Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy?
Jak schudnąć przy niedoczynności tarczycy? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów chorujących na to zaburzenie. Niedobór hormonów gruczołu tarczowego sprawia, metabolizm chorego zwalnia, co niestety sprzyja tyciu. Tak więc, jak w rozsądny i zdrowy sposób pozbyć się nadmiernej masy ciała? Co jeść przy niedoczynności tarczycy, aby schudnąć?
Niedoczynność tarczycy tycie czy chudnięcie
Niedoczynność tarczycy to choroba, która manifestuje się m.in. spowolnieniem procesów metabolicznych w organizmie (tendencje do tycia obserwujemy też w u osób chorych na niedoczynność przytarczyc - zespół Albrichta i chorobę Hashimoto). Zbyt niskie stężenie trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) - podstawowych hormonów tarczycy zmniejszają tempo metabolizmu, co objawia się pod postacią:
- nadmiernej masy ciała,
- zmęczenia,
- senności,
- zaparć,
- zmniejszonej potliwości,
- spadku libido,
- osłabienia siły mięśniowej,
- suchej skóry,
- nadmiernego wypadania włosów,
- łamliwych paznokci,
- problemów z koncentracją i pamięcią.
Jednym z możliwych następstw jest też tzw. brzuch tarczycowy (inaczej brzuch hormonalny), który wskazuje na problemy z gruczołem tarczowym, może być oznaką niedoczynności tarczycy, jak i choroby Hashimoto. W tym przypadku tkanka tłuszczowa odkłada się w znacznej ilości w okolicy brzucha, który zwiększa swoją objętość już od linii biustu. Brzuch odstaje tutaj w bardzo charakterystyczny sposób (przypomina nieco spłaszczoną piłkę).
Jak rozpoznać niedoczynność tarczycy? W celu postawienia trafnej diagnozy konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych krwi - pomiar hormonów T3, T4 i TSH (tyreotropiny). Sam fakt problemów z chudnięciem (pomimo przestrzegania zasad diety redukcyjnej i aktywności fizycznej) może być dla nas alarmującym sygnałem i sugerować, iż nasza tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo - szczególnie jeśli zaobserwujemy u siebie co najmniej kilka z przedstawionych powyżej objawów.
W ramach ciekawostki warto dodać, iż niedoczynność tarczycy w ciąży można rozpoznać m.in. po wyższym stężeniu TSH. Norma TSH w ciąży nie powinna być wyższe niż 2,5 mIU/l.
Chudnięcie przy nadczynności tarczycy
Spadek masy ciała jest z kolei jednym z objawów nadczynności tarczycy (hipertyreoza). Gdy gruczoł tarczowy produkuje zbyt dużo hormonów w stosunku do potrzeb organizmu - metabolizm nabiera tempa, a chory chudnie mimo większego apetytu. U chorych mogą występować:
- biegunki,
- nerwowość,
- bezsenność,
- stany lękowe,
- tachykardia,
- nietolerancja ciepła,
- niepokój,
- drżenie rąk,
- nadmierna potliwość.
Jakie są przyczyny hipertyreozy? Nadczynność tarczycy może być spowodowana guzkami tarczycy lub chorobą Gravesa-Basedowa (schorzenie o podłożu autoimmunologicznym).
Czy lecząc niedoczynność tarczycy, można schudnąć?
Cześć pacjentów z tym zaburzeniem hormonalnym ma wątpliwości, czy da się schudnąć przy niedoczynności tarczycy. Jak najbardziej jest to możliwe, choć należy mieć świadomość, że proces redukcji masy ciała w takim przypadku jest trudniejszy i dłuższy, niż u osób nieobciążonych tą chorobą. Oczywiście przed rozpoczęciem odchudzania należy skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Następnie powinniśmy udać się do doświadczonego i wykwalifikowanego dietetyka klinicznego. Odchudzanie przy wsparciu obu specjalistów będzie zdrowsze, bezpieczniejsze i skuteczniejsze, niż działanie na własną rękę. Co więcej, odchudzając się w nieracjonalny i nieumiejętny sposób - możemy jeszcze bardziej rozregulować metabolizm, przytyć i przysporzyć sobie więcej szkód niż pożytku.
