedy założyć krążek antykoncepcyjny? W pierwszym dniu miesiączki. By zminimalizować ryzyko infekcji, pamiętaj o zachowaniu higieny w trakcie aplikacji pierścienia antykoncepcyjnego. Najpierw starannie umyj ręce wodą z mydłem. Następnie przyjmij wygodną pozycję (np. unieś jedną nogę lub się połóż). ściśnij krążek dopochwowy między kciukiem a palcem wskazującym i delikatnie włóż go w pochwie. Po aplikacji ring antykoncepcyjny nie powinien być przez Ciebie wyczuwalny ani powodować dyskomfortu. Regularnie sprawdzaj obecność pierścienia w pochwie (najlepiej przed i po zbliżeniu z partnerem).
Krążek antykoncepcyjny - przeciwwskazania do stosowania
Krążek antykoncepcyjny, podobnie, jak wkładka domaciczna, antykoncepcyjne tabletki dwuskładnikowe czy inne metody zapobiegania nieplanowej ciąży wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Kto nie może korzystać z tego środka antykoncepcyjnego? Oto podstawowe czynniki wykluczające:
- nadciśnienie tętnicze,
- zakrzepowe zapalenie żył,
- żylna choroba zakrzepowo-zatorowej,
- znaczna otyłość,
- cukrzyca,
- toczeń rumieniowaty,
- rak sutka,
- nikotynizm,
- idiopatyczne krwawienie z dróg rodnych,
- nieprawidłowości anatomiczne w budowie pochwy,
- zatorowość płuc,
- choroby wątroby,
- zapalenie trzustki,
- zawroty głowy,
- nowotwory narządów rodnych,
- niedokrwistość sierpowata,
- ciąża,
- migrenowe bóle głowy.
Antykoncepcja hormonalna - zalecane badania
Jakie badania krwi przy antykoncepcji hormonalnej powinno się wykonać? Zaleca się, aby przed rozpoczęciem stosowania tego rodzaju ochrony przed ciążą wykonać test ciążowy oraz podstawowe badania ginekologiczne. Rozsądek nakazuje również, by przed użyciem krążka antykoncepcyjnego zrobić:
- morfologię krwi (to podstawowe badanie laboratoryjne, która ocenia ogólny stan organizmu),
- rozmaz krwi obwodowej,
- badanie stężenia glukozy we krwi,
- profil lipidowy (inaczej lipidogram),
- koagulogram,
- próby wątrobowe,
- oznaczenie stężenia hormonów tarczycy.
Podsumowując, krążek antykoncepcyjny to wysoce skuteczna metoda zapobiegania ciąży, która jest mniej obciążająca np. od tabletek jedno- i dwuskładnikowych, gdyż hormony omijają układ pokarmowy, wchłaniając się do organizmu drogą dopochwową. Ponadto krążek nie wymaga pomocy lekarza ginekologa, kobieta zakłada go samodzielnie, w domowym zaciszu w bezbolesny i szybki sposób. Warto podkreślić, iż ring jest całkowicie odwracalną metodą antykoncepcji hormonalnej, która nie wpływa negatywnie na płodność kobiety.
Nie wiesz, czy krążek antykoncepcyjny to dobre rozwiązanie dla Ciebie? Umów się na wizytę ze swoim ginekologiem i skorzystaj z lekarskiej porady przedkoncepcyjnej. Specjalista na podstawie badań, Twojego stanu zdrowia, wieku i potrzeb dostosuje najlepszy środek antykoncepcyjny, który pozwoli Ci świadomie i bezpiecznie kontrolować płodność.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/ginekologia/lista/113362,stosowanie-krazkow-dopochwowych
- https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/052/original/45-49.pdf?1472548531
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/63837,NuvaRing-system-terapeutyczny-dopochwowy
- Jakie witaminy są ważne przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?
- Jakie badania wykonać przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej?
- Antykoncepcja a zakrzepica: jakie metody są bezpieczne dla kobiet z ryzykiem powstawania skrzeplin?
- Wkładka domaciczna (hormonalna i niehormonalna): rodzaje, działanie, skuteczność
- Szczepienia a antykoncepcja