Czy lekarz ginekolog może wystawić e-recepte?
Konsultacja ginekologiczna u lekarza ginekologa może odbyć się zarówno w gabinecie stacjonarnym, jak i w formie elektronicznej - podczas teleporady. W obu tych sytuacjach specjalista może wystawić receptę na zakup leków. Oczywiście pierwsze przepisanie antykoncepcji hormonalnej powinno odbyć się w gabinecie lekarskim na podstawie badań. Sprawdź, czy lekarz ginekolog może wystawić e-receptę i jaką ma to podstawę prawną.
Konsultacje online z ginekologiem
W ostatnich latach na konsultację ginekologiczną online decyduje się coraz więcej pacjentek. Jest to bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić cenny czas. W określonych przypadkach konsultacja z ginekologiem online to również ostatnia deska ratunku i dotyczy to przede wszystkim antykoncepcji awaryjnej. Obowiązujące w Polsce prawo zezwala ginekologom na wystawianie różnego rodzaju e-recept podczas zdalnych konsultacji.
Czy ginekolog może wystawić e-receptę na tabletki antykoncepcyjne?
Jak najbardziej tak. Rozwój technologii i wprowadzenie e-recept sprawiły, że jeszcze więcej placówek medycznych zdecydowało się na stworzenie usługi ginekolog online. W jej ramach konsultacja medyczna może odbyć się całkowicie w formie zdalnej lub też w ramach wymiany informacji na platformie medycznej (usługa typu recepta online). Tego typu rozwiązanie stosowane jest w przypadku pacjentek, które już stosują antykoncepcję hormonalną i przyjmują określony lek. Lekarz ginekolog ma możliwość wystawienia e-recepty na środki antykoncepcyjne. Oprócz tego może wystawić również zwolnienie lekarskie czy też receptę na antykoncepcję awaryjną.
E-recepta w przypadku antykoncepcji awaryjnej
Z pomocy ginekologa online często korzystają pacjentki, które znajdują się w podbramkowej sytuacji. Stawiają na receptę online wtedy, gdy mogło dojść do niechcianego zapłodnienia. Wówczas jednym z rozwiązań jest antykoncepcja awaryjna, a na jej skuteczność wpływa przede wszystkim szybkie przyjęcie preparatu. Tabletki "dzień po" dostępne są tylko na receptę, dlatego niezbędna jest profesjonalna konsultacja lekarska. Zdecydowanie szybciej odbyć konsultację online niż umówić się na stacjonarną wizytę. Polskie prawo zezwala ginekologom przepisywanie antykoncepcji awaryjnej bez konieczności odbywania wizyty lekarskiej w gabinecie.
Podstawy prawne
Od 8 stycznia 2020 roku e-recepty to jedyne obowiązujące w Polsce dokumenty, na podstawie których można kupić w aptece leki. W związku z tym każdy lekarz ma nie tylko możliwość, ale również obowiązek ich wystawiania. Dotyczy to również ginekologów. Szczegółowe informacje dotyczące e-recept znajdują się w Ustawie - Prawo Farmaceutyczne oraz w Rozporządzeniach Ministra Zdrowia dotyczących e-recept.
Gdzie znaleźć e-receptę od ginekologa?
E-receptę wystawioną przez ginekologa można znaleźć m.in. w Internetowym Koncie Pacjenta. Należy zalogować się do tego portalu. Po zalogowaniu się do Internetowego Konta Pacjenta wystarczy wejść w zakładkę Recepty, a następnie Moje Recepty. Tam widoczny jest dokument w wersji PDF. Ponadto e-recepta widoczna jest w aplikacji mObywatel. Pacjent może zaznaczyć również chęć otrzymywania e-recept bezpośrednio na adres mailowy. Wówczas otrzymuje dokument PDF. W przypadku wizyty stacjonarnej, pacjentka może poprosić o papierowy wydruk informacyjny.
Realizacja e-recepty od ginekologa
Jeżeli lekarz przepisze tabletki antykoncepcyjne online, to przepisany lek można wykupić w dowolnie wybranej aptece. Wystarczy podać farmaceucie kod dostępu i numer PESEL, papierowy wydruk informacyjny lub też pokazać dokument na wyświetlaczu telefonu. Właśnie dlatego konsultacje lekarskie online są bardzo wygodne i chętnie wybierane przez pacjentki, które muszą skonsultować się z lekarzem ginekologiem w celu otrzymania e-recepty na kolejną dawkę środków antykoncepcyjnych.
Źródła:
- Ministerstwo Zdrowia. (2023). Recepta lekarska. Dostępne pod adresem: https://www.gov.pl/web/zdrowie/recepta-lekarska
- Pacjent.gov.pl. (2021). Porady lekarskie i e-recepty bez wychodzenia z domu. Dostępne pod adresem: https://pacjent.gov.pl/e-recepta/porady-lekarskie-i-e-recepty