Co jeść przy niedoczynności tarczycy, aby schudnąć?
Jaki powinna wyglądać dieta odchudzająca dla chorych na niedoczynność tarczycy? Należy przede wszystkim uwzględnić zasady zdrowego żywienia (kierować się piramidą zdrowego żywienia). Jeśli chodzi o kaloryczność - ustalana jest ona zawsze indywidualnie przez dietetyka, w zależności od danego przypadku. W razie stwierdzonej nadwagi i otyłości zaleca się dietę niskoenergetyczną dostosowaną do stylu, trybu życia i stanu zdrowia pacjenta. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny starać się spożywać posiłki o regularnych porach. Rekomendujemy 4-5 posiłków dziennie z 3 lub 4-godzinnymi odstępami czasu. Bardzo ważne jest to, aby nie podjadać między posiłkami. Pamiętajmy, że ostatni posiłek powinien być spożyty nie później, niż 2 godziny przed pójściem spać.
By, mówiąc potocznie „podkręcić” metabolizm - można nieco zwiększyć podaż białka w diecie, spożywając:
- chude mięso,
- jaja,
- ryby morskie,
- niskotłuszczowe produkty mleczne.
Jeśli chodzi o węglowodany, warto sięgać po pełnoziarniste produkty zbożowe (gruboziarniste kasze, pieczywo żytnie razowe). Dobrym źródłem zdrowych tłuszczy będzie:
- awokado,
- orzechy,
- pestki dyni,
- nasiona słonecznika,
- oliwa z oliwek,
- olej z pestek winogron.
Chcąc schudnąć przy niedoczynności tarczycy, należy również dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Zaleca się picie około 2l - 2,5l płynów dziennie.
Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy, aby schudnąć? Należy unikać potraw smażonych i pieczonych tradycyjnie (z uwagi na zbyt dużą zawartość używanego tłuszczu). Lepiej gotować na parze lub dusić przygotowane dania. Wskazana jest również eliminacja z jadłospisu:
- żywności typu fast food,
- słodyczy,
- słodkich napojów gazowanych,
- słodzonych soków,
- dań i sosów instant.
Pamiętajmy, że oprócz diety redukcyjnej, należy też wprowadzić do codziennej rutyny regularną aktywność fizyczną. Przy hipotyreozie zaleca się umiarkowaną aktywność ruchową przez minimum 3 dni w tygodniu po około 40-60 minut. Dobrym pomysłem będzie jazda na rowerze, pływanie lub jogging.
Jak schudnąć przy Hashimoto? Jako że w przebiegu tego zaburzenia również dochodzi do spowolnienia przemiany materii, należy stosować się do tych samych zasad, co w przypadku niedoczynności tarczycy (w ramach ciekawostki warto dodać, iż Hashimoto jest jedną z głównych przyczyn hipotyreozy).
Przy chorobie Hashimoto, jak i przy niedoczynności tarczycy warto pamiętać o odpowiedniej podaży pierwiastków takich jak selen oraz cynk. Odpowiedni poziom tych mikroelementów w organizmie sprzyja utrzymania prawidłowej masie ciała (przykładowo cynk bierze udział w przemianie glukozy i tłuszczów, wspomaga metabolizm).
Czy leki na niedoczynność tarczycy powodują chudnięcie?
Dzięki odpowiednio dobranej farmakoterapii możemy unormować przemianę materii i tym samym łatwiej zgubić nadprogramowe kilogramy. Przy niedoczynności stosuje się standardowo preparaty z lewotyroksyną. Pamiętajmy jednak, że samo przyjmowanie leków to za mało - by osiągnąć i utrzymać prawidłową masę ciała, musimy dbać o racjonalne odżywianie i systematyczną aktywność fizyczną,
Podsumowując, dysfunkcja gruczołu tarczowego nie uniemożliwia schudnięcia, należy jednak uzbroić się w cierpliwość.
Źródła:
- https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/78406,niedoczynnosc-tarczycy
- https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/niedoczynnosc-tarczycy-postepowanie-dietetyczne/